dnes
Sobota - zatazeno
8°C
zítra
Neděle - obcasny-dest
5°C
pozítří
Pondělí - skorojasno
4°C
„Paneláky“ pro stovky nájemníků začnou fungovat v pražské přírodní památce
Už se těším do nového bejváku. Foto: LHMP

„Paneláky“ pro stovky nájemníků začnou fungovat v pražské přírodní památce

Ve středu 11. března v 10 hodin začne před Šlechtovou restaurací v Královské oboře Stromovce zavěšování pěti speciálních dřevocementových budek pro místní netopýry. Nové budky, které se do korun stromů umístí z plošiny, rozšíří přirozené hnízdící možnosti netopýrů v největším krajinářském parku v Praze.

Dřevocementové budky napodobují přirozené skrýše netopýrů v dutinách a štěrbinách starých stromů. Váží až 20 kilogramů, jejich vnitřní rozměry jsou přibližně 20×40 centimetrů a fungují jako takové netopýří „paneláky", neboť každá z nich pojme až 150 netopýřích nájemníků.

Velmi pevný materiál by měl zajistit odolnost a dlouhou životnost budek. Budky poslouží jako úkryt pro letní netopýří kolonie, díky dobré tepelné izolaci v nich navíc tito chránění živočichové budou moci „zaspat“ i nepříznivé zimní období.

budka-netopyri-nahled

Nové budka

Ve Stromovce se vyskytuje celkem devět druhů netopýrů. Prim hraje hlavně netopýr rezavý a netopýr parkový. Netopýři patří mezi chráněné živočichy z řádu letounů, kteří jako jediní savci dokážou létat. Aktivní jsou hlavně v noci, v prostoru se orientují pomocí echolokace – netopýr vydává krátké a pro člověka neslyšitelné zvuky, které se odrážejí od překážek v okolí a vracejí zpátky k netopýrovi.

Díky mimořádně citlivému sluchu proto dokáže odhalit i ty nejmenší detaily o potenciální kořisti. Nepřekonatelní jsou netopýři hlavně ve spotřebě drobného hmyzu, živí se nejrůznějšími brouky, komáry, motýly, housenkami i pavouky. Jednotlivé druhy netopýrů patří mezi kriticky nebo silně ohrožené druhy a právní ochrana se vztahuje i na jejich stanoviště. Kromě vyvěšování netopýřích budek se nové příbytky chystají také pro ptačí obyvatele Stromovky.


Další články
Nahoru