dnes
Neděle - oblacno
3°C
zítra
Pondělí - zatazeno
2°C
pozítří
Úterý - zatazeno
3°C
Památník exprezidenta Havla by mohl být na Maltézském náměstí
Maltézské náměstí pohledem z Nosticovy ulice. Foto: ŠJů / Wikimedia Commons

Památník exprezidenta Havla by mohl být na Maltézském náměstí

Praha našla místo, kde by mohl vzniknout památník připomínající bývalého českého a československého prezidenta Václava Havla. Pamětní místo, které tvoří dvě křesla a stolkem prorůstající strom, bude zřejmě na Maltézském náměstí nedaleko parku Kampa.

O projektu památníku jsme již informovali. Více čtěte zde. Stejný památník z dílny výtvarníka Bořka Šípka byl v únoru odhalen v Barceloně ve Španělsku. Vedení Prahy tehdy přislíbilo, že najde vhodnou lokalitu pro umístění podobného pietního místa v české metropoli.

Odhaleno by mělo být na jaře. „Praha je s osobností Václava Havla neodmyslitelně spojená, a proto by v ní pamětní místo tohoto výjimečného člověka nemělo chybět," uvedl primátor Tomáš Hudeček. „Jedná se o netradiční památník symbolizující demokratický dialog, který byl pro Havla tolik důležitý," doplnil.

Pomník vznikne v rámci celosvětového projektu, jehož záměrem je vytvoření sítě míst ve veřejném prostoru, která mají sloužit k setkávání a vedení dialogu v duchu ideálů a životních postojů Václava Havla.

Odhalen byl už takový památník v areálu washingtonské Georgetownské univerzity a v irském Dublinu. Po Havlově smrti se vedly diskuse ohledně možnosti přejmenovat některé veřejné místo v Praze. Jméno prvního polistopadového prezidenta nese pražské letiště.


Další články
Nahoru