Dnes Čtvrtek - obcasny-dest 10°C
Zítra Pátek - obcasny-dest 14°C
Pátek 14. 5. 2021
Svátek má Bonifác
Koronavirus
Aktuální informace o šíření epidemie v Praze.
Pár pražských starostů a jedna starostka by rádi na podzim uspěli v parlamentních volbách
Volby do Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR se letos uskuteční 8. a 9. října. Foto: Lucie Rychlá

Pár pražských starostů a jedna starostka by rádi na podzim uspěli v parlamentních volbách

Na hlavní město připadá ve dvousetčlenné Poslanecké sněmovně čtyřiadvacet mandátů. Mezi dvěma tucty pražských zákonodárců jsou dva lidé z vedení radnic. Starostka Prahy 2 Jana Černochová a starosta Prahy 7 Jan Čižinský. Pokusí se svůj post obhájit v podzimních volbách? Budou kandidovat jiné současné starostky? A co starostové? Server Pražský patriot to zjišťoval v anketě.  

Starostka Prahy 2 Jana Černochová (ODS) je poslankyní od roku 2010. V říjnu se pokusí uspět ve čtvrtých parlamentních volbách po sobě, je pražským lídrem ODS na kandidátce Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09).

„Znovu jsem se rozhodla kandidovat, protože je nutné, aby se někdo postavil dlouhé éře populismu, prázdného marketingu, bobtnání státního aparátu a nárůstu byrokracie, schvalování nesmyslů, zadlužování země a jejímu směřování na východ. Chaosu, lhaní a podivných kšeftů už bylo dost. Jsem realistka a politička s praktickou zkušeností z řízení obce a dobře za dobu své služby veřejnosti vím, jak vypadají každodenní problémy lidí a jaké nástrahy pro ně stát nachystal. Ať už jde o podnikatele, rodiče, drobné živnostníky a další,“ uvedla.

„Znovu se chci ucházet o důvěru voličů a dát rozpadlou Českou republiku dohromady. Chci lidem vrátit důvěru v politiku a ukázat jim, že jsme tu opravdu pro ně,“ dodala Černochová, která má v Praze 2 jako starostka v gesci oblasti školství a krizového řízení. V Poslanecké sněmovně se dlouhodobě věnuje obraně, bezpečnosti a zahraniční politice.

Na kandidátce Spolu se objeví na osmém místě starostka Praha 5 Renáta Zajíčková, mezi kandidáty občanských demokratů bude pátá. V případě zvolení by se ráda v dolní komoře Parlamentu věnovala školství. „Vnímám, že v této oblasti je mnoho věcí, které by se měly legislativně změnit, aby se školství mohlo reformovat a školy měly větší podporu. To v současné době školský zákon neumožňuje v plné míře. Chtěla bych se věnovat reformě přijímacího řízení mezi stupni škol. V zákoně je hodně mezer,“ uvedla.

„To samé se týká zákona o státní službě. Není tam dobrá průchodnost mezi úředníky. Co se uzná úředníkům v samosprávě, nemohou uplatnit ve státní správě,“ podotkla. Změny je podle ní potřeba dělat i v zákonech z oblasti bezpečnosti.

Do Poslanecké sněmovny se pokusí, také na kandidátce Spolu, dostat starosta Prahy 6 Ondřej Kolář. Je členem TOP 09, která ho nominovala jako své číslo tři (za poslankyni Markétu Pekarovou Adamovou a poslance Dominika Feriho).

„Kandidovat budu, a to proto, že chci přispět k narovnání páteře české zahraniční politiky, která se pod vlivem prezidenta Zemana podivně zkroutila,“ sdělil serveru Pražský patriot.

O práci ve sněmovně má zájem i starosta Prahy 15 Milan Wenzl (za ANO). Hnutí nicméně ještě podobu kandidátní listiny neoznámilo. „Starostou jsem druhé volební období, mám ještě hodně síly pokračovat v politice dál. Jako současný starosta mám tu výhodu, že moji práci lidé denně sledují a hodnotí. K funkci starosty přistupuji zodpovědně s nejlepším vědomím a svědomím v zájmu všech občanů. Jsem připraven i nadále pokračovat v poctivé práci pro občany. Hodlám v politice hájit principy, o kterých jsem přesvědčen, že jsou správné,“ uvedl.

„Myslím si, že dokážu oslovit jak občany Prahy 15 i obyvatele dalších městských částí s jasnou představou, kam by Praha měla směřovat dál tak, aby byla pro své občany dobrým, bezpečným a přátelským domovem. Pokud bych dostal od hnutí mandát, tak určitě nezklamu důvěru. Chci pracovat tak, abych se mohl našim sousedům podívat do očí i zítra,“ dodal.   

Ostatních starostů se boj o poslanecký mandát týkat nebude. „Vstoupil jsem do politiky především kvůli Praze 3, kandidovat nebudu. Chci se plně soustředit na komunální prostředí, protože mě to baví a naplňuje. Kolegům však držím palce, Poslanecká sněmovna potřebuje velkou změnu,“ sdělil starosta Prahy 3 Jiří Ptáček (TOP 09).

