Dnes Čtvrtek - obcasny-dest 20°C
Zítra Pátek - bourky 21°C
Čtvrtek 30. 5. 2024
Svátek má Ferdinand
Pražské drby
Co se v Praze povídá
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Paměť národa na Strahově. Festival se usídlí na tribuně strahovského stadionu
Festival se koná i v útrobách tribuny bývalého spartakiádního stadionu. Foto: Post Bellum

Paměť národa na Strahově. Festival se usídlí na tribuně strahovského stadionu

Jižní tribuna strahovského stadionu ožije na konci července, se na dva měsíce festivalem Paměť národa na Strahově. Nabídne procházky s průvodce, filmové projekce, debaty a tematické večery s hudbou. Informovala o tom Kristýna Bardová, mediální zástupkyně neziskové organizace Post Bellum, která akci pořádá.

„Na jižní tribunu stadionu zveme zajímavé hosty, kteří se věnují politice, společnosti, historii a hlavně příběhům. Opět pořádáme vyhledávané komentované historické procházky. Na programu jsou také projekce filmů věnované hrdinům 20. i 21. století a jejich boji za svobodu,“ popsala Bardová. 

„Nebudou chybět ani magické večery s dobrým občerstvením, krásným výhledem a tematickou hudbou. Program Festivalu Paměti národa 2023 se koná vždy v závěru měsíce,“ upřesnila. 

Vstup na tribunu je z ulice Vaníčkova, zastávka autobusu Stadion Strahov. Místa začátku komentovaných procházek jsou uvedena vždy u jednotlivých událostí. 

Komentované procházky

Procházky seznámí se zásadními historickými momenty největšího stadionu na světě, kde se odehrávaly všesokolské slety, spartakiády, studentské bouře i násilné zločiny během internace Němců.

Diskuze, projekce filmů a hudba

25. 7. až 27. 7.

Červencový program začíná v úterý 25. července projekcí dokumentu R jako Romové, na který naváže posezení u ohně a vystoupení Sáry Kaliášové. Středeční program 26. července nabídne diskusi o křesťanství v 21. století. Čtvrtek 27. července bude věnován tématu Volyňských Čechů.

17. 8. až 19. 8.

Srpnový program na Strahově se věnuje novinařině a médiím. Program začíná ve čtvrtek 17. srpna dokumentárním cyklem Ponížení (Hlídací psi normalizace a Ponížení). Pátek 18. srpna nabídne projekci dokumentu Bitva o rozhlas a v sobotu 19. srpna se srpnový program zakončí promítání snímku Kuciak, vražda novináře a debata.

22. 9. až 24. 9. 

V září festival tematicky zavítá do zahraničí. Pátek 22. září nabídne projekci a debatu věnovanou českým emigrantům. Sobota 23. září bude věnována Kubě, kdy je na programu přednáška s názvem Kuba: ostrov mezi minulostí a budoucností a večerní škola salsy. Program Paměti národa na Strahově 24. září uzavře diskuze a projekce o aktuální situaci na Ukrajině a historii gulagů.

Výstavy

Příběhy 20. století

červen a červenec

Důležité fenomény našich moderních dějin výtvarně zpracoval komiksový ilustrátor Vojtěch Šeda Ke každému jsme připojili jeden z pamětnických příběhů, které nás inspirují a zároveň nám připomínají, že naše dnešní svoboda není samozřejmostí. 

Zůstaňte u svých přijímačů

srpen a září

Z portálu Paměť národa jsme vybrali příběhy pamětníků, jejichž život se nějakým způsobem s rozhlasem protnul. Někteří v něm roky pracovali, jiní do rozhlasové historie vstoupili třeba jen nakrátko. Nejstarší z příběhů se odehrávají ve válečných letech, nejnovější je ryze současný.


Autor: Cen

Festival Praha žije hudbou 2024

Dnes v 16:50

Další ročník toho festivalu pouličního umění proběhne 7. a 8. června. Na víc než 20 místech v ulicích vystoupí celkem přes 120 umělců.

