Dnes Pátek - obcasny-dest 11°C
Zítra Sobota - obcasny-dest 11°C
Pátek 4. 10. 2024
Svátek má František
Pražské drby
Co se v Praze povídá aneb Tak trochu jiný pražský bulvár
Pro inzerenty
Inzercí na serveru www.prazskypatriot.cz cílíte na pražské zákazníky
Pamětní tabulky připomínají oběti totalitního režimu Šindeláře a Klabíka
Pamětní tabulka v Nuslích. Foto: P4

Pamětní tabulky připomínají oběti totalitního režimu Šindeláře a Klabíka

Pamětní tabulky na domech v Nuslích a na Hradčanech v Praze od pátku připomínají osud dvou lidí, kteří se v minulém režimu postavili totalitě. Plaketa na domě v ulici Milady Horákové v Praze 6 patří účastníkovi třetího odboje Jaroslavu Klabíkovi, který zemřel v roce 1952 ve vyšetřovací vazbě. Druhá plaketa v ulici Sdružení v Praze 4 nese jméno stavitele a politika Antonína Šindeláře, který byl po komunistickém převratu v roce 1948 souzen v procesu s Miladou Horákovou. Pamětní desky na domy, kde muži žili před svým zatčením, připevnili zástupci iniciativy Poslední adresa, která projekt zastřešuje.

V ulici Milady Horákové mohou ode dneška lidé uctít památku Jaroslava Klabíka, který byl účastníkem třetího odboje a spolupracoval se zpravodajskou skupinou československého legionáře a vedoucího československé zpravodajské služby Františka Moravce.

Klabík dodával informace o účasti sovětských inženýrů na průzkumu možnosti těžby uranové rudy v okolí jeho rodného města Mníšku pod Brdy a současně začal vyvíjet snahu o zkontaktování dalších možných spolupracovníků. Aktivně se tak zapojil do protikomunistického odboje. Státní bezpečnost ho zatkla v roce 1951. Zemřel ve vyšetřovací vazbě 21. dubna 1952. 

Pamětní tabulka na domě číslo 1664/1 v ulici Sdružení v Nuslích připomíná od pátku 19. dubna úspěšného podnikatele a politika Antonína Šindeláře, kterého komunistický režim připravil o podnikání, majetek a nakonec i život. Připomíná stavitele, který se mimo jiné podílel na vzniku vilové osady Dobeška. Umístění pamětní tabulky se zúčastnili představitelé městské části Praha 4, zástupci Ústavu pro studium totalitních režimů, Kabinetu dokumentace a historie Vězeňské služby ČR a Vojenského historického ústavu Praha. 

„Pamětní tabulka Poslední adresa je splátkou našeho dluhu vůči člověku, který v dnešní Praze 4 žil a pracoval a významně se podílel i na její podobě,“ uvedl starosta Ondřej Kubín (ODS). „Tabulkami s poslední adresou si připomínáme často bezejmenné a často pozapomenuté lidi, kteří nepřežili vládu totalitních režimů. Jejich osudy jsou pro nás i mementem. Už nikdy nesmíme dopustit, aby třídní nenávist dovolovala jedné skupině lidí ničit životy, zdraví  a dokonce i zabíjet jiné lidi jen proto, že mají odlišný politický názor a vlastní pílí se domohli ekonomické prosperity,“ dodal. 

Antonín Šindelář nebyl jen úspěšným podnikatelem. Byl členem strany národně sociální, po roce 1945 stranickým funkcionářem a také zástupcem v ústředním národním výboru hlavního města Prahy. Po komunistickém převratu byl souzen společně s dalšími perzekvovanými funkcionáři této strany v tzv. procesu Horáková a spol. Byl odsouzen k šestnácti letům vězení, zbaven občanských práv a byl mu zkonfiskován veškerý majetek. 

