Dnes Pondělí - polojasno 26°C
Zítra Úterý - skorojasno 27°C
Pondělí 10. 5. 2021
Svátek má Blažena
Koronavirus
Aktuální informace o šíření epidemie v Praze.
Pálení čarodějnic: Ohně je potřeba předem hlásit hasičům. Jaké další povinnosti lidé mají?
Ilustrační foto: Elvis Santana / Freeimages.com

Pálení čarodějnic: Ohně je potřeba předem hlásit hasičům. Jaké další povinnosti lidé mají?

Oslavy Filipojakubské noci, vítání jara, chcete-li „pálení čarodějnic“. To s sebou nese zábavu, ale i riziko požáru. Pro uspořádání oslav s hranicí je dobré udělat několik bezpečnostních opatření a také ohlásit pálení na příslušný hasičský záchranný sbor kraje. Informoval o tom mluvčí pražských hasičů Martin Kavka. Povinnost nahlásit pálení vyplývá ze zákona.

„Při spalování hořlavých látek na volném prostranství jsou právnické a podnikající fyzické osoby povinny, se zřetelem na rozsah této činnosti, stanovit opatření proti vzniku a šíření požáru,“ informoval Kavka.

„Spalování hořlavých látek na volném prostranství včetně navrhovaných opatření jsou povinny předem oznámit územně příslušnému hasičskému záchrannému sboru kraje, který může stanovit další podmínky pro tuto činnost, popřípadě může takovou činnost zakázat,“ pokračoval.

Při porušení této povinnosti se hrozí právnickým osobám nebo podnikatelům pokuta až do výše půl milionu korun. Ohlášený požár v elektronickém systému na webu http://paleni.izscr.cz automaticky neznamená souhlas od hasičů se založením ohně.

Pražští hasiči zopakovali několik rad, které k „pálení čarodějnic“ každý rok zveřejňují. „Vyberte vhodné místo, dostatečný odstup od budov, dejte pozor na suchou trávu v okolí, pro pálení je důležitá stabilní hranice vatry, při silném větru oheň nerozdělávejte, do ohně nevhazujte pyrotechnické výrobky, pro případné rozšíření ohně si připravte vodu, písek nebo hlínu k hašení, nenechávejte oheň bez dozoru a na jeho rozdělání nepoužívejte hořlavé kapaliny,“ sdělili hasiči.

Kdo nedodrží zásady požární bezpečnosti při používání otevřeného ohně, může za tento přestupek dostat pokutu až 20 000 korun. Přestupku se dopustí také ten, kdo zanedbá z hlediska požární ochrany dohled nad dětmi. Pokuta může v takovém případě být až 25 000 korun.


Praha 5 se podílí na konferenci u příležitosti oslav Dne Evropy

Včera v 07:36

On-line konference Myšlenka Evropy a země české při příležitosti oslav Dne Evropy – Schumanova dne se koná ve středu 12. května od 17 hodin.

Praha pronajme byt spolku Silou Hlasu

8. května 2021 v 09:21

Pražští radní v pondělí rozhodli o pronájmu bytu uzpůsobeného pro lidi na vozíku spolku Silou Hlasu. Jeho zástupci zde bude učit kvadruplegiky žít v domácnosti ovládané hlasem. 

PVK mají rychlejší a přesnější přehled o kvalitě vody

5. května 2021 ve 20:59

Kvalita pitné vody je pro Pražské vodovody a kanalizace naprostou prioritou. Vzhledem k nutnosti rychlé a spolehlivé detekce kontaminantů vod, PVK ve své akreditované laboratoři zavedly nové moderní metody analýzy vody.

Diskuze: Dostupné rodinné bydlení v Praze 8

5. května 2021 ve 20:06

Praha 8 eviduje více než 100 000 stálých obyvatel a nadále se rozvíjí. Jak vytvořit dobré podmínky pro život celých rodin? Jak jim nabídnout finančně dostupné a kvalitní bydlení a vybavenost? Kam se má ubírat bytová výstavba? Jaké možnosti má samospráva a jaké nástroje má...

Města a obce musí dostat víc peněz na rozvoj, shodl se kulatý stůl poslankyně Červíčkové

5. května 2021 ve 20:04

Jak zajistit udržitelný rozvoj českých měst a obcí? A je kontribuce (nucený příspěvek/daň, pozn. red.) investorů tou správnou cestou? Podle účastníků včerejšího kulatého stolu pořádaného pražskou poslankyní Monikou Červíčkovou je kontribuce dvousečnou zbraní, která může vést akorát k dalšímu...

Další články
Nahoru