dnes
Středa - skorojasno
10°C
zítra
Čtvrtek - zatazeno
11°C
pozítří
Pátek - polojasno
13°C
Výstava ukáže proces osvobozování se od komunistické diktatury
Výstava představí různé druhy omezování občanských svobod. Foto: archiv

Výstava ukáže proces osvobozování se od komunistické diktatury

Od středy 26. října bude na náměstí před Národní technickou knihovnou v Praze 6 umístěna neobvyklá panelová výstava: „Cesty k přelomu. Středovýchodní Evropa 1939 – 1989“. Expozice, kterou připravili historici z Evropské sítě Paměť a solidarita odhaluje složitý proces osvobozování se části Evropy od komunistické diktatury.

Výstava, jenž byla doposud prezentována v Berlíně, Bruselu, Varšavě, Budapešti, Vídni, Bratislavě, Bukurešti a Krakově představí různé druhy omezování občanských svobod v bývalém komunistickém bloku a úsilí o jejich znovuzískání. Zvláštní místo je zde věnováno na to, co spojuje a dělí paměť společností středovýchodní Evropy v souvislosti s událostmi, které předcházely pádu komunismu v Evropě.

„Nápad uspořádat výstavu vznikl z přesvědčení, že reflexe o změnách roku 1989 v jednotlivých zemích bude celistvější a hlubší, pokud si uvědomíme všeobecné evropské souvislosti těchto událostí.  Naším cílem je především připomenout procesy, které nakonec vedly k pádu komunismu v této části Evropy,“ vysvětluje profesor Jan Rydel, předseda řídícího výboru Evropské sítě Paměť a solidarita.

Obsah expozice tvoří příběh o odlišných tvářích svobody. Jednotlivé části výstavy budou věnovány mj. svobodě slova a vyjadřování, svobodě náboženského vyznání a svobodě podnikání.

„Geometrické rozmístění panelů bude sladěno se scenérií městských náměstí i komunikací a umožní stvořit místo pro setkání s historií. Archivní fotografie a texty jsou umístěny na osvětlených panelech a výstavu si tedy bude možné prohlížet rovněž za soumraku,“ zdůrazňuje Mirosław Nizio, autor architektonického konceptu.

panelova-vystava-1_1-nahled

Výstava bude v Praze trvat do 11. listopadu. Spolu s evropským turné byla spuštěna také její virtuální verze, která je zpřístupněna na internetových stránkách: http://1989.enrs.eu/exhibition.


Další články
Nahoru