Dnes Pátek - obcasny-dest 6°C
Zítra Sobota - jasno 3°C
Pátek 23. 2. 2024
Svátek má Svatopluk
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Pamětní tabulky obětím komunistických represí
Foto: Praha 6

Pamětní tabulky obětím komunistických represí

Josef Charvát, účastník protikomunistického odboje, popravený v politickém procesu v květnu 1949, má nově pamětní tabulku na domě Svatovítská 4 v Praze 6.

Druhá pamětní tabulka za nedlouho přibude na domě v Rooseveltově 29 a bude připomínat osobnost literárního historika Alfreda Bema, který byl v květnu 1945 zatčen příslušníky sovětské kontrarozvědky SMĚRŠ a zemřel za nevyjasněných okolností zřejmě během výslechů na území Československa.

Tabulky označují dům, v němž naposledy bydlel člověk, který zemřel vinou komunistických represí. Jejich umístění inicioval a se souhlasem vlastníků domu instaloval Ústav pro studium totalitních režimů v rámci projektu Poslední adresa.

Alferd Bem byl jednou z obětí, na jejichž památku se dnes konal tradiční pietní akt v Rooseveltově ulici, připomínka lidí odvlečených do sovětských gulagů. Adresy Rooseveltova 27 a 29 obývali Rusové, kteří ve 20. letech minulého století odešli před terorem bolševiků a našli v Bubenči druhý domov. Odtud byli v roce 1945 odvlečeni jako zločinci do gulagů zpět do Sovětského svazu, a řada z nich byla zavražděna ještě na našem území.

„Vzpomínkový akt a následné umístění pamětních desek v 90. letech iniciovalo sdružení Oni byli první. Cílem bylo udržet památku na ruskou inteligenci, která utekla před Leninem a Stalinem a jejich brutálním režimem do meziválečného demokratického Československa. Jasným poselstvím bylo doložit, že v roce 1945 nedošlo ke skutečnému osvobození, ale jen jedna nacistická totalita byla nahrazena sovětskou komunistickou. Jsem rád, tato akce postupně nabývá na významu,“ řekl Jan Lacina, místostarosta Prahy 6 a poslanec STAN.


Autor: Cen

Praha 6: StaroMatějská pouť 2024

Dnes v 09:29

První jarní pouť v historickém termínu, svátku sv. Matěje, 24. února.

V březnu začínají trhy na Kulaťáku

Dnes v 09:20

Patnáctá sezóna trhů na Kulaťáku v Praze 6 startuje v sobotu 2. března. Od 8 do 14 hodin se můžete těšit na oblíbené prodejce a na nový sortiment.

Hloubětínská pobočka DDM Praha 9 nabízí řadu aktivit

Včera v 15:15

Od loňského podzimu na místě bývalého komunitního centra v ulici Kardašovská na Lehovci funguje nová, hloubětínská pobočka Domu dětí a mládeže Praha 9 (DDM), která stejně jako dříve centrum nabízí širokou škálu aktivit pro různé věkové skupiny.

Neděle: Procházka Ďáblickým hřbitovem

Včera ve 12:24

Komentované procházky hřbitovy přinášejí historické příběhy, zajímavé detaily a pohledy na architekturu a umělecká díla, která jim dodávají jedinečný charakter. V neděli 25. února ve 13:30 hodin se projdete Ďáblickým hřbitovem.

PVK: Do konce února nepoteče voda v těchto ulicích

Včera v 11:47

Pražské vodovody a kanalizace zveřejnily plánované výluky v dodávkách pitné vody příští týden. Výluky jsou z důvodu provádění plánovaných oprav, udržovacích a revizních prací.

Praha 5: Den pro Život dětem

Včera v 09:41

Připojte se k Charitativnímu zážitkovému dnu pro Život dětem v sobotu 24. února. Akce se koná v Praze 5 v Aréně sportu, na Hořejším nábřeží. Začíná se v 10 hodin, program potrvá do 19 hodin.

Přednáška: Příběh Táborky

Včera v 08:35

Petr Kučera, ředitel NKP Vyšehrad, představí výsledky stavebně-historického průzkumu Táborské brány, který výrazně změnil pohled na její historii a význam v rámci vyšehradského opevnění. 

Zemědílna O vodní kapce

Včera v 07:49

Nechte se vtáhnout v sobotu 24. února od 10 hodin do koloběhu vody v přírodě. 

Radnice Prahy 13 vypsala výběrová řízení na další pracovní pozice

21. února 2024 v 15:18

Úřad MČ Praha 13 vypsal výběrová řízení na několik pozic. Informoval o tom na sociálních sítích.  

Praha 2 pomáhá s bydlením mladým rodinám, samoživitelům i sociálně potřebným

21. února 2024 v 10:58

Nová Pravidla sociální bytové politiky radnice Praha 2 reagují jak na vývoj situace na trhu s bydlením, tak i na změny v sociální politice. Cílí zejména na případy, kde selhává či nedostačuje státní podpora. Adresná a sociálně citlivá podpora se tak dostane těm, kteří ji opravdu potřebují,...

Praha 14: Přihlaste se na festival Antifetfest 2024

21. února 2024 v 08:18

Další ročník soutěžního festivalu Antifetfest je již tradiční přehlídkou žákovských a studentských filmů, které se zaměřují na palčivá témata dnešní doby – kriminalitu, drogy, šikanu, domácí násilí, záškoláctví a další patologické jevy.

Festival Na hlavu 2024

21. února 2024 v 08:00

Festival o duševním zdraví a mysli Na hlavu letos nese téma Diverzita: Chceme hledat cesty k tomu, co nás spojuje – ať už se jedná o odlišnou sexuální orientaci, psychické či jiné onemocnění, rozdílnost v náboženském vyznání, v tom jak vypadají naše těla, v barvě pleti...

Další články
Nahoru