Dnes Neděle - polojasno 20°C
Zítra Pondělí - skorojasno 25°C
Neděle 1. 10. 2023
Svátek má Igor
Newsletter Pražský patriot
Pro odběr ranního přehledu článků za posledních 24 hodin se přihlaste zde.
Puci pešo. Památku slavného chodce uctili v jeho rodném kraji
Juraje Puciho do jeho slavných pochodů na startu symbolicky vykopávali. U pochodu Puci Pešo se toho ujal primátor Trebišova Marek Čižmár, který takto vyslal na trasu Puciho potomky. Foto (6x): Roman Romančák - RRARTSTUDIO

Puci pešo. Památku slavného chodce uctili v jeho rodném kraji

Na legendárního dálkového chodce Juraje Puciho, který většinu života strávil v Praze, vzpomínali první květnovou sobotu účastníci pochodu Puci pešo. Akce se konala v Puciho rodném kraji na východě Slovenska.  
zemplinske-hradiste

První zastávkou bylo Zemplínske Hradište

Juraj Puci se narodil v roce 1929 ve východoslovenské obci Kožuchov a po válce se kvůli studiu přestěhoval do Prahy, kde už zůstal nastálo. V hlavním městě působil jako rozhlasový hlasatel, ale proslavil se především jako chodec – reportér.

V polovině šedesátých let vyhlásil, že 1018 kilometrů dlouhou trasu Čierna nad Tisou – Praha – Aš, tedy Československo z východní na západní hranici, zvládne přejít za 15 dní. A podařilo se!

Následovaly další dálkové pochody. V období Pražského jara spolupracoval s populárním týdeníkem Mladý svět. Po většinu roku 1968 chodil v rámci projektu „Šlapu 10 000 km pro Mladý svět“.

hran_1

Pohoštění v Hrani

V roce 1970 „dal“ 358 kilometrů mezi Bratislavou a Prahou za 83 hodin. O rok později ušel 282 kilometrů dlouhou trasu Břeclav – Brno – Praha non – stop za 48 hodin.

Z politických důvodů mu byly pochody v sedmdesátých a osmdesátých letech zakázány a dělal průvodce turistů po Praze. Do kolotoče chodeckých akcí se vrátil po sametové revoluci. Asi nejvýraznějším výkonem byl roční pochod od jeho 69. do 70. narozenin, během kterého našlapal po České a Slovenské republice 13 151 kilometrů.

Na svůj rodný kraj nikdy nezapomněl a opakovaně se do něj vracel. Své osmdesátiny tam v roce 2009 oslavil chodeckou akcí, při které během 24 hodin ušel 122 kilometrů. Zemřel v roce 2013 ve věku 84 let.

Puci Pešo. Stane se z pochodu tradice?

novosad

Po příchodu do Novosadu

Puciho památku uctili v sobotu 6. května 2023 účastníci zhruba 28 kilometrů dlouhého pochodu Puci pešo, jehož start byl v Trebišově a trasa vedla dále přes obce Zemplínske Hradište, Hraň, Novosad, Zemplínsky Branč s cílem v Kožuchově. Mezi pochodníky byly synové Puciho i jeho vnučky. 

Zúčastnil se také primátor Trebišova Marek Čižmár. „Trebišov se rozhodl spoluorganizovat pochod hlavně kvůli tomu, že nosná myšlenka je podpořit pohyb lidí, což bylo to, co Juraj Puci propagoval celý svůj život. Kromě připomenutí slavného chodce je cílem účastníkům umožnit poznávat tento kraj, udělat něco pro zdraví a šířit osvětu mezi lidmi. Ukazovat, že pohyb je hlavním předpokladem dobrého zdraví, veselé nálady a pozitivního myšlení,“ uvedl Čižmár, který by byl rád, kdyby se z pochodu Puci pešo stala tradice.

