Dnes Neděle - oblacno 14°C
Zítra Pondělí - bourky 16°C
Neděle 29. 5. 2022
Svátek má Maxmilián a Maxim
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
Pamětní tabulky obětím komunistických represí
Foto: Praha 6

Pamětní tabulky obětím komunistických represí

Josef Charvát, účastník protikomunistického odboje, popravený v politickém procesu v květnu 1949, má nově pamětní tabulku na domě Svatovítská 4 v Praze 6.

Druhá pamětní tabulka za nedlouho přibude na domě v Rooseveltově 29 a bude připomínat osobnost literárního historika Alfreda Bema, který byl v květnu 1945 zatčen příslušníky sovětské kontrarozvědky SMĚRŠ a zemřel za nevyjasněných okolností zřejmě během výslechů na území Československa.

Tabulky označují dům, v němž naposledy bydlel člověk, který zemřel vinou komunistických represí. Jejich umístění inicioval a se souhlasem vlastníků domu instaloval Ústav pro studium totalitních režimů v rámci projektu Poslední adresa.

Alferd Bem byl jednou z obětí, na jejichž památku se dnes konal tradiční pietní akt v Rooseveltově ulici, připomínka lidí odvlečených do sovětských gulagů. Adresy Rooseveltova 27 a 29 obývali Rusové, kteří ve 20. letech minulého století odešli před terorem bolševiků a našli v Bubenči druhý domov. Odtud byli v roce 1945 odvlečeni jako zločinci do gulagů zpět do Sovětského svazu, a řada z nich byla zavražděna ještě na našem území.

„Vzpomínkový akt a následné umístění pamětních desek v 90. letech iniciovalo sdružení Oni byli první. Cílem bylo udržet památku na ruskou inteligenci, která utekla před Leninem a Stalinem a jejich brutálním režimem do meziválečného demokratického Československa. Jasným poselstvím bylo doložit, že v roce 1945 nedošlo ke skutečnému osvobození, ale jen jedna nacistická totalita byla nahrazena sovětskou komunistickou. Jsem rád, tato akce postupně nabývá na významu,“ řekl Jan Lacina, místostarosta Prahy 6 a poslanec STAN.


Autor: Cen

PVK: Začátkem června nepoteče voda v těchto ulicích

Včera v 17:21

Pražské vodovody a kanalizace oznámily přehled plánovaných výluk v dodávkách pitné vody na příští týden. Výluky jsou z důvodu provádění plánovaných oprav, udržovacích a revizních prací.  

Setkání kultur 2022

Včera v 07:29

V Praze 14 se koná další ročník festivalu Setkání kultur. Během června budou moci lidé využít nadstandardní možnosti výpůjček v městské knihovně v ulici Gen. Janouška 2, nebo navštívit cestopisnou besedu v KC Kardašovská. Setkání kultur začíná 1. června, poslední akce se uskuteční...

Open Air koncert České filharmonie na Hradčanském náměstí

Včera v 07:23

Tradiční Open Air koncert se vrací po dvou letech na Hradčanské náměstí a letošní program, který má jako obvykle odlehčenou formou uzavřít koncertní sezonu České filharmonie, připravil britský dirigent Wayne Marshall v duchu jazzových, filmových a muzikálových inspirací.

Slavíci v zahradě - festival chlapeckých sborů

27. května 2022 v 19:54

Hry s hudbou pro kolemjdoucí v sobotu 28. května v Praze 1.

Zábavný rodinný běh ve víru barev

27. května 2022 v 18:31

Barvám neutečeš – den s přáteli a rodinou v Centrálním parku Prahy 13 . V sobotu 4. června můžete vyrazit na trasu dlouhou 5km během či chůzí a nechat se při tom v pěti barevných zónách zasypat barvami.

Hokej: Obrazovky se v centru objeví jen v případě, že Česko bude hrát finále

27. května 2022 v 18:21

Pražský magistrát se nechystá, že by na sobotní semifinálové utkání hokejového šampionátu mezi Českou republikou a Kanadou nechal v centru města vybudovat velkoplošné obrazovky. Obrazovky se na náměstí objeví pouze v případě, že by se Češi dostali do finále. Na dotaz ČTK to sdělil mluvčí...

Den dětí na pražských náplavkách

26. května 2022 ve 12:15

Na Den dětí budou náplavky patřit hlavně dětem. Plno zábavy najdou na obou březích Vltavy, v Praze 2 a Praze 5.

Dětský den s Protěží

25. května 2022 v 11:28

Nezisková organizace Protěž připravila na neděli 29. května zábavné odpoledne pro celou rodinu, které proběhne v parku Grébovka od 13 hodin. Vstupné je zdarma

Další články
Nahoru