Dnes Pátek - zatazeno 1°C
Zítra Sobota - zatazeno 1°C
Pátek 9. 12. 2022
Svátek má Vratislav
Advent v Praze
Tipy na adventní akce v metropoli
Pamatujete Krásnou jizbu na Národní? Praha 1 chce pokračovat v její tradici
Foto: Praha 1 /4X/

Pamatujete Krásnou jizbu na Národní? Praha 1 chce pokračovat v její tradici

V sobotu 6. listopadu začala v pražské Galerii 1 ve Štěpánské ulici výstava projektu Krásná práce. Až do 25. listopadu na ní mohou návštěvníci obdivovat artefakty vytvořené tradičními technikami. Produkty řemeslníků z Čech, Moravy a Slezska si zde lidé mohou také zakoupit, a tím tvůrce podpořit. Přehlídka nabízí i workshopy nebo komentované prohlídky pro základní školy.

Při páteční vernisáži oznámil starosta Prahy 1 Petr Hejma záměr městské části poskytnout prostory a podporu pro navázání na v 90. letech přetrženou tradici obchodu s předměty starých řemesel a lidového umění Krásná jizba, který dlouhá léta rozvíjel činnost v objektu na Národní 36.

„Nechceme to zakřiknout, a proto přesné místo, kde by Krásná jizba mohla být a kdy by se mohla otevřít, zatím nebudeme říkat. Vyžádá si to ještě odvést kus práce. Ale mohlo by to být uskutečnitelné docela brzy,“ řekl starosta. „Krásná jizba patřila již od druhé poloviny dvacátých let minulého století ke koloritu Prahy 1. Nabízela ke zhlédnutí i k prodeji velmi zajímavé a krásné věci vzniklé umem šikovných lidí z Čech, Moravy a Slezska,“ dodal.

krasna-jizba-2 Praha 1 chce podporou tohoto projektu dát kromě jiného návštěvníkům, kteří k nám přijíždějí, signál, že stojí za to podívat se i do jiných koutů České republiky, kde po staletí vznikají pod rukama šikovných lidí nádherné umělecké předměty.

Současná výstava Krásná práce v Galerii 1 představuje široké veřejnosti výběr tradičního českého, moravského a slezského řemesla a lidového umění moderně a bez sentimentálního nánosu. „Ruční výrobu se proto snažím včlenit do kontextu současného designu, architektury a módy,“ řekla Klára Hegerová, zakladatelka projektu.

Vedle krojových doplňků vyšívaných pavím brkem zaujmou například žinylkové plédy, masopustní masky či výrobky pletené z přírodních materiálů, jako jsou orobinec, borový loubek nebo sláma. Své místo na výstavě si letos poprvé našel i vánoční betlém, který je celý vytvořený z ovčího rouna.

krasna-jizba-3 Mezi hlavní lákadla výstavy patří také produkty vzniklé ze spolupráce českých řemeslných mistrů s velkými jmény současného českého designu. Řezbáři z Dřevořezba Černý dvůr se spojili s designérem Janem Čapkem a společně vytvořili mísy dlabané z jednoho kusu ořechového a jasanového dřeva. Keramický mistr Karel Hanák, oceněný titulem Nositel tradice lidových řemesel, spolupracoval s designérem Ronym Pleslem na sérii váz vyrobených technikou novokřtěnecké majoliky. A košíkářská mistryně Barbora Hrdinová vytvořila společně s designérkou Lucií Koldovou svítidlo z pleteného proutí.

Návštěvníci Galerie 1 si tedy nyní mohou pod jednou střechou pořídit vánoční ozdoby ze skleněných perel, vizovického těsta, slámy a dřeva, masopustní masky s víc jak stoletou tradicí, keramiku, hračky z ovčího rouna, krpce, krojové opasky, modrotisk nebo kanafas. „S jednoroční přestávkou, kterou způsobily omezující opatření vyhlášené v důsledku pandemie koronaviru, je to již druhý ročník výstavy Krásná práce. Ta minulá se těšila velkému zájmu veřejnosti. A protože i tato expozice je opravdu krásná, nepochybuji, že tomu tak bude i letos,“ řekl Petr Burgr, 1. místostarosta Prahy 1.
Výstavu můžete navštívit ve všední dny od 9 do 18 hodin, o víkendech (včetně svátků) od 10 do 18 hodin. Vstupné je 100 korun, děti do 15 let a senioři nad 65 let mají vstup zdarma.

krasna-jizba-4


Autor: TZ, red

Výstava v Centru DOX: Bolest těch druhých

Dnes v 08:24

Cílem výstavního projektu Bolest těch druhých je zamýšlet se nad schopností umění vypovídat o válce, ale především nad naší (ne)schopností vztahovat se prostřednictvím umění k hrůzám války a k bolesti lidí, které zasáhla.

José Cura oslaví s Pražskými symfoniky životní jubileum

Dnes v 07:30

Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK připravil koncerty s José Curou k příležitosti jeho 60. narozenin. Světoznámý operní pěvec se představí nejen jako znamenitý tenorista ve scénách z oper Giuseppe Verdiho, ale také jako dirigent a skladatel.

Leden ve Viole: Vína popít lok, Proč si nezatančíte?, Stará dáma vaří jed a Ladění Violy

Dnes v 07:25

I v lednu můžete usednout v hledišti Divadla Viola a v útulném prostředí se sklenkou vína nebo nad šálkem kávy si vychutnat představení.

Pět nejistých situací představí nové hudební kompozice

Dnes v 07:13

Pět nejistých situací je první spolupráce ansámblu Prague Quiet Music Collective s Galerií hlavního města Prahy. PQMC oslovil pět současných skladatelů, kteří se nechali inspirovat pěti výtvarnými díly ze sbírek GHMP, v reakci, na něž zkomponovali nové skladby. 

Nekompromisní plynutí času studentů DAMU

7. prosince 2022 v 09:16

Inscenační tým v čele s režisérem Romanem Poliakem uvede ryze autorskou tvorbu s netradičním názvem 57'12''. Pohybová inscenace se zaměřuje na tematiku času. Čas jako společný prvek nás všech, který se snažíme ovlivnit, ale nikdo neunikne jeho nekompromisnímu plynutí. Premiéra bude uvedena...

Zákaznické centrum innogy se přestěhovalo

7. prosince 2022 v 07:01

Z Chodova na Pankrác se přestěhovalo zákaznické centrum innogy.

Play Havel. Online hra vás zavede do budovy zvláštního úřadu, vy rozhodnete co dál

7. prosince 2022 v 06:48

Divadlo X10 ve spolupráci s Knihovnou Václava Havla spustilo online projekt Play Havel vycházející z dramat posledního československého a prvního českého prezidenta. Play Havel se odehrává v budově neznámého ale zcela jistě významného úřadu, kterou musí divák a hráč v jedné osobě proputovat, aby...

Další články
Nahoru