dnes
Pondělí - zatazeno
6°C
zítra
Úterý - obcasny-dest
5°C
pozítří
Středa - obcasny-dest
4°C
Pamětní deska Zdeňku Mančalovi
Pamětní deska připomíná, že tu žil legendární rozhlasový hlasatel Zdeněk Mančal. Foto: MČ Praha 2

Pamětní deska Zdeňku Mančalovi

V Moravské ulici číslo 45 v Praze 2 pamětní deska připomíná, že tu žil legendární rozhlasový hlasatel Zdeněk Mančal, jehož hlas volal v květnu roku 1945 do éteru o pomoc. Deska byla odhalena 4. května a kromě zástupců současného vedení Českého rozhlasu byla při tom Mančalova dcera Dagmar Suchá.

Za městskou část Praha 2 se pietní vzpomínky zúčastnil radní pro kulturu Jaroslav Šolc. Zřízení pamětní desky iniciovalo sdružení nájemníků domu v Moravské, kde Mančal strávil většinu života.

moravska-pam-deska-nahled

Za městskou část Praha 2 se pietní vzpomínky zúčastnil radní pro kulturu Jaroslav Šolc. Foto: MČ Praha 2

Zdeněk Mančal byl hlasatelem Českého rozhlasu za Protektorátu Čechy a Morava. V květnu 1945 projevil velkou statečnost, když při vysílání z budovy na Vinohradské třídě, obsazené vojáky SS, svolával český lid na obranu rozhlasu. V prvních letech po válce byl národním hrdinou, ale po únoru 1948 ho z rozhlasu vyhodili a ve vykonstruovaném procesu byl odsouzen na 10 let za protistátní činnost. Hlasatel Zdeněk Mančal patří k nejvýznamnějším osobnostem historie Českého rozhlasu.

 

 


Praha zajistila sběr a likvidaci injekčních stříkaček po narkomanech na další tři roky

5. prosince 2018 v 17:23

Nebezpečný a infekční odpad nacházejí na svých pravidelných obchůzkách strážníci městské policie. Hlavní město se dohodlo na pokračování dosavadní praxe, kdy jsou jehly, injekční stříkačky a další odpad z aplikací omamných a psychotropních látek bezpečně posbírány do speciálních sběrných boxů a...

Další články
Nahoru