Dnes Středa - polojasno 28°C
Zítra Čtvrtek - oblacno 25°C
Středa 19. 6. 2024
Svátek má Leoš
Pražské drby
Co se v Praze povídá aneb Tak trochu jiný pražský bulvár
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Památník z rozřezaných náhrobních kamenů se po dvou letech dočkal dokončení
Autoři Lucie a Jaroslav Rónovi, za nimi jsou na památníku vidět usazené desky s jmény dárců. Zdroj foto: MČ Praha 3

Památník z rozřezaných náhrobních kamenů se po dvou letech dočkal dokončení

Na žižkovském židovském hřbitově v Fibichově ulici stojí od předloňského září památník Návraty kamenů, který je z rozřezaných náhrobků, které tvořily dlažbu v dolní části Václavského náměstí. Tento týden ve čtvrtek byl dokončen slavnostním doplněním o instalaci se jmény nejvýznamnějších dárců, kteří na dílo a úpravy okolí přispěli. Akt se konal za účasti autorů památníku Lucie a Jaroslava Rónových, které pro dokončení použili všechny zbývající dlažební kostky z náměstí.

Židovská obec v Praze mnoho let upozorňovala na podezřelý původ dlažby v dolní části Václavského náměstí. Podle jejího předsedy Františka Bányaiho významné indicie naznačovaly, že dlažební kostky, použité za minulého režimu k vydláždění náměstí, jsou vyrobené z rozřezaných hřbitovních náhrobků. Lidé po náhrobcích nevědomky šlapali více jak čtvrtstoletí.

„Do ilegálního obchodu s kameny byly na sklonku totality zapojeny i mafiánské skupiny,“ podotkl již dříve.

Při archeologickém průzkumu, který předcházel probíhající revitalizaci spodní části Václavského náměstí, se v roce 2020 našly rozřezané náhrobky. A nebylo jich málo. Bylo objeveno přes 6 000 kostek o celkové váze sedm tun.

Židovská obec nechtěla zbytky nalezených náhrobků nechat ležet někde ve skladu, a proto se rozhodla nechat postavit památník Návrat kamenů.

Dílo bylo navrženo jako horizontální kruhová čočka, kterou tvoří dlažební kostky se zbytky hebrejských i českých nápisů, jichž je dvě stě kusů. Od této čočky se se do kruhu jako sluneční paprsky rozbíhají nízké zdi nestejné výšky.


Autor: Jan Puci

Na dvou místech se srazil vlak s člověkem

17. června 2024 v 16:55

Smrtelná nehoda se stala na koridoru, kudy jezdí řada rychlíků. Omezení se tak dotklo mimo jiné spojů Ostravan, Západní expres či Bavorský expres. Některé soupravy nabraly více než hodinové zpoždění, jiné dráhy rovnou odřekly.

Motorka srazila nezletilou dívku

17. června 2024 v 16:25

Nezletilou dívku srazila v pondělí dopoledne motorka. Stalo se to v ulici Trojská nedaleko gymnázia. Mladý motorkář se zranil na hlavě, ale hůře dopadla dívka. Podle záchranářů měla mnohačetná poranění, musela být dokonce uvedena do umělého spánku. Okolnosti srážky vyšetřují...

Další články
Nahoru