Výstava: Sportovní grafiky Jaromíra 99

Dnes v 07:51

Galerie Sokol představuje sportovní grafiky Jaromíra 99. Čtrnáct jeho děl je k vidění ve zrekonstruované pasáži Tyršova domu v Praze, sídla České obce sokolské na Malé Straně. Výstava se koná ve spolupráci s Českým olympijským výborem.

Kostelní slavnosti: Markéta Fassati a hosté

Dnes ve 03:07

Kostelní slavnosti s Markétou Fassati a hosty v pondělí 3. června.

Frankenstein: Inscenace podle románu Mary Shelleyové v Komedii

Včera v 09:24

Městská divadla pražská uvedou 8. června v Komedii nové zpracování známé literární látky v režii Jakuba Maksymova.

Milan Jiřík: Divadlo barevných stínů

28. května 2024 ve 14:59

Vystavená kolekce děl od umělce Milana Jiříka nás zavádí do fascinujícího světa divadla barevných stínů, kde se umění prolíná s inovací a odvahou. Milan Jiřík, již během svých studií na gymnáziu u LŠU v Písku, byl považován za mimořádný výtvarný talent, avšak cesta ke studiu na vysoké umělecké...

Praha 15: Trio Gratia

27. května 2024 v 10:43

V hostivařském kostele se 2. června představí Trio Gratia.

Výstava: František Plánička

27. května 2024 v 10:31

Venkovní výstavu najdete od června na zahradním městě. Vernisáž se koná v neděli 2. června.

Praha 6 zná vítěze letošního ročníku soutěže AntiFet Fest, je jím film Dva světy

24. května 2024 v 16:12

V divadle Semafor se uskutečnilo vyhlášení dalšího ročníku obvodního kola soutěže amatérských filmů žáků základních škol z Prahy 6.

Léto s živou hudbou 2024 v Praze 15

24. května 2024 v 11:52

Pro všechny milovníky dobré hudby odstartuje ve čtvrtek 6. června v Pivovaru Hostivar Léto s živou hudbou 2024. Koncerty se budou konat pod širým nebem každý čtvrtek od 19 hodin za příznivého počasí.

Villa Pellé hostí díla ikony street artu, Španěla Aryze

24. května 2024 v 06:07

Světově uznávaný malíř, ilustrátor a autor instalací ve veřejném prostoru Octavi Arrizabalaga známý pod pseudonymem Aryz poprvé vystavuje v České republice. A vybral si bubenečskou Villu Pellé.

Červen ve Viole: Konec sezony s oblíbenými herci a herečkami a Cirkusovou pohádkou ke Dni dětí

23. května 2024 v 11:46

Divadlo Viola na Národní třídě se s letošní divadelní sezonou loučí reprízami úspěšných inscenací. Dříve, než dveře do zdejšího útulného hlediště uzavřou divadelní prázdniny, jsou diváci 5. června od 20 hodin zváni na úsměvný i dojemný příběh Michelle, pro níž se řeč stává stále větším bludištěm....

Orchestr Pražské konzervatoře hraje v Kyjích

22. května 2024 v 19:14

Komorní orchestr Pražské konzervatoře je tvořen třiceti studenty 2. a 3. ročníků školy oddělení smyčcových nástrojů. Vedle barokního a symfonického orchestru je jedním ze tří výstavních těles této významné instituce.

Prosecká zastaveníčka zvou na červnové koncerty

22. května 2024 v 16:38

Praha 9 zve na Prosecká zastaveníčka do Parku Přátelství. Koncerty se konají od května do září vždy v úterý, začínají v 18 hodin a jsou zdarma.

Skladby Antonína Dvořáka a Jana Hanuše zazní v kostele sv. Antonína

21. května 2024 ve 20:50

Ve čtvrtek 23. května večer od 19:30 hodin se můžete zaposlouchat do tónů skladeb Antonína Dvořáka nebo Jana Hanuše na Strossmayerově náměstí. Koncert je zdarma.

Tóny Vinohrad: Hudba a ladný pohyb v Gröbeho vile

21. května 2024 v 11:31

Ve středu 22. května poznáte, jak se i v komorním podání doplňuje úžasná hudba a ladný pohyb. Květnový koncert z cyklu Tóny Vinohrad nabízí program s názvem Do tance.

Další články
Nahoru