Dnes Sobota - obcasny-dest 9°C
Zítra Neděle - obcasny-dest 6°C
Sobota 25. 1. 2025
Svátek má Miloš
Pražské drby
Co se v Praze povídá aneb Tak trochu jiný pražský bulvár
Pro inzerenty
Inzercí na serveru www.prazskypatriot.cz cílíte na pražské zákazníky
Pálení čarodějnic: Ohně je dobré předem hlásit hasičům, pro firmy je to dokonce povinnost
Pražští hasiči kvůli nedůslednosti při takzvaném pálení čarodějnic opakovaně zasahují při požárech ve volné krajině. Ilustrační foto: Jan Kostík / HZS Praha

Pálení čarodějnic: Ohně je dobré předem hlásit hasičům, pro firmy je to dokonce povinnost

Oslavy Filipojakubské noci, vítání jara, chcete-li „pálení čarodějnic“. To s sebou poslední dubnový den nese zábavu, ale i riziko požáru. Pro uspořádání oslav s hranicí je dobré udělat několik bezpečnostních opatření a také ohlásit pálení na příslušný hasičský záchranný sbor kraje. Informoval o tom mluvčí pražských hasičů Martin Kavka. Povinnost pro firmy nahlásit pálení vyplývá ze zákona.

„Při spalování hořlavých látek na volném prostranství jsou právnické a podnikající fyzické osoby povinny, se zřetelem na rozsah této činnosti, stanovit opatření proti vzniku a šíření požáru,“ informoval Kavka.

„Spalování hořlavých látek na volném prostranství včetně navrhovaných opatření jsou povinny předem oznámit územně příslušnému hasičskému záchrannému sboru kraje, který může stanovit další podmínky pro tuto činnost, popřípadě může takovou činnost zakázat,“ pokračoval.

Při porušení této povinnosti se hrozí právnickým osobám nebo podnikatelům pokuta až do výše půl milionu korun. Ohlášený požár v elektronickém systému na webu http://paleni.izscr.cz automaticky neznamená souhlas od hasičů se založením ohně. „V žádném případě tímto hlášením neblokujte linky 112 nebo 150,“ řekl Kavka.

Pražští hasiči zopakovali několik rad, které k „pálení čarodějnic“ každý rok zveřejňují. „Vyberte vhodné místo, dostatečný odstup od budov, dejte pozor na suchou trávu v okolí, pro pálení je důležitá stabilní hranice vatry, při silném větru oheň nerozdělávejte, do ohně nevhazujte pyrotechnické výrobky, pro případné rozšíření ohně si připravte vodu, písek nebo hlínu k hašení, nenechávejte oheň bez dozoru a na jeho rozdělání nepoužívejte hořlavé kapaliny,“ sdělili hasiči.

Kdo nedodrží zásady požární bezpečnosti při používání otevřeného ohně, může za tento přestupek dostat pokutu až 20 000 korun. Přestupku se dopustí také ten, kdo zanedbá z hlediska požární ochrany dohled nad dětmi. Pokuta může v takovém případě být až 25 000 korun.

Letos na jaře bojovali hasiči nejen v Praze kraji s rekordním počtem požárů v přírodním prostředí. K nárůstu případů přispělo březnové suché a teplé počasí. 

S dubnovým aprílovým počasím sice deště přibylo, i přesto může být podle Kavky půda na mnoha místech stále sušší a každé neopatrné zacházení s otevřeným ohněm může mít následky v podobě rychlého šíření požáru. 

Doporučení a rady hasičů, jak za čarodějnický oheň pořádně zabezpečit

  • Místo pro rozdělávání ohně musí být bezpečně izolováno od hořlavých materiálů a ohraničeno pruhem širokým nejméně 1 metr zbaveným jakýchkoliv hořlavin. Pozor je nutno dát i na kořeny stromů a keřů. Od kraje lesních porostů musí být vzdálenost minimálně 50 m, v případě stohu je pak nutno dodržet odstup minimálně dvojnásobný,  tedy 100 metrů. Zcela zakázáno je například rozdělávání ohně ve vysoké suché trávě, na strništi apod.

  • I slabý vítr může způsobit rozšíření ohně na okolní porosty nebo domy. Při silném větru a v době velkého sucha oheň venku raději vůbec nerozdělávejte.

  • Hranici z polen je potřeba stavět tak, aby byla stabilní a nehrozilo její zhroucení do stran. Jinak se mohou plameny rozšířit do okolí a vymknout se kontrole.

  • Při rozdělávání ohně kdekoliv v přírodě či na volném prostranství v žádném případě nepoužívejte vysoce hořlavé látky jako např. benzín, naftu či líh.

  • Při pálení ohňů by měla být vždy přítomna alespoň jedna osoba starší 18 let.

  • Oheň se nesmí ponechat bez dozoru. Hlídejte, aby nedošlo k jeho nekontrolovatelnému šíření a vzniku požáru. Mějte nachystán dostatek vody (popř. písek, hlínu), kdyby se oheň vymykal kontrole. I proto je dobré umístit ohniště v blízkosti vodního zdroje. Příjezdové cesty vedoucí k místu pálení musí být průjezdné.

  • Opustit místo pálení je možno až poté, co je ohniště důkladně uhašeno, ať již prolitím vodou, nebo zasypáním zeminou. Pamatujte, že i ve zdánlivě zcela vyhaslém ohništi se mohou skrývat žhavé oharky a poryv větru je znovu rozdmýchá a oheň roznese.

Zdroj: HZS ČR


Autor: puc

Zasedne Zastupitelstvo Prahy 10

Včera v 09:41

V pondělí 27. ledna se od 10 hodin koná v zasedacím sále v přízemí sídla ÚMČ Praha 10, Vinohradská 3218/169, zasedání Zastupitelstva Prahy 10.

Den otevřených dveří Fakulty stavební ČVUT. Uchazeči si vyzkouší přijímačky z matematiky

23. ledna 2025 v 09:52

Den otevřených dveří Fakulty stavební ČVUT v Praze, který se koná v sobotu 25. ledna, nabídne zájemcům o studium možnost seznámit se s bakalářskými studijními programy, informacemi o přijímacím řízení, přijímacích zkouškách i možnostech přípravných kurzů. Uchazeči o studium si také budou moci...

Praha 4: Zákaznické centrum Pražských služeb na radnici končí

23. ledna 2025 v 08:34

Zákaznické centrum společnosti Pražské služby v budově radnice Prahy 4 na adrese Antala Staška 2059/ 80b v Praze 4 se k 31. lednu ruší.

Další články
Nahoru