Dnes Neděle - jasno 14°C
Zítra Pondělí - polojasno 14°C
Neděle 3. 3. 2024
Svátek má Kamil
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Pankrácká věznice je po modernizaci, na energiích ušetří ročně osm milionů korun
Letecký pohled na areál pankrácké věznice. Foto: Vězeňská služba České republiky

Pankrácká věznice je po modernizaci, na energiích ušetří ročně osm milionů korun

Ve Vazební věznici Praha Pankrác proběhla v uplynulých měsících modernizace, která zahrnovala částečné zateplení patnácti objektů a rekonstrukci energetického hospodářství. Opatření umožní snížit stávající náklady na energie a vodu o téměř 20 procent., což je zhruba osm milionů korun ročně. Informoval o tom mluvčí Skupiny ČEZ Martin Schreier.

Projekt je řešen metodou energetických služeb se zárukou úspor (EPC), kdy dodavatel za úsporu přímo ručí ve smlouvě. Investice bude pokryta z budoucích úspor nákladů na energie a z dotace. Desetiletý projekt má na starost společnost ENESA z ČEZ ESCO. Modernizace věznice má i ekologický přínos. Úspory energií představují ekvivalent 6 725 tun CO2.

„Věznice jsou ideálními areály pro EPC projekty, jde o velké komplexy budov, kde se energie spotřebovávají 24 hodin denně, a proto je tu opravdu velký potenciál pro energetické úspory,“ uvedl generální ředitel ČEZ ESCO Kamil Čermák.

„O projektu jsme začali uvažovat už před několika lety. Důvodem takto rozsáhlé akce byl především zhoršující se stav energetického hospodářství a vězeňských budov. Nyní tedy místo dvou starých prádelen máme novou moderní centrální prádelnu, starou centrální parní kotelnu nahradila účinná teplovodní kotelna, včetně výkonného tepelného čerpadla. Také osvětlení prošlo významnou proměnou za celkem 3,3 milionu korun,“ sdělil generální ředitel Vězeňské služby České republiky (VSČR) Simon Michailidis.

EPC jsou projekty, kdy zákazník i dodavatel mají stejný cíl, tedy dosáhnout smluvně garantovaných úspor. Pokud by některý rok úspory elektřiny, tepla a vody byly nižší, pak by ENESA doplatila zbytek.

Součástí projektu je i zateplení objektů a nová okna. Vzhledem k tomu, že výstavba věznice začala v roce 1885, bylo nutné dodržovat i požadavky Národního památkového ústavu. Zateplení, stejně jako kvalitnější, ale úspornější LED osvětlení, přineslo vyšší komfort jak pro zaměstnance, tak i pro vězně, kterých je v tomto areálů téměř 1 100.

Ke sledování výše úspor pomáhá také důsledný energetický management. Díky němu má vedení věznice neustálý dohled nad energetickým hospodářstvím a jeho výsledky mohou přispět k odhalení míst, kde je další potenciál úspor.

Úspora pro Vazební věznici Pankrác za 5 let:

•         Tepelná energie (CZT)    39 209 GJ   

•         Elektrická energie 2 067 MWh

•         Ekvivalent emisí CO2     6 725 tun

Zdroj: VSČR


Autor: Karel Netolický

Beseda u kulatého stolu v Praze 15

1. března 2024 ve 12:57

Starosta Prahy 15 Michal Fischer zve na besedu u kulatého stolu.

Další články
Nahoru