Dnes Úterý - prehanky-dest 18°C
Zítra Středa - obcasny-dest 21°C
Úterý 6. 6. 2023
Svátek má Norbert
Newsletter Pražský patriot
Pro odběr ranního přehledu článků za posledních 24 hodin se přihlaste zde.
Pamatujete Krásnou jizbu na Národní? Praha 1 chce pokračovat v její tradici
Foto: Praha 1 /4X/

Pamatujete Krásnou jizbu na Národní? Praha 1 chce pokračovat v její tradici

V sobotu 6. listopadu začala v pražské Galerii 1 ve Štěpánské ulici výstava projektu Krásná práce. Až do 25. listopadu na ní mohou návštěvníci obdivovat artefakty vytvořené tradičními technikami. Produkty řemeslníků z Čech, Moravy a Slezska si zde lidé mohou také zakoupit, a tím tvůrce podpořit. Přehlídka nabízí i workshopy nebo komentované prohlídky pro základní školy.

Při páteční vernisáži oznámil starosta Prahy 1 Petr Hejma záměr městské části poskytnout prostory a podporu pro navázání na v 90. letech přetrženou tradici obchodu s předměty starých řemesel a lidového umění Krásná jizba, který dlouhá léta rozvíjel činnost v objektu na Národní 36.

„Nechceme to zakřiknout, a proto přesné místo, kde by Krásná jizba mohla být a kdy by se mohla otevřít, zatím nebudeme říkat. Vyžádá si to ještě odvést kus práce. Ale mohlo by to být uskutečnitelné docela brzy,“ řekl starosta. „Krásná jizba patřila již od druhé poloviny dvacátých let minulého století ke koloritu Prahy 1. Nabízela ke zhlédnutí i k prodeji velmi zajímavé a krásné věci vzniklé umem šikovných lidí z Čech, Moravy a Slezska,“ dodal.

krasna-jizba-2 Praha 1 chce podporou tohoto projektu dát kromě jiného návštěvníkům, kteří k nám přijíždějí, signál, že stojí za to podívat se i do jiných koutů České republiky, kde po staletí vznikají pod rukama šikovných lidí nádherné umělecké předměty.

Současná výstava Krásná práce v Galerii 1 představuje široké veřejnosti výběr tradičního českého, moravského a slezského řemesla a lidového umění moderně a bez sentimentálního nánosu. „Ruční výrobu se proto snažím včlenit do kontextu současného designu, architektury a módy,“ řekla Klára Hegerová, zakladatelka projektu.

Vedle krojových doplňků vyšívaných pavím brkem zaujmou například žinylkové plédy, masopustní masky či výrobky pletené z přírodních materiálů, jako jsou orobinec, borový loubek nebo sláma. Své místo na výstavě si letos poprvé našel i vánoční betlém, který je celý vytvořený z ovčího rouna.

krasna-jizba-3 Mezi hlavní lákadla výstavy patří také produkty vzniklé ze spolupráce českých řemeslných mistrů s velkými jmény současného českého designu. Řezbáři z Dřevořezba Černý dvůr se spojili s designérem Janem Čapkem a společně vytvořili mísy dlabané z jednoho kusu ořechového a jasanového dřeva. Keramický mistr Karel Hanák, oceněný titulem Nositel tradice lidových řemesel, spolupracoval s designérem Ronym Pleslem na sérii váz vyrobených technikou novokřtěnecké majoliky. A košíkářská mistryně Barbora Hrdinová vytvořila společně s designérkou Lucií Koldovou svítidlo z pleteného proutí.

Návštěvníci Galerie 1 si tedy nyní mohou pod jednou střechou pořídit vánoční ozdoby ze skleněných perel, vizovického těsta, slámy a dřeva, masopustní masky s víc jak stoletou tradicí, keramiku, hračky z ovčího rouna, krpce, krojové opasky, modrotisk nebo kanafas. „S jednoroční přestávkou, kterou způsobily omezující opatření vyhlášené v důsledku pandemie koronaviru, je to již druhý ročník výstavy Krásná práce. Ta minulá se těšila velkému zájmu veřejnosti. A protože i tato expozice je opravdu krásná, nepochybuji, že tomu tak bude i letos,“ řekl Petr Burgr, 1. místostarosta Prahy 1.
Výstavu můžete navštívit ve všední dny od 9 do 18 hodin, o víkendech (včetně svátků) od 10 do 18 hodin. Vstupné je 100 korun, děti do 15 let a senioři nad 65 let mají vstup zdarma.

krasna-jizba-4


Autor: TZ, red

Na Kampě se budou zpívat lidové písničky

Dnes v 18:19

Společné zpívání lidových písniček se koná ve čtvrtek 15. června v 16 hodin na Kampě.

