Dnes Sobota - polojasno 27°C
Zítra Neděle - oblacno 29°C
Sobota 19. 7. 2025
Svátek má Čeněk
Zpravodajství
Co se v metropoli děje aneb Buďte v Praze v obraze
Pražský patriot na Seznamu
Nejnovější články na Seznamu ze zdroje Pražský patriot
Papež Lev XIV. by mohl dorazit do Prahy, nevylučuje představený augustiniánů
Papež Lev XIV. Foto: Edgar Beltrán, The Pillar / CC BY-SA 4.0

Papež Lev XIV. by mohl dorazit do Prahy, nevylučuje představený augustiniánů

Augustiniánský řád pražského kláštera sv. Tomáše na Malé Straně usiluje o blahořečení svého představeného Augustina Schuberta, který ve věku 40 let v roce 1942 zemřel v Dachau mučednickou smrtí. Při beatifikaci by mohl do Prahy dorazit nový papež Lev XIV., který je také členem řádu sv. Augustina. Novinářům to při prohlídce malostranského kláštera řekl jeho současný představený Juan Provecho, který s papežem – Robertem Prevostem dříve spolupracoval.

V klášterní křížové chodbě lze vidět upomínky na Augustina Schuberta. Ten se v době druhé světové války nepodvolil představám nacistů, a proto skončil v koncentračním táboře. Současní členové řádu sbírají v diecézi podklady pro blahořečení, Provecho předpokládá, že to potrvá do konce léta.

Žádost bude putovat do Říma dikasteriu pro svatořečení, tedy patřičnému církevnímu úřadu. „Budou na tom pak pracovat kardinálové, a potom věřím, že papež Lev bude mít zájem," uvedl Provecho na dotaz ČTK.

Augustin Schubert podle něho položil v koncentračním táboře život za Ježíše Krista. „Zemřel kvůli víře. Byl katolíkem, knězem, zdejším farářem a neměl strach se postavit nespravedlnosti, ani gestapu. Věci říkal na rovinu," řekl Provecho.

Se současným papežem se setkal poprvé v roce 2002, pak byli v trvalém kontaktu. Čeští augustiniáni usilovali o Prevostovu návštěvu kvůli biřmování. Do Prahy měl přijet, ale cestu musel odložit. Po smrti papeže Františka se musel účastnit všech obřadů a jednání v Římě. Když mu Provecho španělsky gratuloval ke zvolení papežem Lvem XIV., dostal odpověď ve stejném jazyce. Bude si ji schovávat do konce života, dodal.

Lev XIV., občanským jménem Robert Prevost, je prvním papežem narozeným na území Spojených států. Zvolen byl letos 8. května.


Autor: ČTK

Praha 10 nabízí jednorázový výdělek

Včera ve 12:44

Praha 10 uvítá zájemce o práci v okrskových volebních komisích pro volby do Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR, které se budou konat 3. a 4. října. 

Skoro půl milionu korun od Prahy 5 pomůže školce na Smíchově

Včera v 10:58

Mimořádný příspěvek ve výši přibližně 488 tisíc korun na nezbytné výdaje na služby a údržbu poskytne radnice Prahy 5 mateřské škole v Kroupově ulici na Smíchově. Souhlasili s tím tento týden radní.

Praha 2 rozmístila v budově úřadu stojany s dezinfekcí

Včera v 10:50

V reakci na výšený nárůst počtu případů virové hepatitidy typu A na území metropole, o kterém informovali pražští hygienici, přijala Praha 2 preventivní opatření v budově radnice na náměstí Míru.

Kvůli podezření na bombu byla na pražském letišti uzavřena část Terminálu 2

Včera v 08:00

Policie ve čtvrtek odpoledne kvůli podezření na výbušninu preventivně uzavřela na Letišti Václava Havla Praha část Terminálu 2, který je určen pro lety do zemí schengenského prostoru. Cestující nemohli procházet ani přes centrální bezpečnostní kontrolu.

Na Barrandově bude působit nová psycholožka

16. července 2025 ve 14:08

V Kulturním a rodinném centru Barrandov bude působit nová psycholožka, která nabídne odbornou pomoc těm, kteří ji potřebují. S podnájem prostoru v Záhorského ulici souhlasili radní Prahy 5.

Mladí inovátoři z celého světa opět míří do Česka

16. července 2025 ve 12:04

Třetí ročník Moonshot Young Leaders Camp přivítal tento týden v Praze, Nelahozevsi a Ostravě desítku čerstvých držitelů Moonshot Awards v čele s českým studentem Simonem Klingou, dalších více jak 30 mladých lídrů zapojených do akceleračního programu platformy Moonshot a řadu významných mentorů...

Další články
Nahoru