Dnes Sobota - oblacno 23°C
Zítra Neděle - polojasno 25°C
Neděle 23. 6. 2024
Svátek má Zdeňka
Pražské drby
Co se v Praze povídá aneb Tak trochu jiný pražský bulvár
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
DivadloPražská kultura

Pan Polštář. Černá detektivka mezi snem a realitou

28. 10. 2023
Městská divadla pražská uvedou v novém překladu Kláry Vajnerové napínavý příběh plný šílených představ spisovatele Katuriana, který žije v totalitě a ve své fantazii. Pana Polštáře irského dramatika Martina McDonagha uvádí od 28. října divadlo Rokoko.

Povídky spisovatele Katuriana jsou velmi temné a plné zločinů. Jsou to však jen vraždy na papíře. Nestaly se. Jen si je vymyslel. Co když se ale přece jen stanou? Jde pouze o náhodnou podobnost s představami podivínského autora?

Martin McDonagh je jedním z nejúspěšnějších současných světových dramatiků. V jednom rozhovoru uvedl: „Pohybuji se mezi humorem a krutostí. Jedno osvětluje druhé. Ano, přeháním, protože díky nadsázce vidíme věci zřetelněji než ve skutečnosti. Je to jako ve filmech od Johna Woo nebo Tarantina, ve kterých lidé dělají příšerné věci a přitom vedou všednodenní rozhovor. Je to humor přímočarý a zároveň nepříjemný. Rozesměje a zároveň nutí přemýšlet.“ Plně to platí i o hře Pan Polštář, postmoderní detektivce o hranici mezi snem a realitou.

Městská divadla pražská pokračují ve spolupráci s nastupující generací režisérů a oslovila v tomto případě studenta režie na pražské DAMU Tomáše Ráliše. Jeho inscenace her M. von Mayenburga Perplex a Chladné dítě momentálně uvádí Divadlo DISK. Za vítězství v dramatické soutěži pořádané The Václav Havel Library Foundation absolvoval stipendijní pobyt v USA a stáž na newyorské Tisch School of the Arts. Píše divadelní hry, prózy i písňové texty. Práce v MDP je jeho režijním debutem v profesionálním divadle.

„Inscenujeme skvělou hru ve velmi silném obsazení, z níž přes drsný humor vyvěrá veliká lidskost, kde se citlivost vylupuje skrze hrubost světa, který prožíváme.
Je to příběh, který je důležité vyprávět. Je morálně ambivalentní. Zneklidňující. Velmi, velmi zneklidňující. Kromě osobního vztahu ke hře samotné mě těší, že mohu v profesionální sféře pokračovat ve spolupráci se svými blízkými spolupracovníky, výtvarníky Jakubem Peruthem a Annou Havelkovou. Zároveň mám šanci se poprvé potkat při inscenování se Simonou Petrů, s níž jsem se setkal již v rámci dramatické rezidence a která byla a je formativní pro mou tvorbu jakožto dramatika i režiséra.“

Martin McDonagh předkládá silnou a zároveň groteskní hru o násilí, za které odmítáme nést zodpovědnost. Vždyť přece autor jen vypráví příběh…

Inscenace nabízí výrazné příležitosti pro kvarteto herců. Spisovatele Katuriana hraje Aleš Bílík, jeho bratra Tomáš Dalecký, který se podílí spolu s režisérem inscenace i na hudební složce. Dvojici vyšetřovatelů, kteří se spolu s diváky snaží rozkrýt tajemný a hrozivý svět v autorově hlavě a zároveň poodhalují svůj vlastní příběh, ztvárňují Tomáš Havlínek a Radim Kalvoda.

Vstupenky na inscenaci Pan Polštář je možné zakoupit na centrální pokladně Městských divadel pražských nebo on-line na webu.



Autor: Cen

Kateřina Karešová a Tom Cortés vystoupí v Malešickém parku

Včera v 08:54

Poslední z koncertů na Malešičáku se koná v rámci Letní scény Prahy 10 ve čtvrtek 27. června.

