Dnes Úterý - obcasny-dest 28°C
Zítra Středa - polojasno 18°C
Úterý 3. 10. 2023
Svátek má Bohumil
Newsletter Pražský patriot
Pro odběr ranního přehledu článků za posledních 24 hodin se přihlaste zde.
Paměť národa na Strahově. Festival se usídlí na tribuně strahovského stadionu
Festival se koná i v útrobách tribuny bývalého spartakiádního stadionu. Foto: Post Bellum

Paměť národa na Strahově. Festival se usídlí na tribuně strahovského stadionu

Jižní tribuna strahovského stadionu ožije na konci července, se na dva měsíce festivalem Paměť národa na Strahově. Nabídne procházky s průvodce, filmové projekce, debaty a tematické večery s hudbou. Informovala o tom Kristýna Bardová, mediální zástupkyně neziskové organizace Post Bellum, která akci pořádá.

„Na jižní tribunu stadionu zveme zajímavé hosty, kteří se věnují politice, společnosti, historii a hlavně příběhům. Opět pořádáme vyhledávané komentované historické procházky. Na programu jsou také projekce filmů věnované hrdinům 20. i 21. století a jejich boji za svobodu,“ popsala Bardová. 

„Nebudou chybět ani magické večery s dobrým občerstvením, krásným výhledem a tematickou hudbou. Program Festivalu Paměti národa 2023 se koná vždy v závěru měsíce,“ upřesnila. 

Vstup na tribunu je z ulice Vaníčkova, zastávka autobusu Stadion Strahov. Místa začátku komentovaných procházek jsou uvedena vždy u jednotlivých událostí. 

Komentované procházky

Procházky seznámí se zásadními historickými momenty největšího stadionu na světě, kde se odehrávaly všesokolské slety, spartakiády, studentské bouře i násilné zločiny během internace Němců.

Diskuze, projekce filmů a hudba

25. 7. až 27. 7.

Červencový program začíná v úterý 25. července projekcí dokumentu R jako Romové, na který naváže posezení u ohně a vystoupení Sáry Kaliášové. Středeční program 26. července nabídne diskusi o křesťanství v 21. století. Čtvrtek 27. července bude věnován tématu Volyňských Čechů.

17. 8. až 19. 8.

Srpnový program na Strahově se věnuje novinařině a médiím. Program začíná ve čtvrtek 17. srpna dokumentárním cyklem Ponížení (Hlídací psi normalizace a Ponížení). Pátek 18. srpna nabídne projekci dokumentu Bitva o rozhlas a v sobotu 19. srpna se srpnový program zakončí promítání snímku Kuciak, vražda novináře a debata.

22. 9. až 24. 9. 

V září festival tematicky zavítá do zahraničí. Pátek 22. září nabídne projekci a debatu věnovanou českým emigrantům. Sobota 23. září bude věnována Kubě, kdy je na programu přednáška s názvem Kuba: ostrov mezi minulostí a budoucností a večerní škola salsy. Program Paměti národa na Strahově 24. září uzavře diskuze a projekce o aktuální situaci na Ukrajině a historii gulagů.

Výstavy

Příběhy 20. století

červen a červenec

Důležité fenomény našich moderních dějin výtvarně zpracoval komiksový ilustrátor Vojtěch Šeda Ke každému jsme připojili jeden z pamětnických příběhů, které nás inspirují a zároveň nám připomínají, že naše dnešní svoboda není samozřejmostí. 

Zůstaňte u svých přijímačů

srpen a září

Z portálu Paměť národa jsme vybrali příběhy pamětníků, jejichž život se nějakým způsobem s rozhlasem protnul. Někteří v něm roky pracovali, jiní do rozhlasové historie vstoupili třeba jen nakrátko. Nejstarší z příběhů se odehrávají ve válečných letech, nejnovější je ryze současný.


Autor: Cen

Dvojka filmová zve do kina

Včera v 08:22

V pondělí 9. října se od 17:30 v Kině MAT můžete těšit na další film z cyklu Dvojka filmová. Uvidíte film Muž, který stál v cestě režiséra Petra Nikolaeva a následovat bude beseda s tvůrci.