Přednáška v Praze 10: Josef Čapek ve vinohradském divadle

Dnes ve 12:43

Přednáška Pavly Pečinkové představí v úterý 13. června Josefa Čapka také jako scénografa pro Městské divadlo na Královských Vinohradech, kde působil jeho bratr Karel jako dramaturg, a kde vytvořil dvacet jevištních výprav.

Praha 14 zve na komentovanou prohlídku mokřadu

Dnes v 11:31

Přijďte ve čtvrtek 8. června od 16 hodin na komentovanou prohlídku mokřadu v areálu Coca Cola v Kyjích a seznamte se s vývojem tohoto projektu i s novou načnou stezkou pro školy.

Anna Vaverková vystoupí v Jazz Docku

Dnes v 07:00

Zpěvačka, songwriterka a producentka Anna Vaverková, která byla letos nominovaná ve všech třech českých prestižních hudebních cenách Vinyla, Apollo i Anděl, zahraje v Praze poprvé od vydání ceněného alba Pozdravy z polepšovny. V pražském Jazz Docku se v úterý 6. června představí s kytaristou...

První pokuta pro hlavní město za protisoutěžní loterijní vyhlášky byla potvrzena

Včera v 08:19

Předseda Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) Petr Mlsna potvrdil prvostupňové rozhodnutí, jímž byla hlavnímu městu Praze uložena pokuta ve výši 2 679 000 korun za porušení zákona o ochraně hospodářské soutěže v souvislosti s loterijními vyhláškami. Rozklad podaný hlavním městem předseda...

Za hmyzem do Letňan

Včera v 07:55

Poznejte náš hmyz na naučné procházce za drobnou havětí se spolkem Darwin ve středu 14. června.

Jedlá školní zahrada ve Stodůlkách

Včera v 07:48

Nová jedlá školní zahrada se otevírá ve čtvrtek 8. června při Fakultní základní škole profesora Otokara Chlupa Pedagogické fakulty UK ve Stodůlkách díky spolupráci mezi společností Lidl a programem Skutečně zdravá škola.

Šárka Dvorská: Ne ruka, to duše maluje aneb cesta životem

Včera v 07:41

V Kulturním centru Zahrada v Malenické ulici v Praze 11 najdete od 5. června výstavu Šárky Dvorské. Autorka se od útlého dětství ráda vyjadřovala kresbou a malbou. Potřebné „pomůcky“ však neuchopovala rukou, ale ústy.

Muzejní noc na 1. lékařské fakultě UK otevře běžně nepřístupná místa

Včera v 05:32

I letos se 1. lékařská fakulta Univerzity Karlovy zúčastní Festivalu muzejních nocí. V pátek 16. června bude možné navštívit anatomické muzeum, stomatologické muzeum a Faustův dům. Před zahájením prohlídek proběhne v Anatomickém ústavu 1. LF UK přednáškové odpoledne, na kterém zazní například...

Praha 1: Spolkový den v parku Kampa

4. června 2023 v 18:10

Spolkový den se koná ve čtvrtek 15. června od 15 hodin v parku Kampa.

V pítku v parku u Chodovské tvrze neteče voda, hnízdí tady modřinka

4. června 2023 v 16:30

Sýkorka modřinka se ke hnízdění vybrala i letos netypické místo, pítko v parku u Chodovské tvrze.

Electric Universe: Spojení klasické a elektronické hudby v O2 universu

4. června 2023 v 15:24

Budební a audiovizuální show Electric Universe 24. listopadu od 21 hodin v pražském O2 universu propojí dva zdánlivě nesourodé hudební světy. Úspěšný hudební skladatel a producent Karel Havlíček večer zahájí klasickými skladbami ze své tvorby v moderním pojetí a poté naváže elektronickým live...

Superhrdinové ovládnou Rudolfinum

4. června 2023 ve 14:46

Supermana, Batmana, Úžasňákovi, Avengers nebo Hellboye spojí na jednom pódiu Filmová filharmonie. Díky velkému symfonickému orchestru a pěveckému sboru přenese posluchače do světa superhrdinů.

Barvám neutečeš v Centrálním parku Prahy 13

4. června 2023 ve 14:38

Barvám neutečeš, běžecký závod, kterého se účastní nejen dospělí běžci, ale i děti, senioři nebo celé rodiny, kdy nejde o čas, ale především o zábavu se koná v sobotu 10. června od 9 do 16 hodin.

Výstava v Praze 6: Má vlast cestami proměn

4. června 2023 ve 14:09

Výstava Má vlast cestami proměn představí na sto proměn ze všech krajů České republiky a Slovenska. Některé projekty jsou větší, jiné docela drobné, ale za všemi stojí chuť a snaha zlepšovat či dokonce zachraňovat chátrající a vdechnout nový život opuštěným místům. Zahájení výstavy proběhne...

Další články
Nahoru