Dnes Pátek - zatazeno 18°C
Zítra Sobota - jasno 22°C
Pátek 29. 3. 2024
Svátek má Taťána
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Panenka, Hutka a další osobnosti. Praha 2 bude mít devět nových čestných občanů
Antonín Panenka. Foto. archiv

Panenka, Hutka a další osobnosti. Praha 2 bude mít devět nových čestných občanů

Zastupitelé Prahy 2 se na svém pondělním zasedání rozhodli udělit čestné občanství dalším osobnostem, které se zasloužily o dobré jméno městské části nebo vykonaly něco výjimečného. Galerie čestných občanů Prahy 2 se tak 13. září, kdy proběhne slavnostní předávání titulů na Novoměstské radnici, rozroste o devět jmen.   

„Rozhodli jsme se ocenit představitele naší kulturní scény a také lidi, kteří zaujali nekompromisní postoj k totalitnímu režimu nebo bojovali proti nacismu, mezi oceněnými je i věhlasný porodník, legendární fotbalista a také vynikající malíř. Je to poměrně široké spektrum, ale všichni mají jedno společné. Když se za jejich životem ohlédneme, musíme si jich nesmírně vážit,“ podotýká starostka Jana Černochová (ODS).

Letos poprvé o výběru čestných občanů rozhodovala i veřejnost. Lidé mohli svého kandidáta navrhnout prostřednictvím některého ze zastupitelů. Mnozí této možnosti také využili. Čestnými občany Prahy 2 se v letošním roce stanou:

• Prof. MUDr. Antonín Doležal, Dr.Sc. – Více než 50 let v Zemské porodnici U Apolináře pedagogicky působil na desítky lékařů a pomohl na svět několika tisícům dětí. Jako lékař, ale i vědec a autor zajímavých objevů propaguje dobré jméno Prahy 2 po celém světě. Při sovětské okupaci r. 1968 odmítl opustit své pacientky. Navzdory svému věku – v lednu 2019 se dožije 90 let – stále s nemocnicí U Apolináře spolupracuje, a to jako soudní znalec.

• Tichomir Mirkovič – Člen Československé obce legionářské se narodil ve východní Bosně, ale již téměř 70 let žije v Praze 2. Za druhé světové války se přihlásil k partyzánům, v roce 1942 byl zajat a internován do 8. 10. 1944. Po osvobození partyzány vstoupil opět do armády, po demobilizaci mu byla nabídnuta možnost vyučit se řemeslo v tehdejší ČSR. Do prvního zaměstnání nastoupil na katedru přírodních věd v Kateřinské ulici v Praze. Odtud byl z politických důvodů odvolán. Po vystřídání několika různých zaměstnání nastoupil do podniku RaJ v Praze 10 jako vedoucí kontrolního a inventurního oddělení, odkud byl opět v roce 1969 odvolán pro ztrátu důvěry a politickou nespolehlivost. Do roku 1989 dělal dělníka ve skladě a pak odešel do důchodu. Vydal knihu Mé neblahé dětství a válka.

• Mgr. Zina Freundová – Byla komunistickým režimem vyhozena ze studií perštiny na FF UK těsně před dokončením, důvodem vyloučení byl podpis Charty 77 – stala se jedním z prvních signatářů již v prosinci 1976. Patřila mezi nejaktivnější postavy českého disentu. Podílela se na činnosti distribuční sítě INFOCHu (Informace o Chartě) a byla členkou VONSu. Po jednom z nejbrutálnějších útoků STB vůči signatářce Charty 77 se nuceně vystěhovala do Velké Británie. Krátce po revoluci se vrátila a bydlí opět ve „své“ Praze 2. Její pevné morální a protikomunistické postoje zaznamenávají např. knihy historika Petra Blažka či dokumenty filmařky Olgy Sommerové.

• Antonín Panenka – Přestože je jeho jméno významně spjato s Vršovicemi a s tamním fotbalovým klubem Bohemians, je Antonín Panenka vinohradským rodákem a žil v Praze 2 od narození až do svých 44 let. Během té doby si připsal všechny své fotbalové úspěchy, je medailista z mistrovství Evropy ve fotbale, nejlepší ligový střelec rakouské ligy, medailista v Poháru vítězů poháru aj. Dlouhá léta byl členem fotbalové reprezentace naší země, proslavil se penaltou na ME roku 1976 v Bělehradě, které se dodnes říká „vršovický dloubák“ a v zahraničí „Panenka kick“. Letos v prosinci oslaví 70. narozeniny.

• Tomáš Bím – Originální český malíř, ilustrátor a grafik, spjatý s Prahou 2. Narodil se zde, studoval a po vyučení také pracoval v tiskárnách. U příležitosti jeho sedmdesátin se v roce 2016 konala velká retrospektivní výstava na Novoměstské radnici. Jeho díla jsou zastoupena v mnoha soukromých i galerijních sbírkách jak v ČR, tak ve světě, a je nositelem mnoha malířských ocenění.

• Jaroslav Hutka – Známý písničkář, textař a skladatel, interpret „protestsongů“. Po podpisu Charty 77 jej StB donutila k vystěhování z ČSSR. Vrátil se ještě v listopadu 1989 a 25. 11. zpíval na demonstraci OF na Letenské pláni. Často spolupracoval s čestným občanem Prahy 2 Radimem Hladíkem. Obecně je s Prahou 2 spjat, před exilem zde bydlel, po návratu zde bydlí opět a často zde i koncertuje.

• Dagmar Evaldová – Jedním slovem „sokolka“, která bydlí v Praze 2, zde také dosud v Sokole působí. Do obnovy této organizace se aktivně zapojila jak po 2. sv. válce, tak po „sametové“ revoluci. Za nacistů byla nuceně nasazena, za komunistů pracovala v továrnách. Až v 60. letech směla dálkově vystudovat pedagogiku a pracovala pak s nevidomými dětmi či pro SOS dětské vesničky.

• Vlastimil Venclík – Scénárista, režisér, dramatik a herec. Kvůli jeho autorskému filmu Nezvaný host mu komunistický režim nedovolil dokončit studia FAMU. Jako režisér pak nemohl působit dvacet let, pracoval ve zdravotnictví. Natáčet začal až koncem 80. let a většina jeho filmů vznikla po revoluci. Byl také spoluzakladatelem TV NOVA coby spoluautor projektu společnosti CET 21. Po tragickém útoku neonacistů na jeho syna založil Nadační fond Filipa Venclíka. Stál i u zrodu projektu Život 90 na pomoc seniorům. V Praze 2 žije a působí desítky let.

• Soňa Červená – Světově uznávaná umělecká osobnost z významné umělecké rodiny, narozená v Praze 2. Účinkovala už v Divadle V+W. Do Prahy 2 se vrátila po třicetileté emigraci, kdy sbírala ocenění pěveckými výkony po celém západním světě. V ČR se zhostila dalších významných rolí, zejm. v Národním divadle. Její rodina i ona sama byla pronásledována jak nacisty, tak komunisty. Vyhrála soud s ministerstvem vnitra, když ji Jan Rejžek na základě spisu StB nařkl ze spolupráce s komunistickým režimem. O vitální legendě vznikl celovečerní dokumentární film „Červená“, sama napsala dvě knihy vzpomínek.


Autor: TZ
Další články
Nahoru