dnes
Čtvrtek - zatazeno
6°C
zítra
Pátek - obcasny-dest
5°C
pozítří
Sobota - prehanky-snih
3°C
Panáka, dvojku, půllitr? O víkendu se bude v Praze koštovat, degustovat a běhat na pivo
Festival růžových vín se uskuteční na náměstí Jiřího z Poděbrad.

Panáka, dvojku, půllitr? O víkendu se bude v Praze koštovat, degustovat a běhat na pivo

Kdo zůstává o víkendu v hlavním městě a bude si chtít po náročném týdnu odpočinout při nějakém dobrém nápoji, může si vybírat z několika zajímavých akcí. V centru Prahy se totiž uskuteční košt ovocných pálenek, degustační festival růžových vín a recesisty organizovaný pivoběh na Žižkově. 

1. Pražský košt ovocných destilátů 

Muzeum gastronomie ve spolupráci s Městskou části Praha 1 a vizovickou společností Rudolf Jelínek pořádá 1. Pražský košt ovocných destilátů tuto sobotu od 13 hodin v prostorách Muzea gastronomie v Jakubské ulici 12, Praha 1.

Cílem akce je umožnit porovnání produktů výrobců ušlechtilých destilátů spolu s jejich prezentací. Soutěžit budou drobní pěstitelé ovoce, kteří mění výsledky své činnosti v ušlechtilý destilát spolu s palírnami a malými lihovary.

kost-destilatu-nahled Do soutěže budou přijaty pouze pravé ovocné destiláty vyrobené alkoholovou fermentací a následnou destilací ovocného kvasu, přičemž nebylo v celém technologickém postupu použito aromatických látek, či dochucovadel jakéhokoliv původu.

Soutěž je vypsána v kategoriích: slivovice, hruškovice, meruňkovice, třešňovice, vínovice, jablkovice a ostatní destiláty. Vítězové kategorií se utkají o titul šampion koštu. Dodané vzorky bude hodnotit porota složená z uznávaných odborníků spolu s laiky – vyznavači a znalci ušlechtilých destilátů.

Zájem o ušlechtilé ovocné destiláty se v posledních letech několikanásobně zvýšil a tyto produkty si získávají stále větší oblibu. O pálení ovoce v pěstitelských pálenicích je rok od roku větší zájem a to nově zejména v Čechách. Zanedbatelný není ani počet nově vznikajících pěstitelských pálenic, kterých je v Čechách již 190, na Moravě, kde je větší tradice, je pálenic 450.

Program 1. pražského koštu ovocných destilátů
Muzeum gastronomie, Jakubská 12, Praha 1, sobota 18. 5.
12,00–12,45 prezentace degustátorů, oběd
12,45–13,00 prezentace pozvaných hostů a novinářů
13,00–13,30 zahájení, rozprava
13,30–16,30 soutěž – hodnocení vzorků v komisích
16,30–17,30 počítání výsledků
17,00–17,30 prezentace účastníků koštu – soutěžících, kteří poskytli vzorky
17,30–18,00 vyhlášení výsledků, předání pohárů a diplomů
18,00–22,00 košt soutěžních vzorků – ochutnávka pro soutěžící, degustátory, pozvané hosty a novináře, hodnocení koštu, výměna zkušeností

Degustační festival růžových vín 

Dáváte před destiláty přednost vínům? Vyrazte tuto sobotu na druhý ročník degustačního festivalu růžových vín a klaretů Růžový máj 2013 na náměstí Jiřího z Poděbrad v Praze 3 . Akce bude probíhat od 10 do 21 hodin a organizátoři lákají na produkci dvou desítek tuzemských vinařů, teplou i studenou gastronomii, míchané nápoje z růžového vína a swing. Doprovodný hudební program totiž roztančí náměstí swingovou muzikou.

lahev-ruzoveho Na jevišti se vystřídají jazzový a swingoví hudebníci, nebude chybět ani cimbálovka.

Návštěvníkům zde bude k dispozici prostorná tančírna.

Pravidelní návštěvníci nepřijdou o tradiční sobotní farmářský trh, který bude probíhat od 8 do 14 hodin.

Součástí oslav Růžového máje bude i tradiční „Babí jaro“. Tento prodejní festival šperku, designu a textilu bude otevřen od 14 do 21 hodin.

Program oslav Růžový máj 2013
11:00 Slavnostní zahájení
10:00 – 21:00 Degustace růžových vín a klaretů
10:00 – 13:00 Cimbálová muzika Galán a Folklórní soubor Svéráz
10:00 – 21:00 originální šperky, móda, keramika od českých tvůrců

13:00 – 15:00 Petra Ernyei & Quartet
15:00 – 17:00 The Brownies
17:00 – 19:00 Piňa & Co. Lada
19:00 – 21:00 Doris & The Swingin’ Bastards

Pražský studentský pivoběh

Spřátelená akce Pražského studentského pivoběhu se bude v sobotu odpoledne konat na pražském Žižkově a určena je pro širokou veřejnost.

Start recesistické akce bude na Náměstí Winstona Churchilla (před VŠE) kolem 15. hodiny odpoledne a poběží se ve čtyřčlenných týmech (u nerozlučných kamarádů připustí organizátoři i větší skupinky, maximálně ale 8 lidí). Slečny a paní jsou vítány.

pivobeh-nahled Cílová páska bude umístěna u areálu studentských kolejí na Jarově. Zde bude po běhu následovat afterparty. Cena zápisného za čtyřčlenný tým je 500 korun (včetně 20 piv v žižkovských hospůdkách).

Trasa je dlouhá něco málo přes 5 kilometrů, účastníci navštíví celkem 5 stanovišť – hospod, kde si každý člen musí dát po jednom pivu (muži velké, slečny mohou malé). Vypít celé pivo musí každý člen týmu v dané hospodě, až poté může celý tým vyběhnout.

Více info je na stránkách http://cuchallenge.cz/pivobeh/, kde je i přihlašovací formulář.


Další články
Nahoru