Dnes Pátek - snih -3°C
Zítra Sobota - snih 0°C
Pátek 9. 12. 2022
Svátek má Vratislav
Advent v Praze
Tipy na adventní akce v metropoli
Pamětní tabulky obětím komunistických represí
Foto: Praha 6

Pamětní tabulky obětím komunistických represí

Josef Charvát, účastník protikomunistického odboje, popravený v politickém procesu v květnu 1949, má nově pamětní tabulku na domě Svatovítská 4 v Praze 6.

Druhá pamětní tabulka za nedlouho přibude na domě v Rooseveltově 29 a bude připomínat osobnost literárního historika Alfreda Bema, který byl v květnu 1945 zatčen příslušníky sovětské kontrarozvědky SMĚRŠ a zemřel za nevyjasněných okolností zřejmě během výslechů na území Československa.

Tabulky označují dům, v němž naposledy bydlel člověk, který zemřel vinou komunistických represí. Jejich umístění inicioval a se souhlasem vlastníků domu instaloval Ústav pro studium totalitních režimů v rámci projektu Poslední adresa.

Alferd Bem byl jednou z obětí, na jejichž památku se dnes konal tradiční pietní akt v Rooseveltově ulici, připomínka lidí odvlečených do sovětských gulagů. Adresy Rooseveltova 27 a 29 obývali Rusové, kteří ve 20. letech minulého století odešli před terorem bolševiků a našli v Bubenči druhý domov. Odtud byli v roce 1945 odvlečeni jako zločinci do gulagů zpět do Sovětského svazu, a řada z nich byla zavražděna ještě na našem území.

„Vzpomínkový akt a následné umístění pamětních desek v 90. letech iniciovalo sdružení Oni byli první. Cílem bylo udržet památku na ruskou inteligenci, která utekla před Leninem a Stalinem a jejich brutálním režimem do meziválečného demokratického Československa. Jasným poselstvím bylo doložit, že v roce 1945 nedošlo ke skutečnému osvobození, ale jen jedna nacistická totalita byla nahrazena sovětskou komunistickou. Jsem rád, tato akce postupně nabývá na významu,“ řekl Jan Lacina, místostarosta Prahy 6 a poslanec STAN.


Autor: Cen

Zákaznické centrum innogy se přestěhovalo

7. prosince 2022 v 07:01

Z Chodova na Pankrác se přestěhovalo zákaznické centrum innogy.

Výstava: Andělíčci, Andělé …a Andělky

6. prosince 2022 v 08:08

Až do Nového roku najdete v Praze 3, ve vinotéce a galerii U Posledního soudu výstavu obrazů, kreseb, šperků, keramiky a skla.

PVK: Přehled plánovaných výluk na 49. týden

2. prosince 2022 v 15:39

Pražské vodovody a kanalizace oznámily přehled plánovaných výluk v dodávkách pitné vody na příští týden. Výluky jsou z důvodu provádění plánovaných oprav, udržovacích a revizních prací.

Výstava nožů na Novoměstské radnici

2. prosince 2022 v 09:44

Na podzimní prodejní výstavě na Novoměstské radnici v Praze 2 bude 4. prosince k vidění nejlepší produkce nožířského umění v Evropě a v ČR.

Obyvatelé Prahy 14 budou mít možnost žádat o dotace

1. prosince 2022 ve 21:33

Obyvatelé Prahy 14, kteří plánují ve svých domech či jejich okolí sázet zeleň nebo zavést opatření, která pomáhají zadržovat vodu v krajině – například zachytávat dešťovou vodu na zalévání zahrad, či obyvatelé, kteří plánují vzdělávací či zážitkový projekt v oblasti ekologie, mohou získat dotaci...

Další články
Nahoru