dnes
Úterý - zatazeno
6°C
zítra
Středa - oblacno
4°C
pozítří
Čtvrtek - obcasny-dest
5°C
Paluskova malá domů: Exstarostovi Prahy 2 hrozily na deset let tepláky, soud ho zprostil viny
Bývalý starosta Prahy 2 Jiří Paluska. Foto: archiv

Paluskova malá domů: Exstarostovi Prahy 2 hrozily na deset let tepláky, soud ho zprostil viny

Pražský vrchní soud dnes pravomocně zprostil bývalého starostu Prahy 2 Jiřího Palusku viny ze zneužití pravomoci a porušování povinnosti při správě cizího majetku. Obžaloba mimo jiné tvrdila, že Paluska zařídil přidělení dvou nájemních bytů svým známým tak, že způsobil městské části třímilionovou škodu. Hrozilo mu až desetileté vězení.

Podle odvolacího senátu se skutky popsané v obžalobě sice staly, avšak nejsou trestným činem. Dvaašedesátiletý Paluska svou vinu od počátku odmítal. Kvůli obvinění opustil funkci starosty, kterou vykonával v letech 2010 až 2012.

Muž čelil obžalobě ze dvou skutků. První z nich se týkal přidělení dvou zrekonstruovaných bytů v Dittrichově ulici v Praze 2. Městská část zveřejnila na konci roku 2009 záměr pronajmout půdní prostory v několika domech, kde měly na náklady radnice vzniknout hrubé stavby nových bytů. Nájemník vybraný ve veřejné soutěži měl následně na své náklady stavbu bytu dokončit.

Podle obžaloby nechal Paluska byty na účet městské části dodělat, čímž Praze 2 vznikla škoda přes 2,7 milionu korun. Poté prý ve zdánlivě transparentním výběrovém řízení zařídil, aby nájemní smlouvu dostali spoluobviněný Miloš Vavřička a jeho dcera. Ti údajně následně zajistili převedení práv k jednomu z bytů na přítelkyni exstarostova syna, která nesplňovala podmínky soutěže.

Druhý skutek se týkal toho, že městská část vyplatila u zakázky na rekonstrukci půdních prostor 300 000 korun navíc kvůli tomu, že službu nezajišťovala vítězná firma, ale jiná společnost. Podle státního zastupitelství Paluska coby tehdejší místostarosta pro oblast investic a majetku věděl, že vítězná firma není schopna objednané služby sama poskytnout a že práce bude vykonávat jiná společnost, kterou sám vybral.

Kauzu odstartovala nevládní organizace Transparency International, která na Palusku podala trestní oznámení. Pražský městský soud letos v lednu zprostil oba muže obžaloby, protože podle něj nebylo prokázáno, že se staly skutky, pro něž byli stíháni.

Poškozená městská část se však odvolala k vrchnímu soudu. Odvolání podal i státní zástupce, který neprotestoval proti samotnému zproštění viny, ale proti důvodu zproštění – chtěl, aby soud konstatoval, že se skutek stal, ale že se nepodařilo prokázat, že jej spáchali obžalovaní, případně že skutek nebyl trestným činem. Odvolací senát mu vyhověl.


Další články
Nahoru