Dnes Neděle - jasno 31°C
Zítra Pondělí - bourky 24°C
Neděle 21. 7. 2024
Svátek má Vítězslav
Pražské drby
Co se v Praze povídá aneb Tak trochu jiný pražský bulvár
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Pamětní deska věnovaná armádnímu generálovi Karlu Janouškovi byla odhalena v Praze 2
Starostka Jana Černochová, radní Michal Zuna (vlevo) a místostarosta Jaroslav Šolc u pamětní desky. Foto(2x): P2

Pamětní deska věnovaná armádnímu generálovi Karlu Janouškovi byla odhalena v Praze 2

Ve středu 27. října byla na domě v ulici Malá Štěpánská odhalena pamětní deska jedinému československému maršálovi RAF. Armádní generál i.m. a držitel britského vojenského řádu Knights Commander Karel Janoušek tam žil šest let. Slavnostní akt se konal přesně padesát let po smrti této vojenské legendy.  

pametni-deska-janousek Slavnostního odhalení pamětní desky se zúčastnili starostka Jana Černochová a další představitelé městské části Praha 2. Pozvání přijali i velvyslanec Spojeného království Velké Británie a Severního Irska v České republice jeho excelence Nicholas Stewart Archer, velitel Vzdušných sil AČR genmjr. Petr Mikulenka a ředitel VHÚ Praha brig. gen. Aleš Knížek a další významní hosté.

A nechyběla ani praneteř generála Janouška Mahulena Křenková, iniciátor projektu – redaktor EuroZprávy.cz -  Petr Třešňák a autor pamětní desky, kterým je akademický sochař Petr Císařovský. 

„Armádní generál Karel Janoušek patří mezi největší válečné hrdiny a osobnosti v historii československé armády i naší země. Proto je mi ctí, že mohu právě dnes, kdy si připomínáme 50 let od jeho úmrtí, být zde a zúčastnit se slavnostního odhalení pamětní desky na domě, ve kterém Karel Janoušek našel útočiště po propuštění z komunistických lágrů. Jeho statečnost a hrdinství nesmí být zapomenuty,“ uvedla v rámci slavnostního odhalení starostka Prahy 2 Jana Černochová. 

„Jak bylo typické pro československé letce bojující v RAF, i vojenská kariéra Karla Janouška skončila po válce v Československu a strávil 12 let v komunistických věznicích. Přesto pomohl vybudovat pevné základy, z nichž spolupráce mezi našimi dvěma zeměmi vychází. Tato spolupráce pokračuje nejen v oblasti obrany a bezpečnosti, ale i v mnoha dalších oblastech a upřímně doufám, že ji budeme dále rozvíjet,“ uvedl mj. ve svém projevu Nicholas Stewart Archer. 

Karel Janoušek se narodil 30. října 1893 v Přerově. Jeho osud je spojen s oběma světovými válkami. V první světové válce bojoval v řadách Československých legií v Rusku, za druhé světové války organizoval československé letecké jednotky v Royal Air Force, kde jako taktický stratég významně zasáhl do bitvy o Británii. Je jediným Čechoslovákem, který získal hodnost leteckého maršála RAF, (kterou mu 17. května 1945 udělil britský král Jiří VI.) V Československém letectvu dosáhl hodnosti divizní generál.

Krátce po únorovém převratu v roce 1948 byl nejprve přeložen do výslužby a později jej Státní bezpečnost vyprovokovala k pokusu o emigraci, při kterém jej zatkla. V následném vykonstruovaném procesu byl odsouzen nejprve k 18 letům těžkého žaláře, degradaci na vojína, ztrátě akademického titulu a vyznamenání a později v roce 1950 na doživotí, tentokrát za údajnou přípravu pokusu o útěk. V komunistickém vězení nakonec strávil 12 let.

Za svého života – v roce 1968 – se sice dočkal rehabilitace, ale soud mu generálskou hodnost nevrátil. In memoriam mu byla hodnost armádního generála vrácena až v roce 1990, a to tehdejším prezidentem ČSFR Václavem Havlem. V roce 2016 mu bylo In memoriam propůjčeno nejvyšší české státní vyznamenání – Řád Bílého lva.


Autor: TZ, red

O příspěvek na doučování byl zájem, požádalo o něj přes 300 dětí

Včera v 07:38

Radnice Prahy 6 na jaře rozhodla o pomoci rodičům deváťáků s přípravou na přijímací zkoušky na střední školy a nabídla jim příspěvek dva tisíce korun na přípravné kurzy, zkoušky nanečisto, přípravu na talentovky a podobně. Městská část na tento program vyčlenila ve svém rozpočtu jeden...

Další články
Nahoru