Koncert klasické hudby s romskými prvky

20. června 2024 v 10:50

Praha 14 zve na koncert v sobotu 29. června od 19 hodin v KD Kyje.

Výstava na radnici: Unfocused

20. června 2024 v 09:01

Studenti Univerzity třetího věku z oboru Digitální fotografie a pod vedením Ladislava Hovorky vytvořili velmi osobitou a rozmanitou výstavu fotografií.

Letní slavnosti staré hudby

20. června 2024 v 08:31

Festival Letní slavnosti staré hudby začne za necelý měsíc v Praze. Od 16. července do 6. srpna opět rozezní historické sály i kostely hudbou dávno minulých staletí. Nabídne poklady z hudebních archivů, netradiční hudební nástroje i strhující hudební kreativitu.

Zen Elements: Nová japonská a současná hudba

19. června 2024 v 09:17

Trio japonských virtuózů a nová česká freejazzová formace KlangWesen rozezní Velký sál Novoměstské radnice 26. června v 19:30 hodin.

Výstava Historie a současnost Prahy 4 putuje po základních školách

19. června 2024 v 08:14

Výstava nazvaná Historie a současnost Prahy 4, jejíž vernisáž se uskutečnila v loňském roce v budově Úřadu městské části Praha 4, putuje nyní po základních školách Prahy 4. Aktuálně je k vidění v Základní škole Jižní.

Koncert na Hradčanském náměstí

19. června 2024 v 06:52

Open Air koncert České filharmonie už tradičně zakončuje koncertní sezonu na Hradčanském náměstí a je pro všechny zdarma.

Praha 10: Letní scéna na Skalce

18. června 2024 ve 21:19

V parčíku u Aldašínské sev rámci Letní scény Prahy 10 můžete těšit na hudbu a divadlo pro děti. 

Praha 10: Divadlo v Heroldových sadech

18. června 2024 v 06:04

Divadlo Buchty a loutky a Divadlo Aleše Bílka. Děti se mohou tento týden v rámci Letní scény Prahy 10 těšit na pohádky

Startuje letní kino na Pragovce. Sezónu zahájí filmem Daaaaaalí!

17. června 2024 ve 13:37

V úterý 18. června zahájí Pragovka Gallery sedmou sezónu letního kina filmem Quentina Dupieuxe Daaaaaalí! Každé úterý po setmění bude Pragovka opět patřit filmům.

Letní scéna Prahy 10: Tento týden v Malešicích

17. června 2024 v 08:13

Hudbu a divadlo pro děti nabízí Praha 10. Ve čtvrtek 20. června hraje Radka Hronovská a v neděli 23. června uvidí děti pohádku.

Circus Brothers vystoupí v Praze 15

14. června 2024 v 17:01

Jako každý rok se mohou zájemci těšit na hudební večery na zahradě pivovaru Hostivar H2. Již nyní je známa první hudební hvězda – kapela Circus Brothers.

Výstava: Koblen & Lazar

14. června 2024 v 17:01

Výstava Koblen & Lazar nabízí pohled na tvorbu dvou výrazných osobností současného umění – Karolíny Koblen a Romana Lazara. Výstava inspirovaná ikonickým partnerstvím Andyho Warhola a Jeana-Michela Basquiata zkoumá paralely mezi jejich díly a odhaluje společná témata...

Florea Theatrum v létě ožije dvojicí výpravných historických baletů

14. června 2024 ve 12:32

Hudební ansámbl Musica Florea a Helena Kazárová, přední historička, režisérka a choreografka, připravují pro letošní letní sezónu obnovenou premiéru dvou baletů z poloviny 18. století. Na prkna převozního barokního divadla Florea Theatrum na nádvoří Lichtenštejnského paláce, sídla Hudební a...

Další články
Nahoru