„V letošních parlamentních volbách kandidovat nebudu, jelikož jsem plně vytížen řešením všech trampot okolo pandemie koronaviru, nemám čas ani energii vést osobní kampaň a také jsem od počátku nesouhlasil s koalicí nazvanou Spolu. Je tedy pochopitelné, že nemohu kandidovat v projektu, s kterým se vnitřně neztotožňuji,“ prozradil starosta Prahy 8 Ondřej Gros (ODS).

„Volit tuto koaliční kandidátku z loajality budu, nicméně využiji všechny své preferenční hlasy pouze pro kandidáty ODS, které považuji za reprezentanty konzervativních hodnot. Například se to týká paní starostky Černochové, o které jsem přesvědčen, že měla být lídrem v Praze,“ dodal. Lídrem Spolu je v Praze předsedkyně TOP 09 Pekarová Adamová, Černochová je až za ní.

Kandidovat do sněmovny nebude ani další občanský demokrat v čele městské části, starosta Prahy 9 Tomáš Portlík. „Jako starosta a pražský zastupitel jsem plně vytížen a jakákoliv další aktivita by byla na úkor toho, co se snažím dělat jak nejlépe dokážu,“ sdělil.

Starostku Prahy 4 Irenu Michalcovou (ANO) nikdy nenapadlo kandidaturu do Parlamentu zvažovat. „Můj trvalý zájem je vykonávat komunální, respektive magistrátní politiku,“ sdělila. Starostka Prahy 10 Renata Chmelová také nebude do sněmovny kandidovat, od roku 2016 je senátorkou.  

Soustředit na práci v samosprávě se chce nadále starosta Prahy 12 Jan Adamec (Piráti). „Osobně se voleb neúčastním, v Praze 12 máme obrovské množství úkolů, které se podle mne nedají časově skloubit s prací ve sněmovně. Podle mě by se poslanec i člen Rady měli plně soustředit jen na jednu uvolněnou funkci. Sám v tomto směru preferuji Prahu 12,“ uvedl.

O funkci poslance se nebude ucházet ani starosta Prahy 13 David Vodrážka (ODS). „Neměl jsem zájem,“ podotkl. Zaměřen na komunální činnost bude nadále i starosta Prahy 14 a zároveň pražský zastupitel Radek Vondra.

„Práce pro Prahu 14 a pro Prahu obecně mě baví a dělám a chci ji dělat na sto procent. Do Poslanecké sněmovny budou kandidovat mé kolegyně a kolegové z TOP 09, kterým plně důvěřuji a mají mou podporu. Jejich znalosti, zkušenosti a časové možnosti jsou pro tuto práci lepší než moje,“ vysvětlil.

Starosta Prahy 7 Jan Čižinský (Praha Sobě), který je zároveň poslancem zvoleným za KDU-ČSL, se sice v anketě k možné kandidatuře nevyjádřil, nicméně pražským lidovcům v březnu oznámil, že na podzim nebude obhajovat post poslance za KDU-ČSL, ale ani na jiné kandidátce. To stejné údajně řekl svému poslaneckému klubu a informaci nakonec potvrdil i Seznam Zprávám.


Města a obce musí dostat víc peněz na rozvoj, shodl se kulatý stůl poslankyně Červíčkové

5. května 2021 ve 20:04

Jak zajistit udržitelný rozvoj českých měst a obcí? A je kontribuce (nucený příspěvek/daň, pozn. red.) investorů tou správnou cestou? Podle účastníků včerejšího kulatého stolu pořádaného pražskou poslankyní Monikou Červíčkovou je kontribuce dvousečnou zbraní, která může vést akorát k dalšímu...

Kontribuce investorů. Poslankyně zve na diskusi

3. května 2021 v 09:57

Poslankyně Monik Červíčková zve na diskusi na téma KONTRIBUCE INVESTORŮ: ANO ČI NE?, která se uskuteční v úterý 4. května od 9:30 hodin on-line. 

Zelení v zastupitelstvu Prahy 3 zastavili jednání o prodeji stadionu a lukrativních pozemků developerovi

29. dubna 2021 ve 23:43

Dnešní zastupitelstvo Prahy 3 neschválilo „smlouvu o investici” mezi Prahou 3 a FK Viktoria Žižkov. Selhal tak další pokus majitele fotbalového klubu o převedení obecních pozemků do jeho rukou. Zelení jako jediný politický klub v zastupitelstvu dlouhodobě odmítají jednat o prodeji stadionu a...

Budoucnost fotbalu na Žižkově? Koalice pro Prahu 3 předloží návrh nové smlouvy, počítá s nájmem na 30 let za korunu

29. dubna 2021 v 17:49

Koalice pro Prahu 3 (ODS+KDU-ČSL+Svobodní) přichází na dnešní jednání zastupitelstva s konkrétním návrhem řešení situace ohledně smlouvy MČ Praha 3 s Viktorií Žižkov. Smlouvu bychom rádi uzavřeli na dobu o 10 let delší, a to na 30 let za nájemné za symbolickou jednu korunu, to znamená úsporu na...

Další články
Nahoru