Dnes Středa - jasno 22°C
Zítra Čtvrtek - skorojasno 26°C
Středa 18. 5. 2022
Svátek má Nataša
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
Pamatujete Krásnou jizbu na Národní? Praha 1 chce pokračovat v její tradici
Foto: Praha 1 /4X/

Pamatujete Krásnou jizbu na Národní? Praha 1 chce pokračovat v její tradici

V sobotu 6. listopadu začala v pražské Galerii 1 ve Štěpánské ulici výstava projektu Krásná práce. Až do 25. listopadu na ní mohou návštěvníci obdivovat artefakty vytvořené tradičními technikami. Produkty řemeslníků z Čech, Moravy a Slezska si zde lidé mohou také zakoupit, a tím tvůrce podpořit. Přehlídka nabízí i workshopy nebo komentované prohlídky pro základní školy.

Při páteční vernisáži oznámil starosta Prahy 1 Petr Hejma záměr městské části poskytnout prostory a podporu pro navázání na v 90. letech přetrženou tradici obchodu s předměty starých řemesel a lidového umění Krásná jizba, který dlouhá léta rozvíjel činnost v objektu na Národní 36.

„Nechceme to zakřiknout, a proto přesné místo, kde by Krásná jizba mohla být a kdy by se mohla otevřít, zatím nebudeme říkat. Vyžádá si to ještě odvést kus práce. Ale mohlo by to být uskutečnitelné docela brzy,“ řekl starosta. „Krásná jizba patřila již od druhé poloviny dvacátých let minulého století ke koloritu Prahy 1. Nabízela ke zhlédnutí i k prodeji velmi zajímavé a krásné věci vzniklé umem šikovných lidí z Čech, Moravy a Slezska,“ dodal.

krasna-jizba-2 Praha 1 chce podporou tohoto projektu dát kromě jiného návštěvníkům, kteří k nám přijíždějí, signál, že stojí za to podívat se i do jiných koutů České republiky, kde po staletí vznikají pod rukama šikovných lidí nádherné umělecké předměty.

Současná výstava Krásná práce v Galerii 1 představuje široké veřejnosti výběr tradičního českého, moravského a slezského řemesla a lidového umění moderně a bez sentimentálního nánosu. „Ruční výrobu se proto snažím včlenit do kontextu současného designu, architektury a módy,“ řekla Klára Hegerová, zakladatelka projektu.

Vedle krojových doplňků vyšívaných pavím brkem zaujmou například žinylkové plédy, masopustní masky či výrobky pletené z přírodních materiálů, jako jsou orobinec, borový loubek nebo sláma. Své místo na výstavě si letos poprvé našel i vánoční betlém, který je celý vytvořený z ovčího rouna.

krasna-jizba-3 Mezi hlavní lákadla výstavy patří také produkty vzniklé ze spolupráce českých řemeslných mistrů s velkými jmény současného českého designu. Řezbáři z Dřevořezba Černý dvůr se spojili s designérem Janem Čapkem a společně vytvořili mísy dlabané z jednoho kusu ořechového a jasanového dřeva. Keramický mistr Karel Hanák, oceněný titulem Nositel tradice lidových řemesel, spolupracoval s designérem Ronym Pleslem na sérii váz vyrobených technikou novokřtěnecké majoliky. A košíkářská mistryně Barbora Hrdinová vytvořila společně s designérkou Lucií Koldovou svítidlo z pleteného proutí.

Návštěvníci Galerie 1 si tedy nyní mohou pod jednou střechou pořídit vánoční ozdoby ze skleněných perel, vizovického těsta, slámy a dřeva, masopustní masky s víc jak stoletou tradicí, keramiku, hračky z ovčího rouna, krpce, krojové opasky, modrotisk nebo kanafas. „S jednoroční přestávkou, kterou způsobily omezující opatření vyhlášené v důsledku pandemie koronaviru, je to již druhý ročník výstavy Krásná práce. Ta minulá se těšila velkému zájmu veřejnosti. A protože i tato expozice je opravdu krásná, nepochybuji, že tomu tak bude i letos,“ řekl Petr Burgr, 1. místostarosta Prahy 1.
Výstavu můžete navštívit ve všední dny od 9 do 18 hodin, o víkendech (včetně svátků) od 10 do 18 hodin. Vstupné je 100 korun, děti do 15 let a senioři nad 65 let mají vstup zdarma.

krasna-jizba-4


Autor: TZ, red

Psí den s Prahou 13 v Centrálním parku

Dnes v 18:32

Oblíbená akce v Centrálním parku Prahy 13 se koná v sobotu 21. května. Ani letos nebude chybět psí dostih, sraz ras, pokus o překonání rekordu ve skoku do výšky a další.

Praha 5 podporuje protidrogovou prevenci. REVOLUTION TRAIN dorazil na Smíchovské nádraží

Dnes v 17:40

Praha 5 podpořila projekt Nadačního fondu NOVÉ ČESKO pro základní školy. Multimediální vlaková souprava REVOLUTION TRAIN dorazila na Smíchovské nádraží, kde byl představen vzdělávací program zaměřený na primární protidrogovou prevenci. Za dva dny zhlédlo program 493 dětí...

Den dětí v Praze 9

Dnes ve 12:51

Pohádkové království, nafukovací atrakce, dikohrátky nebo Kašpárek v pekle. Praha 9 zve na Den dětí.

Den dětí v knihovně na Lužinách

Dnes v 09:26

Oslavit Den Dětí můžete v knihovně na Lužinách. Budou se vyrábět masky, soutěžit a hrát si celý den.

Baťa: boty všem. Výstava v Zámeckém areálu Ctěnice

Dnes v 05:50

Muzeum města Prahy pořádá v Zámeckém areálu Ctěnice výstavu věnovanou obuvi a ševcovskému řemeslu, které představí na podnikatelském úspěchu zlínské obuvnické firmy Baťa.

Zítra: Šansony na tvrzi

Včera v 19:08

Ve středu 18. května zve Praha 11 od 18 hodin na pravidelný Šansonový večer na Chodovskou tvrz.

Další články
Nahoru