Dnes Neděle - jasno 21°C
Zítra Pondělí - prehanky-dest 17°C
Neděle 20. 4. 2025
Svátek má Marcela
Zpravodajství
Co se v metropoli děje aneb Buďte v Praze v obraze
Pražský patriot na Seznamu
Nejnovější články na Seznamu ze zdroje Pražský patriot
Pamětní desky na bývalém Borůvkově sanatoriu připomínají Toufara a Palacha
Odhalení pamětních desek. Foto: P2

Pamětní desky na bývalém Borůvkově sanatoriu připomínají Toufara a Palacha

Kněz Josef Toufar a student Jan Palach mají v Legerově ulici nové vzpomínkové místo. Pamětní desky a dvojice reliéfy byly instalovány na budově bývalého Borůvkova sanatoria, kde oba strávili poslední chvíle svého života.

Slavnostního odhalení pamětní desky se zúčastnili místostarostka Prahy 2 Lucie Pechová spolu s radní a ministryní obrany Janou Černochovou (obě ODS), dále ředitel pro Real Assets společnosti Generali Investments CEE, současného vlastníka budovy, Marek Bečička a nechyběla ani autorka nové pamětní desky Tereza Štětinová a zástupci vedení druhé městské části.

Památku Toufara a Palacha bude kromě venkovní pamětní desky s reliéfy připomínat i výtvarné pojetí jedné ze stěn interiéru přízemní kavárny, za nímž stojí obecně prospěšná společnost Post Bellum.

„Opakovaně říkáme, že Prahou 2 prošly dějiny, a jsme na to pyšní. Odehrála se zde řada zásadních událostí a důležitou roli sehrála i budova bývalého Borůvkova sanatoria v Legerově ulici. Na tehdejší klinice, která se specializovala na popáleniny, zemřely dvě oběti komunistického režimu – farář Josef Toufar 25. února 1950 a student Jan Palach 19. ledna 1969. Jsem přesvědčena o tom, že si oba důstojnou vzpomínku a oficiální pietní místo zaslouží,“ uvedla u příležitosti slavnostního aktu místostarostka Pechová.

O vybudování důstojného památníku Palacha a Toufara usilovala podle ní druhá městská část už od roku 2016. „Díky současnému vlastníkovi se podařilo tento záměr uskutečnit,“ podotkla.

„Vážím si proto úsilí všech, kteří se o realizaci nové pamětní desky zasadili. Oběť Josefa Toufara a Jana Palacha nesmí být zapomenuta stejně jako smysl jejich činu, jedině tak může mít význam i pro další generace,“ sdělila Černochová, která jako starostka před lety vznik nového pietního místa iniciovala.

Borůvkovo sanatorium bylo soukromé zdravotnické zařízení v Praze, založené v roce 1916 lékařem Vladimírem Borůvkou. Původně sloužilo především zámožnějším pacientům, ale později se stalo významným zdravotnickým centrem. Po druhé světové válce bylo zestátněno a působila zde první specializovaná klinika popálenin v Československu.

Své poslední minuty tam strávil kněz Josef Toufar, který byl v roce 1950 zatčen a mučen v souvislosti s takzvaným čihošťským zázrakem, i student filozofické fakulty Jan Palach. Ten na klinice zemřel 19. ledna 1969 poté, co se o tři dny dříve polil hořlavinou na protest proti okupaci Československa vojsky Varšavské smlouvy.

„Tento projekt je vklad to toho, aby budoucnost viděla, co se tady kdysi stalo a jak se k tomu současná generace staví. Na takové věci, které se tady udály, se nesmí zapomínat. Největší výzvou bylo skloubit s investorem a majitelem funkci budovy a pietní místo. Jsem moc rád, že se to podařilo,“ uvedl bývalý místostarosta Prahy 2 Václav Vondrášek.

„Pro mě je největší radostí, že budova teď vypadá, jak vypadá, je krásně zrekonstruovaná. Díky tomu sem bude člověk rád chodit a připomínat si události, které se zde udály. Vznikla tady důstojná pieta,“ řekl místostarosta Prahy 2 Jan Kolář (ANO).

„Je to velkých úspěch, po dlouhých letech nejistoty, kdy nebylo jasné, jak to dopadne. Silnou historii tohoto místa se podaří připomínat. V Encyklopedii Prahy 2 bude o tomto pietním místě zmínka,“ sdělil radní Prahy 2 Jaroslav Šolc (ODS).

„Je to nádhera. Této budovy si nejde nevšimnout, když jedete po magistrále. Roky byl pohled na toto místo tristní, teď je radost pohledět, že budova je opravena,“ řekl místostarosta Prahy 2 a poslanec Michal Zuna (TOP 09).

V bývalé zdravotnickém zařízení je nyní hotel. Rekonstrukce budovy včetně vytvoření pamětních desek stála 300 milionů korun. Na fasádě mohou lidé vidět dvě plastiky, které znázorňují ruce. To má podle autorky Terezy Štětinové symbolizovat gesto, které Palach s Toufarem pro společnost udělali. Na Toufarově desce pak jako dekor v kameni obtéká svatá voda a za Palachem je plamen, popsala Štětinová. V přízemí domu má vzniknout kavárna se stálou expozicí, která bude památku obou mužů připomínat. Vlastník nyní shání provozovatele.


Autor: red

Mobilní svoz elektroodpadu v Letňanech

18. dubna 2025 ve 21:04

Praha 18 ve spolupráci s firmou Asekol organizuje mobilní svoz elektroodpadu, který proběhne ve dnech 28.–30. dubna. Pokud máte doma nefunkční lednici, pračku, televizi nebo jiný elektrospotřebič, můžete ho nechat zdarma odvézt.

Praha 1 podpořila kulturu

18. dubna 2025 v 06:13

Z dotačního programu na podporu kultury letos poputuje částka 8 176 000 korun, která bude rozdělena mezi 272 projektů. Schválilo to v úterý 15. dubna Zastupitelstvo městské části Praha 1.

Praha 1 zve rodiče předškoláků na informační setkání

18. dubna 2025 v 01:12

Praha 1 zve rodiče předškoláků na informační setkání s názvem Usnadnění přechodu dětí z mateřské školy na základní školu. Akce se uskuteční 23. dubna od 16:30 hodin v budově ZŠ na náměstí Curieových.

V Praze 9 se mění písek na hřištích

17. dubna 2025 v 15:27

OŽP radnice Prahy 9 informuje že od 17. dubna do 17. května bude probíhat každoroční výměna písků v dětských pískovištích na dětských hřištích ve správě radnice Prahy 9.

Praha 6: Starý mobil můžete přinést na radnici nebo na Zásilkovnu

17. dubna 2025 v 07:12

Do konce dubna se můžete na radnici Prahy 6 zapojit do akce Recykluj mobil. Odevzdáním starého mobilního telefonu do sběrného boxu ve dvoraně úřadu pomůžete získat zpět cenné suroviny potřebné k výrobě těchto zařízení.

Další články
Nahoru