dnes
Úterý - jasno
19°C
zítra
Středa - zatazeno
25°C
pozítří
Čtvrtek - skorojasno
25°C
Památník Okřídlený lev má novou desku se jmény československých letců, kteří sloužili za války v RAF
Okřídlený lev na Klárově. Foto: archiv P1

Památník Okřídlený lev má novou desku se jmény československých letců, kteří sloužili za války v RAF

Dva metry vysoký památník Okřídlený lev na Klárově se dočkal nového podstavce, na kterém jsou jména 2507 československých vojáků a vojákyň, kteří sloužili v Královském letectvu (RAF) během 2. světové války. Slavnostní odhalení se uskuteční zítra ve 14 hodin. Součástí pietní akce bude také přelet stíhaček gripen, modlitba a položení věnců na počest všech československých vojáků a vojákyň, kteří v době 2. světové války sloužili v RAF. Na plaketě jsou uvedeny i hodnosti veteránů dosažených v RAF a symboly kříže vedle jmen těch, kteří padli v boji.

Vznik bronzového památníku Okřídlený lev financovala britská komunita žijící v Česku a na Slovensku. Slavnostně byl odhalen v červnu 2014. Dlouhodobým cílem Nadace memoriálu Okřídleného lva bylo doplnit podstavec sochy o plaketu, která na jednom místě poprvé zaznamená jména všech letců a členů leteckého personálu, kteří sloužili v RAF během 2. světové války.

Umístění památníku doprovázely od počátku spory. Praha 1 dostala pokutu 150 000 korun za nedodržení administrativních postupů při jeho umísťování. Částku později radnici na vlastní přání kompenzoval starosta první městské části Oldřich Lomecký (TOP 09), který byl od počátku jedním z nejvýznamnějších zastánců instalace památníku.

Od počátku však musel čelit kritice pražských památkářů. Ti zpochybňovali úřední postup při schvalování umístění památníku i samotnou lokalitu Klárova jako vhodného místa. Magistrát nařídil odstranění stavby, ministerstvo kultury to zamítlo.

„Rozhodnutí ministerstva má mnohem širší význam. Česká republika díky němu z celého sporu odchází sice s dílčími šrámy zaviněnými necitlivým postupem památkářů, ale nakonec přece jen se ctí,“ komentoval v prosinci 2014 tehdy čerstvé rozhodnutí Lomecký.

„Když nám britská komunita včetně paní velvyslankyně věnovala tento památník, byl jsem šťasten, že takový symbol bude stát právě v Praze 1. Památkáři však od začátku celý proces schvalování protahovali a po instalaci učinili vše možné, aby z Klárova zmizel. Děkuji Ministerstvu kultury, že zabránilo mezinárodní ostudě,“ dodal Lomecký.


Praha 15: Přijďte zavzpomínat na padlé a umučené obyvatele Hostivaře a Horních Měcholup

Včera v 19:56

Praha 15 a Český svaz bojovníků za svobodu, Oblastní výbor Praha 15, zvou k účasti na pietních vzpomínkách na padlé a umučené obyvatele Hostivaře a Horních Měcholup v době německé nacistické okupace v letech 1939–1945.

Máte Nápad pro Šestku? Pošlete jej na radnici

Včera v 07:00

Od 15. dubna do 2. června 20 hodin mohou zájemci podávat své návrhy a nápady, jak vylepšit veřejný prostor na území Prahy 6. Realizace projektů je plánována na rok 2020. V rozpočtu bude na projekt vyčleněno pět milionů korun, z nichž tři jsou určené na takzvané velké projekty s cenou od 400 tisíc...

Do Stodůlek za ptačím zpěvem

21. dubna 2019 v 06:56

Česká společnost ornitologická zve milovníky ptactva a přírody, aby pod vedením zkušených ornitologů uvítali a oslavili návrat ptačího zpěvu do naší krajiny i krásu jarní přírody.

Další články
Nahoru