Dnes Sobota - zatazeno 7°C
Zítra Neděle - obcasny-dest 11°C
Sobota 17. 4. 2021
Svátek má Rudolf
Koronavirus
Aktuální informace o šíření epidemie v Praze.
Paralelní dráha přinese konec přelétávání nad městem, tvrdí Letiště Praha
Ilustrační foto: Letistě Praha

Paralelní dráha přinese konec přelétávání nad městem, tvrdí Letiště Praha

Díky výstavbě nové paralelní dráhy na ruzyňském letišti přestanou letadla přelétávat nad hlavním městem, což bude pro Prahu podle místopředsedy představenstva společnosti Letiště Praha Jiřího Krause výrazným benefitem. Podle primátorova náměstka Petra Hlubučka (STAN) ale hrozí mimo jiné snížení kvality života obyvatel dotčených městských částí hlavního města a okolních obcí. Včera to řekli v diskusi, kterou pořádala iniciativa Za Prahu udržitelnou a sousedskou.

Po výstavbě nové paralelní dráhy by se počet pohybů navýšil na zhruba 260 000 vzletů a odletů za rok. Zrušeny by však byly noční lety a stávající příčná ranvej, z níž se létá ve směru na Prahu a Kladensko, uvedl Kraus.

Nyní podle něj Letiště Václava Havla přepraví asi 17 milionů pasažérů ročně. Vzletů a odletů bylo předloni 150 000 za rok, nejvíce jich bylo dosud v roce 2008, a to asi 178 000.

„Nad Prahou 6 je dnes čtyři až pět procent provozu v běžném roce. Pro představu plný provoz je 50 dnů v roce. O toto by byla Praha (díky výstavbě paralelní dráhy) ochuzena," řekl Kraus.

Díky souběžnému provozu dvou nezávislých drah se podle něj navýší i hodinová kapacita letiště, díky čemuž nebude nutné odmítat některé lety jako doposud. Nyní je letiště schopné provést nejvýše 46 pohybů za hodinu, doplnil.

Hlubuček kritizoval přiblížení dráhy k obytné zástavbě i platný posudek vlivu na životní prostředí EIA, který pracuje s daty z roku 2005. Stavba podle něj neodpovídá potřebám dneška a změnám, které ve společnosti nastaly.

Záměr výstavby podle náměstka přiblíží letiště o 1,5 kilometru k hustě obydleným částem Prahy a jejímu centru a negativně ovlivní život několika tisíc dalších obyvatel.

Podle Hlubučka se zvýšením kapacity letiště naroste počet turistů ve městě. Totéž zmínil i Vít Masare z iniciativy Za prahu udržitelnou a sousedskou a iniciátor petice Letiště nebourat, nerozšiřovat.

Turistů v hlavním městě bylo podle Hlubučka v roce 2019 nejméně osm milionů. Podle Krause však do Prahy přicestovala letecky jen část z nich, a omezení rozvoje letiště tak není cestou k řešení problému s nadbytkem turistů v metropoli.

Doplnil, že do Prahy v roce 2019 přiletělo asi devět milionů lidí. Zhruba polovina z nich byli cizinci, z čehož asi 60 procent mířilo do Prahy.

Investice, které společnost Letiště Praha plánuje, by měly být 55 miliard korun. Vedle výstavby nové ranveje chce za 16 miliard korun rozšířit druhý terminál, který nyní slouží pro lety do zemí schengenského prostoru. Hotovo by mělo být do roku 2028.

Výstavbu nové ranveje loni v prosinci 2020 schválilo pražské zastupitelstvo. Podpořili ji koaliční zastupitelé TOP 09 a opozičních ODS a ANO, proti byli koaliční Piráti, Praha Sobě a STAN.

Součástí přijatého usnesení je soubor podmínek souhlasu. Patří mezi ně například urychlená stavba železnice na letiště, dodání dalších podkladů a zhodnocení dopadů stavby ze strany vlády a letiště nebo zrušení nočního provozu po dostavbě nové ranveje.

Souhlasně se ke stavbě vyjádřila například Hospodářská komora, podle níž je nezbytná pro další rozvoj letiště, a tím i celé české ekonomiky. Negativní postoj ke stavbě zaujímají mimo jiné starostové Nebušic a Suchdola, zástupci Akademie věd nebo pražští senátoři.


Sezonní vlaky z Prahy do středních Čech vyjedou v sobotu

15. dubna 2021 ve 12:07

V sobotu 17. dubna vyjedou po delší zimní přestávce opět sezonní víkendové rekreační vlaky PID dopravců České dráhy a KŽC Doprava, které spojují metropoli s turisticky atraktivními lokalitami středních Čech i sousedních krajů. 

Bubenečský tunel bude od čtvrtka do pátku uzavřen

13. dubna 2021 v 07:57

Pravidelná údržba a kontrola technologie tunelů uzavře Bubenečský tunel od čtvrtka 15. dubna od 23 hodin do pátku 16. dubna do 5 hodin.

Noční omezení provozu v Těšnovském tunelu

12. dubna 2021 ve 20:52

Z důvodu mytí stěn a stropu bude omezen provoz v Těšnovském tunelu.

Praha 6: Anketa k zónám placeného stání

12. dubna 2021 v 09:53

Parkovací zóny jsou v Praze 6 aktuálně zavedeny na většině území městské části. Jde o části Dejvic, Bubenče, Hanspaulky, Vokovic a Veleslavína, Břevnova, Střešovic či Ořechovky.

Začne další etapa opravy Plzeňské ulice

10. dubna 2021 ve 21:27

Technická správa komunikací zahájí ve středu 14. dubna stavební práce na Plzeňské ulici v úseku Trabant muzeum – Bucharova, směr z centra. Souvislá údržba komunikace je rozdělena na dvě části a skončí do 12. května.

Uzavírka Koněvovy ulice

10. dubna 2021 v 10:20

Technická správa komunikací přejde od 26. dubna do 4. července do další části rekonstrukce Koněvovy ulice, ve které se bude kompletně rekonstruovat vozovka v úseku od ulice Rokycanova směrem nahoru po č. 41. Tyto práce si vyžádají kompletní obousměrnou uzavírku a bude znemožněn vjezd do všech...

Oprava mostu Ve Žlíbku po zimní přestávce pokračuje

7. dubna 2021 v 08:05

Technická správa komunikací zahájí po zimní přestávce od 11. dubna stavební práce na druhé polovině mostu X526 v ulici Ve Žlíbku – Počernická přes komunikaci D10 (Novopacká). Práce by měly skončit do 31. července 2021. 

Další články
Nahoru