dnes
Úterý - jasno
14°C
zítra
Středa - zatazeno
18°C
pozítří
Čtvrtek - skorojasno
21°C
Památník Okřídlený lev má novou desku se jmény československých letců, kteří sloužili za války v RAF
Okřídlený lev na Klárově. Foto: archiv P1

Památník Okřídlený lev má novou desku se jmény československých letců, kteří sloužili za války v RAF

Dva metry vysoký památník Okřídlený lev na Klárově se dočkal nového podstavce, na kterém jsou jména 2507 československých vojáků a vojákyň, kteří sloužili v Královském letectvu (RAF) během 2. světové války. Slavnostní odhalení se uskuteční zítra ve 14 hodin. Součástí pietní akce bude také přelet stíhaček gripen, modlitba a položení věnců na počest všech československých vojáků a vojákyň, kteří v době 2. světové války sloužili v RAF. Na plaketě jsou uvedeny i hodnosti veteránů dosažených v RAF a symboly kříže vedle jmen těch, kteří padli v boji.

Vznik bronzového památníku Okřídlený lev financovala britská komunita žijící v Česku a na Slovensku. Slavnostně byl odhalen v červnu 2014. Dlouhodobým cílem Nadace memoriálu Okřídleného lva bylo doplnit podstavec sochy o plaketu, která na jednom místě poprvé zaznamená jména všech letců a členů leteckého personálu, kteří sloužili v RAF během 2. světové války.

Umístění památníku doprovázely od počátku spory. Praha 1 dostala pokutu 150 000 korun za nedodržení administrativních postupů při jeho umísťování. Částku později radnici na vlastní přání kompenzoval starosta první městské části Oldřich Lomecký (TOP 09), který byl od počátku jedním z nejvýznamnějších zastánců instalace památníku.

Od počátku však musel čelit kritice pražských památkářů. Ti zpochybňovali úřední postup při schvalování umístění památníku i samotnou lokalitu Klárova jako vhodného místa. Magistrát nařídil odstranění stavby, ministerstvo kultury to zamítlo.

„Rozhodnutí ministerstva má mnohem širší význam. Česká republika díky němu z celého sporu odchází sice s dílčími šrámy zaviněnými necitlivým postupem památkářů, ale nakonec přece jen se ctí,“ komentoval v prosinci 2014 tehdy čerstvé rozhodnutí Lomecký.

„Když nám britská komunita včetně paní velvyslankyně věnovala tento památník, byl jsem šťasten, že takový symbol bude stát právě v Praze 1. Památkáři však od začátku celý proces schvalování protahovali a po instalaci učinili vše možné, aby z Klárova zmizel. Děkuji Ministerstvu kultury, že zabránilo mezinárodní ostudě,“ dodal Lomecký.


Další články
Nahoru