„Z naší strany o to bude zájem. Líbí se mi, že akce spojuje obce zdejšího regionu,“ dodal. Narážel na to, že na každé zastávce na trase byla zhruba půlhodinová zastávka, během které se účastníci nejen občerstvili, ale od přítomných starostek a starostů také něco dozvěděli o daném místě.

zemplinsky-branc

V Zemplínskem Branči

„Když jsem byl informován, že se tento pochod koná a zastaví se i v naší obci, přivítal jsem to. Pana Juraje Puciho jsem poznal osobně v roce 2009 při jeho pochodu. Byl to skromný člověk a jsem rád, že se jeho památka uctívá,“ přivítal účastníky v Zemplínskem Hradišti starosta Ján Oláh.

„Bylo mi ctí se k Puci pešo připojit a přispět k tomu, že se vzpomíná na Juraje Puciho,“ uvedla starostka Hraně Helena Zuskáčová, která se s chodcem také setkala před čtrnácti lety při jeho narozeninovém pochodu.

„Z našeho regionu byl Juraj Puci jeden z mála lidí, kteří se dostali do podvědomí celého Slovenska a je dobré, aby se jeho životní motto ,Na světě jsme proto, abychom chodili´ dál připomínalo,“ řekl starosta obce Novosad Jozef Jastrab.

kozuchov

Přivítání před kožuchovským obecním úřadem

„Je pro nás čest připomínat našeho krajana, moc by se mi líbilo, kdyby se pochod každoročně opakoval,“ řekla starostka Zemplínskeho Branče Viera Tóthová.

Všechny zúčastněné obce účastníky pochodu pohostily, výjimkou nebyl ani Kožuchov. Tam byla dokonce připravena výstava připomínající chodecké úspěchy Juraje Puciho.

„Ve vedení Kožuchova jsme se shodli, že účastníky přivítáme s otevřenou náručí, jako jsme to dělali u pana Juraje, když se k nám opakovaně vracel. Je to náš slavný rodák, chceme si jeho památku dál připomínat,“ uvedl starosta Gejza Köver.


Autor: Jan Puci

Zoo Praha slavila, první mládě Rezervace Dja dostalo jméno Zulu

29. září 2023 v 07:21

Zoo Praha ve čtvrtek celodenním programem pro návštěvníky oslavila 92. výročí svého otevření. Jubilejní slavnost se letos nesla v duchu kulatých výročí tradičně chovaných druhů zvířat – 60 let goril a 90 let slonů či hrochů – ale také s nimi spojených pavilonů: rok otevřené Rezervace Dja a přesně...

Praha 1 spouští pilotní fázi antigraffiti programu

28. září 2023 v 10:26

Radní první městské části vybrali tento týden nejvhodnější nabídku ohledně smývání a překrývání graffiti na území a majetku Prahy 1. Rámcová smlouva by měla zajistit odstraňování graffiti na majetku Prahy 1. Za předpokladu, že bude tento antigraffiti program fungovat dle očekávání, městská část by...

Během Vánoc budou uzavřeny mateřské školy v Praze 4

28. září 2023 v 09:54

Ve dnech 23. prosince 2023 až 2. ledna 2024 dojde k přerušení provozu ve všech mateřských školách zřizovaných radnicí Prahy 4.

Uznávaný ekonom Frank z Cornell University bude přednášet na ČVUT v Praze

28. září 2023 v 07:28

České vysoké učení technické v Praze zve na přednášku Roberta H. Franka z Cornell University. Tento spoluautor knihy „Principles of Economics“ – druhým je Dr. B. S. Bernanke, nositel Nobelovy ceny za ekonomii za rok 2022 – vystoupí v pondělí 16. října od 14:30 hodin na půdě Fakulty...

V pátek bude na Magistrátu hlavního města Prahy omezen provoz

27. září 2023 ve 13:46

V pátek 29. září budou z důvodu provozních úspor uzavřena některá pracoviště Magistrátu hlavního města Prahy.

Další články
Nahoru