Modrá Vopice zveřejnila říjnový program

1. října 2023 v 18:23

MusicClub Modrá Vopice (ul. K Žižkovu) zveřejnil svůj říjnový program. Návštěvníci se mohou těšit na řadu koncertů punkových i metalových kapel.

Praha 6: Říjen v Kaštanu

1. října 2023 v 09:10

I v říjnu připravil Kaštan v Praze 6 koncerty, přednášky, poslechovky, audiovizuální večery, divadelní představení i vernisáž výstavy, tentokrát výtvarníka a hudebníka Petra Hilského.

Roman Čerňák vystavuje v Galerii 14

30. září 2023 v 08:24

Ve středu 4. října otevře Praha 14 v Galerii 14 na náměstí Plk. Vlčka výstavu obrazů a dekorací ze dřeva autora Romana Čerňáka.

Cyklus Hybatelé rezonance otevře klavírista Jan Bartoš

30. září 2023 v 07:23

V pořadí šestý ročník cyklu sólových recitálů Hybatelé rezonance, který nabízí mimořádná setkání s českou klavírní špičkou, otevře v pondělí 2. října Jan Bartoš. Umělec, jehož mezinárodní kritika označuje za jednoho z nejlepších evropských klavíristů, vystoupí s programem z oceňovaného posledního...

Koncert: 130 let s vámi v chrámu sv. Ludmily

29. září 2023 v 09:41

Se 130. výročím vysvěcení chrámu sv. Ludmily na náměstí Míru se pojí řada oslavných akcí. Kromě posvěcení vína, výstavy nebo hudebně dramatického pásma to bude i slavnostní koncert v chrámu sv. Ludmily v sobotu 7. října od 19 hodin.

Homo faber-člověk tvůrce

29. září 2023 v 08:12

V úterý 3. října v 18 hodin bude v Galerii 1 v Praze 1 zahájena výstava Spolek pražských výtvarných umělců, která navazuje na dobu První republiky, kdy spolky a sdružení zajišťovaly nové a tradiční ideje, zrcadlící život výtvarného umění.

Tóny nad městy. Praha 9 zve na koncert Edity Randové

28. září 2023 v 19:13

Mimořádný zážitek nabídne zahajovací koncert festivalu Tóny nad městy ve čtvrtek 19. října od 19 hodin na vysočanské radnici Prahy 9. Uslyšíte duo složené z mezzosopranistky Edity Randové a klavíristky Šárky Knížetové.

Výstava: Slavné vily Prahy 10

28. září 2023 v 08:48

Výstavu o slavných vilách Prahy 10 najdete od 10. října na Zahradním městě ve veřejném prostoru. Součástí vernisáže bude v 17 hodin i křest knihy Slavné vily Prahy 10 vydané nakladatelstvím Foibos ve spolupráci s desátou městskou částí.

Premiéra Radima Vizváryho 2. října ve Švandově divadle

26. září 2023 v 17:25

Radim Vizváry, uznávaný představitel českého mimického divadla, chystá po pěti letech premiéru nového sólového projektu: inscenace Mime on the Moon. Představení bude 2. října ve Švandově divadle na Smíchově. Své diváky zavede do světa lyrické pantomimy a imaginární reality, aby jim ukázal svět...

NTM prezentuje technickou raritu, velké mateční hodiny Magneta

26. září 2023 ve 14:19

Národní technické muzeum doplnilo končící výstavu Jednotný elektročas o raritní exponát – takzvané mateční hodiny švýcarské firmy Magneta z počátku 20. století. Nedávno zcela renovované velké podlahové hodiny jsou unikátně dochovaným reprezentantem rané průmyslové konstrukce elektromechanických...

Jak zní jazz 21. století? V klubu Jazz Dock se odehraje finále soutěže Jazzfruit

26. září 2023 v 11:30

Finále čtrnáctého ročníku soutěže Jazzfruit pro mladé jazzové i jazzem inspirované kapely ze střední Evropy se uskuteční ve středu 27. září v klubu Jazz Dock od 19 hodin. Vítězem letošního ročníku se může stát německá formace Searching for Home, polská skupina Ninja Episkopat nebo ostravská...

Další články
Nahoru