Dnes Středa - oblacno 4°C
Zítra Čtvrtek - oblacno 4°C
Středa 7. 12. 2022
Svátek má Ambrož, Benjamín
Advent v Praze
Tipy na adventní akce v metropoli
Památník Ferdinanda Peroutky v parku Portheimka vzejde z návrhu architekta Talaše
Památník bude stát v parku Portheimka na Smíchově, v části blíže k letohrádku. Foto: JP

Památník Ferdinanda Peroutky v parku Portheimka vzejde z návrhu architekta Talaše

Památník publicisty a spisovatele Ferdinanda Peroutky vzejde z návrhu architekta Radka Talaše. Se svým návrhem vyhrál výtvarnou soutěž, kterou vypsala Praha 5. Informovala o tom mluvčí páté městské části Lenka Abessi. Socha by měla stát v parku Portheimka na Smíchově. Peroutka žil před deportací do nacistického koncentračního tábora v domě v Matoušově ulici, která je v sousedství parku.  

Pětičlenná porota složená ze zástupců radnice, architektů či umělců v soutěži, kterou financovalo hlavní město, vybrala dílo Radka Talaše s názvem „Jací jsme“. Na druhém místě skončil se svým návrhem architekt Ondřej Bělica. Třetí cena nebyla udělena.

V zadání pro soutěž bylo vytvoření návrhu výtvarného, materiálového a technického řešení uměleckého díla, které by mělo svým výtvarným ztvárněním, použitými materiály a proporcemi dotvářet charakter a atmosféru veřejného prostranství parku Portheimka nebo Matoušovy ulice.

Původní idea vytvořit dílo k připomínce a důstojnému připomenutí výjimečné osobnosti Ferdinanda Peroutky přišla od místostarosty Prahy 5 odpovědného za oblast kultury Lukáše Herolda (ODS) a zastupitele Viktora Čahoje (TOP 09).

„Jsme rádi, že to bude důstojné připomenutí Ferdinanda Peroutky v jiné konsekvenci, než tomu bylo v soudním sporu s prezidentskou kanceláří,“ řekl místostarosta Herold.

„Mezi oběma oceněnými a ostatními návrhy byl velký kvalitativní rozdíl. Žádný z dalších návrhů nesplnil očekávání do té míry, aby mu porota udělila cenu. A to jak v rovině konceptu, tak v rovině realizovatelnosti,“ vysvětlil Lukáš Herold.

Vítězný návrh s titulem „Jací jsme“ ocenila porota jako výrazný solitér. Projekt kombinuje jasný symbol a konkrétní citaci Peroutkovy knihy „Jací jsme“. Tvarově odkazuje k ikonické dýmce, s níž je Ferdinanda Peroutka neodlučně spjat na řadě dobových fotoportrétů, ale posouvá ji k abstrahované formě.

Předpokládaná realizace sází dle poroty na precizní technologické řešení kombinující různé kvality leštěného kovového povrchu, jenž odráží okolí parku i bezprostřední blízkost domu, ve kterém Peroutka bydlel.

„Dílo nenuceně zahrnuje i interaktivní prvek v podobě plochy věrně zrcadlící chvilkové portréty jednotlivých kolemjdoucích či návštěvníků parku. V neposlední řadě lze konstatovat, že dílo nepředpokládá nadstandardní náklady spojené s údržbou či energetickým provozem,“ sdělila mluvčí Prahy 5 Abessi.

Soutěž na nový umělecký objekt ve veřejném prostoru byla financována z programu magistrátu Umění pro město. „Pomník takové osobnosti jako byl Ferdinand Peroutka v hlavním městě dosud chyběl. Díky našemu programu Umění pro město na podporu současného umění ve veřejném prostoru se podařilo ve spolupráci s městskou částí Praha 5 zrealizovat soutěž na jeho podobu. Těším se na realizaci, která kromě vzpomínky na spisovatele a pražského rodáka bude i příležitostí pro Pražany seznámit se s tvorbou současných českých umělců,“ uvedla pražská radní pro kulturu a cestovní ruch Hana Třeštíková (Praha Sobě).

Zastupitelé Prahy 5 již dříve Peroutkovi udělili čestné občanství, připomíná ho také pamětní deska na domě v ulici Matoušova.


Autor: puc

Socha skřeta s obličejem Putina dočasně stojí na místě Koněvova pomníku

Včera v 09:13

Na náměstí Interbrigády v Praze 6 od včerejška dočasně stojí socha znázorňující ruského prezidenta Vladimira Putina jako skřeta, který utahuje plynový kohout. Na místě, kde stál dříve pomník kontroverzního sovětského maršála Ivana Koněva, bude 30 dnů a následně půjde do dražby. Vydražené peníze...

Čestné uznání na konferenci Úřad na cestě k rovnosti pro Prahu 5

Včera v 07:32

Ve čtvrtek 1. prosince proběhla na Úřadu vlády ČR ve Strakově akademii konference k soutěži „Úřad na cestě k rovnosti“, kterou společně pořádají Institut pro veřejnou správu Praha, Ministerstvo vnitra a Úřad vlády.

Další články
Nahoru