Dnes Pátek - mlha 17°C
Zítra Sobota - obcasny-dest 18°C
Pátek 7. 10. 2022
Svátek má Justýna
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
Pálení čarodějnic: Ohně je potřeba předem hlásit hasičům. Jaké další povinnosti lidé mají?
Ilustrační foto: Elvis Santana / Freeimages.com

Pálení čarodějnic: Ohně je potřeba předem hlásit hasičům. Jaké další povinnosti lidé mají?

Oslavy Filipojakubské noci, vítání jara, chcete-li „pálení čarodějnic“. To s sebou nese zábavu, ale i riziko požáru. Pro uspořádání oslav s hranicí je dobré udělat několik bezpečnostních opatření a také ohlásit pálení na příslušný hasičský záchranný sbor kraje. Informoval o tom mluvčí pražských hasičů Martin Kavka. Povinnost nahlásit pálení vyplývá ze zákona.

„Při spalování hořlavých látek na volném prostranství jsou právnické a podnikající fyzické osoby povinny, se zřetelem na rozsah této činnosti, stanovit opatření proti vzniku a šíření požáru,“ informoval Kavka.

„Spalování hořlavých látek na volném prostranství včetně navrhovaných opatření jsou povinny předem oznámit územně příslušnému hasičskému záchrannému sboru kraje, který může stanovit další podmínky pro tuto činnost, popřípadě může takovou činnost zakázat,“ pokračoval.

Při porušení této povinnosti se hrozí právnickým osobám nebo podnikatelům pokuta až do výše půl milionu korun. Ohlášený požár v elektronickém systému na webu http://paleni.izscr.cz automaticky neznamená souhlas od hasičů se založením ohně.

Pražští hasiči zopakovali několik rad, které k „pálení čarodějnic“ každý rok zveřejňují. „Vyberte vhodné místo, dostatečný odstup od budov, dejte pozor na suchou trávu v okolí, pro pálení je důležitá stabilní hranice vatry, při silném větru oheň nerozdělávejte, do ohně nevhazujte pyrotechnické výrobky, pro případné rozšíření ohně si připravte vodu, písek nebo hlínu k hašení, nenechávejte oheň bez dozoru a na jeho rozdělání nepoužívejte hořlavé kapaliny,“ sdělili hasiči.

Kdo nedodrží zásady požární bezpečnosti při používání otevřeného ohně, může za tento přestupek dostat pokutu až 20 000 korun. Přestupku se dopustí také ten, kdo zanedbá z hlediska požární ochrany dohled nad dětmi. Pokuta může v takovém případě být až 25 000 korun.


Autor: red
Další články
Nahoru