Trest si Antonín Šindelář odpykával nejprve ve věznici Plzeň – Bory, odkud byl v září 1953 přeložen do věznice v Opavě a v lednu 1955 do Valdic. Již v mládí Šindelář prodělal zánět pohrudnice a při nástupu do vězení mu byla diagnostikována angina pectoris. Jeho zdravotní stav se rychle zhoršoval, a musel být proto přemístěn do vězeňské nemocnice. Ve vězeňském spisu je záznam z 2. března 1955: „O návštěvu prosí, protože cítí, jak denně jeho sil a života ubývá a chce se ještě s rodinou rozloučit.“ 

Naposledy se manželé Šindelářovi setkali 8. března 1955. Podle knihy návštěv byla další návštěva ve vězeňské nemocnici naplánovaná na 5. dubna. Ta se však neuskutečnila z důvodu agónie pacienta. O dva dny později Antonín Šindelář zemřel. 

V naději na posmrtnou rehabilitaci svého manžela podala v roce 1969 jeho manželka Marie návrh na přezkumné řízení. Doufala, že díky tehdy přijatému zákonu o soudní rehabilitaci dojde k nápravě nespravedlivého rozsudku z počátku 50. let. Normalizační soudy však většinu nezákonných případů rehabilitovat odmítly a kauzy vyzněly do ztracena. Do ztracena vyzněla i kauza Antonína Šindeláře. 

Projekt Poslední adresa připomíná osudy lidí, kteří se stali obětí represí komunistického režimu. Na zdech domů, kde tito lidé žili v době svého zatčení, jsou umístěny pamětní tabulky velikosti dlaně nesoucí základní údaje o člověku, který se po zatčení do místa svého bydliště už nikdy nevrátil. Každá pamětní tabulka je věnována jednomu konkrétnímu člověku, má stejnou podobu a obsahuje stejné informace – jméno, povolání, rok narození, datum zatčení a úmrtí. Tyto tabulky tak tvoří dohromady společný neohraničený památník. 

Projekt Poslední adresa je inspirován myšlenkou připomínání památky obětí holokaustu pokládáním kamenů zmizelých – Stolpersteine.


Autor: red

Ředitelka roku je z Prahy 11

Dnes ve 12:44

Ředitelka základní školy Vitae, Iveta Jonášová, získala prestižní ocenění Ředitel/ka roku 2024 – Inspirativní osobnost. Toto ocenění je udělováno inovativním a progresivním ředitelům, kteří svým vedením škol naplňují vizi o kvalitním českém vzdělávání.

Památku Josefa Balabána uctili v Praze 6

Dnes v 09:13

Za účasti představitelů městské části, senátu, zástupců armády i hostů z řad rodin pozůstalých se 3. října odehrál v jízdárně ruzyňských kasáren pietní akt u příležitosti výročí popravení generálmajora Josefa Balabána, velitele odbojové skupiny Tři králové, a dalších představitelů Obrany národa,...

Přívětivý úřad 2024. Praha 14 převzala ocenění

Dnes v 07:49

V úterý 1. října převzal starosta Prahy 14 Jiří Zajac společně s tajemnicí Evou Koplíkovou ocenění Přívětivý úřad 2024, konkrétně za 2. místo v rámci hlavního města Prahy.

Praha 15 podala pomocnou ruku

Včera v 15:04

Zářijové povodně na mnoha místech naší republiky doslova ochromily život nejenom jednotlivců, ale celých obcí. Jedním takto krutě zasaženým místem v Olomouckém kraji je malebná horská obec Lipová-lázně, ležící na rozhraní pohoří Hrubého Jeseníku a Rychlebských hor, kde trvale žije zhruba...

Po zavražděném učiteli dostala název ulice v Michli

2. října 2024 ve 13:05

Nová ulice pojmenovaná po středoškolském učiteli Janu Knaislovi, kterého jeho žák zavraždil před dvěma lety mačetou, vznikla na místě bývalých Michelských pekáren. Vychází z další nové ulice Na Batalionu a končí u domu s číslem popisným 69. Pojmenování nové ulice schválila ulice Rada hlavního...

Za 14 dní Kooperativa vyřídila téměř třetinu škod z povodní

1. října 2024 ve 21:57

Kooperativa k prvnímu říjnovému poledni zaregistrovala již 12 570 škod za 3,26 miliardy korun. „Přes 40 % nahlášených škod je z Moravskoslezského kraje, nejvíce v okresech Bruntál (1205 škod) a Karviná (999 škod) Ostrava-Město (842 škod) a Opava (833 škod). Dalšími velmi postiženými okresy jsou...

Další články
Nahoru