dnes
Sobota - polojasno
3°C
zítra
Neděle - zatazeno
3°C
pozítří
Pondělí - snih
1°C
Palestinská ambasáda v Suchdole otevřela dveře, prohlídly si ji desítky zájemců
Areál palestinského velvyslanectví v Suchdole. Vlevo je budova, v níž velvyslanec úřaduje, vpravo dům, ve kterém došlo k výbuchu. Foto: archiv

Palestinská ambasáda v Suchdole otevřela dveře, prohlídly si ji desítky zájemců

Desítky návštěvníků dnes přišly do objektu palestinské ambasády v pražském Suchdole, kde na začátku roku výbušnina způsobila smrt velvyslance Džamála Muhammada Džamála. Velvyslanectví pořádalo den otevřených dveří, aby se zejména lidé z okolí, s nimiž událost otřásla, mohli do objektu podívat.

„Chceme ukázat, že jsme normální sousedé,“ řekl Nabil El Fahel z palestinské ambasády. „Hodláme místním lidem ukázat, že chceme rozvíjet vztahy s Českou republikou," dodal. Fotografování a filmování v prostorách velvyslanectví a rezidence bylo během dne otevřených dveří zakázáno.

Lidé si mohli prohlédnout nejen budovu v Internacionální ulici, v níž velvyslanec úřaduje, ale také zadní dům, v němž bydlel se svou rodinou zesnulý Džamál Muhammad Džamál. V něm byl smrtelně zraněn po výbuchu trezoru. V ložnici má malý pomníček s květinami a fotografií.

Do budovy přišel i starosta Suchdolu Petr Hejl. Překvapilo ho, jak řekl, že v budovách mají Palestinci spousta křesťanských symbolů. V budově jsou například sošky Krista nebo vyobrazení poslední večeře.

Zástupci ambasády již dříve označili výbuch za neúmyslné nedopatření, stejně i držení nezaregistrovaných zbraní v nové budově. Bývalý velvyslanec byl smrtelně zraněn na Nový rok. Příčinu výbuchu stále vyšetřuje policie. Zbraně, které policie po výbuchu nalezla, poskytly podle Fahela české instituce palestinským představitelům v 80. letech jako dar nebo byly poskytnuty ministerstvem vnitra k ochraně palestinských delegací.

Do budovy se palestinské zastoupení nedávno stěhovalo z Troji. Kvůli novoročnímu incidentu začali proti umístění palestinské ambasády protestovat někteří místní obyvatelé. V diskusi na zastupitelstvu se řešily izraelsko-palestinské vztahy, situace na Blízkém východě, terorismus, ale i stav chodníku u budovy velvyslanectví, veřejné osvětlení, městský kamerový systém nebo kamera v areálu velvyslanectví.


Další články
Nahoru