
Paměť národa na Strahově. Festival se usídlí na tribuně strahovského stadionu
22. července 2023 11:05
„Na jižní tribunu stadionu zveme zajímavé hosty, kteří se věnují politice, společnosti, historii a hlavně příběhům. Opět pořádáme vyhledávané komentované historické procházky. Na programu jsou také projekce filmů věnované hrdinům 20. i 21. století a jejich boji za svobodu,“ popsala Bardová.
„Nebudou chybět ani magické večery s dobrým občerstvením, krásným výhledem a tematickou hudbou. Program Festivalu Paměti národa 2023 se koná vždy v závěru měsíce,“ upřesnila.
Vstup na tribunu je z ulice Vaníčkova, zastávka autobusu Stadion Strahov. Místa začátku komentovaných procházek jsou uvedena vždy u jednotlivých událostí.
Komentované procházky
Procházky seznámí se zásadními historickými momenty největšího stadionu na světě, kde se odehrávaly všesokolské slety, spartakiády, studentské bouře i násilné zločiny během internace Němců.
Diskuze, projekce filmů a hudba
25. 7. až 27. 7.
Červencový program začíná v úterý 25. července projekcí dokumentu R jako Romové, na který naváže posezení u ohně a vystoupení Sáry Kaliášové. Středeční program 26. července nabídne diskusi o křesťanství v 21. století. Čtvrtek 27. července bude věnován tématu Volyňských Čechů.
17. 8. až 19. 8.
Srpnový program na Strahově se věnuje novinařině a médiím. Program začíná ve čtvrtek 17. srpna dokumentárním cyklem Ponížení (Hlídací psi normalizace a Ponížení). Pátek 18. srpna nabídne projekci dokumentu Bitva o rozhlas a v sobotu 19. srpna se srpnový program zakončí promítání snímku Kuciak, vražda novináře a debata.
22. 9. až 24. 9.
V září festival tematicky zavítá do zahraničí. Pátek 22. září nabídne projekci a debatu věnovanou českým emigrantům. Sobota 23. září bude věnována Kubě, kdy je na programu přednáška s názvem Kuba: ostrov mezi minulostí a budoucností a večerní škola salsy. Program Paměti národa na Strahově 24. září uzavře diskuze a projekce o aktuální situaci na Ukrajině a historii gulagů.
Výstavy
Příběhy 20. století
červen a červenec
Důležité fenomény našich moderních dějin výtvarně zpracoval komiksový ilustrátor Vojtěch Šeda Ke každému jsme připojili jeden z pamětnických příběhů, které nás inspirují a zároveň nám připomínají, že naše dnešní svoboda není samozřejmostí.
Zůstaňte u svých přijímačů
srpen a září
Z portálu Paměť národa jsme vybrali příběhy pamětníků, jejichž život se nějakým způsobem s rozhlasem protnul. Někteří v něm roky pracovali, jiní do rozhlasové historie vstoupili třeba jen nakrátko. Nejstarší z příběhů se odehrávají ve válečných letech, nejnovější je ryze současný.