dnes
Úterý - prehanky-dest
6°C
zítra
Středa - prehanky-snih
3°C
pozítří
Čtvrtek - obcasny-dest
7°C
Pražská kultura

Panely s komiksovými motivy připomínají v ulicích významné milníky naší historie

Od pátku si mohou Pražané přímo v ulicích připomenout deset nejdůležitějších fenoménů našich moderních dějin a seznámit se s osudy lidí, kteří je zažili doslova na vlastní kůži. Představuje je výstava Příběhy 20. století, kterou u příležitosti 10 let vysílání stejnojmenného dokumentárního rozhlasového cyklu připravila obecně prospěšná společnost Post Bellum. 
pamet-naroda-vystava-nahled

Výstava na náměstí Míru

„Výstavou chceme vzdát hold především pamětníkům, přímým svědkům či aktérům dramatických událostí, kteří se odváží ponořit do svých vzpomínek a ochotně s námi sdílejí často bolestné zážitky. Chceme ale také upozornit na vynikající soustavnou práci dokumentaristů Mikuláše Kroupy a Adama Drdy, kteří Příběhy 20. století už deset let týden co týden připravují,“ říká Michal Šmíd, autor výstavy a správce portálu Paměť národa, z něhož Příběhy čerpají.

Ve sbírce Paměť národa je zdokumentováno právě 3000 příběhů válečných veteránů, přeživších holocaustu, odbojářů, politických vězňů i disidentů, ale i agentů či spolupracovníků StB či dalších funkcionářů KSČ.  Dlouhodobě jeden z nejúspěšnějších dokumentárních cyklů Příběhy 20. Století vysílá každou neděli večer Český rozhlas Plus.

Deset zásadních okamžiků československé historie minulého století zpracoval pro výstavu špičkový komiksový ilustrátor Vojtěch Šeda, graficky panely připravil Petr Šabach, autory textů jsou Michal Šmíd a Ondřej Nezbeda.

Jednotlivé části výstavy mohou Pražané vidět do 9. června v těchto lokalitách:
Palackého náměstí
Tylovo náměstí
náměstí Míru
28. října
Jindřišská ulice
Václavské náměstí
Quadrio, Spálená 22, Praha 1
Futurama business park, Sokolovská 136a, Praha 8
Enterprise office centre, Pikrtova 1, Praha 4

Celá výstava bude k vidění od 10. do 12. června v oboře Hvězda v Praze 6, kde bude umístěna podél trasy fundraisingového Běhu pro Paměť národa. Běžci tak budou moci symbolicky proběhnout celé 20. století. Výtěžek Běhu umožní natočení dalších osudů pamětníků.


Rádio Expres FM představuje netradiční večerní show a nového moderátora Martina Vévodu

11. ledna 2018 v 11:47

Pražské rádio Expres FM zahajuje rok 2018 velkými změnami. Programové schéma od ledna doplňuje nová večerní show Večer na Expres FM pod taktovkou moderátorské dvojice Veronika Koloušková a Vladimír „Vlado“ Pavlík. Večerní show bude Expres FM vysílat každý všední den od 17 do...

Provokují: Politici, homosexuálové, pravdoláskaři, Brňáci, pražská kavárna, uprchlíci i Romové patří na Jatka!

10. ledna 2018 v 08:41

Patří politici, homosexuálové, intelektuálové, Brňáci, pražská kavárna nebo dokonce děti na Jatka? Rozhodně ano! Jatka78 v nové kampani reagují na aktuální situaci, kdy čeští politici a představitelé státu rozdělují společnost. Místo pro nové umění v pražských Holešovicích naopak vyzývá k tomu,...

Napůlkočkanapůlpes. Netradiční hrdina pobaví děti i dospělé

10. ledna 2018 v 08:08

Přední tlapky kočičí a zadní psí. Na zadečku dva ocásky, na hlavě jedno ucho vztyčené a druhé visící. Kožíšek napůl mourovatý, napůl hnědorezavý. Kouzelné vyprávění pro děti i dospělé je doplněné nádhernými ilustracemi od Lucie Dvořákové.

Otec pražské kanalizace W. H. Lindley

8. ledna 2018 v 07:00

Jméno Wiliama H. Lindleye, tvůrce pražské kanalizační sítě, se nesmazatelně zapsalo do historie hlavního města, ale i do dějin evropského technického myšlení. Zemřel na selhání srdce 30. prosince 1917 v Putney u Londýna. V Praze působil na přelomu 19. a 20. století. Složitost řešení odvodnění...

Další články
Nahoru