Dnes Úterý - obcasny-dest 2°C
Zítra Středa - polojasno 6°C
Středa 20. 1. 2021
Svátek má Ilona
Koronavirus
Aktuální informace o šíření epidemie v Praze.
Paralelní dráha přinese konec přelétávání nad městem, tvrdí Letiště Praha
Ilustrační foto: Letistě Praha

Paralelní dráha přinese konec přelétávání nad městem, tvrdí Letiště Praha

Díky výstavbě nové paralelní dráhy na ruzyňském letišti přestanou letadla přelétávat nad hlavním městem, což bude pro Prahu podle místopředsedy představenstva společnosti Letiště Praha Jiřího Krause výrazným benefitem. Podle primátorova náměstka Petra Hlubučka (STAN) ale hrozí mimo jiné snížení kvality života obyvatel dotčených městských částí hlavního města a okolních obcí. Včera to řekli v diskusi, kterou pořádala iniciativa Za Prahu udržitelnou a sousedskou.

Po výstavbě nové paralelní dráhy by se počet pohybů navýšil na zhruba 260 000 vzletů a odletů za rok. Zrušeny by však byly noční lety a stávající příčná ranvej, z níž se létá ve směru na Prahu a Kladensko, uvedl Kraus.

Nyní podle něj Letiště Václava Havla přepraví asi 17 milionů pasažérů ročně. Vzletů a odletů bylo předloni 150 000 za rok, nejvíce jich bylo dosud v roce 2008, a to asi 178 000.

„Nad Prahou 6 je dnes čtyři až pět procent provozu v běžném roce. Pro představu plný provoz je 50 dnů v roce. O toto by byla Praha (díky výstavbě paralelní dráhy) ochuzena," řekl Kraus.

Díky souběžnému provozu dvou nezávislých drah se podle něj navýší i hodinová kapacita letiště, díky čemuž nebude nutné odmítat některé lety jako doposud. Nyní je letiště schopné provést nejvýše 46 pohybů za hodinu, doplnil.

Hlubuček kritizoval přiblížení dráhy k obytné zástavbě i platný posudek vlivu na životní prostředí EIA, který pracuje s daty z roku 2005. Stavba podle něj neodpovídá potřebám dneška a změnám, které ve společnosti nastaly.

Záměr výstavby podle náměstka přiblíží letiště o 1,5 kilometru k hustě obydleným částem Prahy a jejímu centru a negativně ovlivní život několika tisíc dalších obyvatel.

Podle Hlubučka se zvýšením kapacity letiště naroste počet turistů ve městě. Totéž zmínil i Vít Masare z iniciativy Za prahu udržitelnou a sousedskou a iniciátor petice Letiště nebourat, nerozšiřovat.

Turistů v hlavním městě bylo podle Hlubučka v roce 2019 nejméně osm milionů. Podle Krause však do Prahy přicestovala letecky jen část z nich, a omezení rozvoje letiště tak není cestou k řešení problému s nadbytkem turistů v metropoli.

Doplnil, že do Prahy v roce 2019 přiletělo asi devět milionů lidí. Zhruba polovina z nich byli cizinci, z čehož asi 60 procent mířilo do Prahy.

Investice, které společnost Letiště Praha plánuje, by měly být 55 miliard korun. Vedle výstavby nové ranveje chce za 16 miliard korun rozšířit druhý terminál, který nyní slouží pro lety do zemí schengenského prostoru. Hotovo by mělo být do roku 2028.

Výstavbu nové ranveje loni v prosinci 2020 schválilo pražské zastupitelstvo. Podpořili ji koaliční zastupitelé TOP 09 a opozičních ODS a ANO, proti byli koaliční Piráti, Praha Sobě a STAN.

Součástí přijatého usnesení je soubor podmínek souhlasu. Patří mezi ně například urychlená stavba železnice na letiště, dodání dalších podkladů a zhodnocení dopadů stavby ze strany vlády a letiště nebo zrušení nočního provozu po dostavbě nové ranveje.

Souhlasně se ke stavbě vyjádřila například Hospodářská komora, podle níž je nezbytná pro další rozvoj letiště, a tím i celé české ekonomiky. Negativní postoj ke stavbě zaujímají mimo jiné starostové Nebušic a Suchdola, zástupci Akademie věd nebo pražští senátoři.


Praha 2: Odbor dopravy a územního rozvoje v karanténě

Včera v 16:47

Odbor dopravy a územního rozvoje (ODÚR) Prahy 2 bude fungovat od středy 20. ledna v omezeném režimu.

Dopravní omezení v Průběžné

14. ledna 2021 v 07:34

V souvislosti s pokračováním stavebních prací bude od 16. do 30. ledna uzavřena část ulice Průběžná v Praze 10. Uzavřen bude úsek mezi ulicemi Na Padesátém a Švehlova v obou směrech. 

Bubenečský tunel od čtvrtka v noci uzavřen

12. ledna 2021 v 11:03

Z důvodu pravidelné údržby a kontroly technologie tunelů TKB bude Bubenečský tunel od čtvrtka 14. ledna od 23 hodin do pátku 15. ledna do 5 hodin uzavřen.

Od středy bude uzavřen tunel Mrázovka

11. ledna 2021 v 10:35

Z důvodu čištění kamer, pravidelné údržby a kontroly technologie bude tunel Mrázovka od středy 13. ledna od 23 hodin do čtvrtka 14. ledna do 5 hodin uzavřen.

V oblasti Petřin bude dva měsíce výluka pěti autobusových linek

10. ledna 2021 v 10:47

Od úterý 12. ledna začíná výluka na autobusových linkách 108, 168, 191, 260 a 910 v oblasti Petřin. Z důvodu pokračujících oprav kanalizace v ulici Na Petřinách bude od úterý 12. ledna po dobu přibližně dva měsíců vyloučen provoz mezi zastávkami Petřiny – Sídliště Petřiny pouze...

Pohonné hmoty na začátku roku zlevnily

9. ledna 2021 v 16:27

Pohonné hmoty v metropoli na začátku roku mírně zlevnily. Litr nejprodávanějšího benzinu Natural 95 se aktuálně u čerpacích stanic prodává v průměru za 28,65 koruny, před týdnem byl o 14 haléřů dražší, informovala ČTK. O 21 haléřů na litru zlevnila i nafta, za litr teď řidiči zaplatí průměrně...

Oprava vozovky na Jižní spojce

8. ledna 2021 v 08:18

V úterý 12. ledna provede Technická správa komunikací nutnou havarijní opravu nebezpečných výtluků na Jižní spojce. Jedná se o část pravého (pomalého) jízdního pruhu v místě těsně za lanovým mostem ve směru do centra (směr na Prahu 4 a Barrandovský most).

Praha 5 od ledna rozšiřuje parkovací zóny

7. ledna 2021 v 06:14

Praha 5 od 4. ledna rozšířila zóny placeného stání (ZPS) do dalších dvou lokalit. První z nich se nachází v okolí sídliště Podbělohorská, druhá pak v oblasti Horních Cibulek, kde dochází k rozšíření zón, které zde byly zavedeny v roce 2020.

Další články
Nahoru