dnes
Sobota - obcasny-dest
6°C
zítra
Neděle - obcasny-dest
5°C
pozítří
Pondělí - obcasny-dest
5°C
Palác Národní spojuje minulost se současností, v novostavbě jsou historické prvky
Hrubá stavba Paláce Národní je již hotova. Foto: PP

Palác Národní spojuje minulost se současností, v novostavbě jsou historické prvky

Na jedné z posledních volných parcel v centru Prahy roste unikátní polyfunkční budova s obchody, restauracemi a kancelářemi. Autorem budovy s terasami plnými rostlin je Stanislav Fiala, držitel několika prestižních architektonických cen. Moderní budovu chce architekt citlivě propojit s historickým Schönkirchovským palácem, a spojit tak historii s moderní architekturou.

V Paláci Národní najdou Pražané obchody a restaurace (2 800 m²), ve vyšších patrech potom budou prostory pro ateliéry a kanceláře (8 600 m²). Stavba bude mít čtyři podzemní a osm nadzemních podlaží. Nájemcům bude k dispozici 95 parkovacích míst.

Palác Národní navíc přinese do historického centra města i kousek přírody. Nová budova bude celá prosklená, po jejím obvodu se potáhnou terasy s pečlivě udržovanou zelení. „To vše by mělo přispět k osvěžení uličního prostoru, ale také výhledů z našich oken. Balkony slouží nejen jako bonusový prostor, ale také jako velmi důležitý praktický prvek pro dobrou a pohodlnou údržbu domu,“ říká architekt Fiala.

Celý betonový skelet budovy je plný otisků různých předmětů. Každé patro má svůj styl tvořený probarvenými betony a právě otisky. Například přízemí zdobí otisky skutečných stromů včetně listů otisknutých do probarveného betonu. Ten tvoří na sloupech a stěnách efektní bílé, šedé, cihlové a hnědé pruhy. „Mnohé historické předměty, které se našly při archeologickém průzkumu, se staly součástí stavby,“ podotkl Fiala.

Budova je citlivě a pečlivě navržena s ohledem na kvalitu životního prostředí a náklady na provoz. Veškeré technologie poskytují maximální uživatelský komfort při minimalizaci dopadů na životní prostředí. Hlavním zdrojem tepla a chladu pro budovu je soustava hlubinných zemních vrtů, která je v centru města unikátní.

Propojení historie a moderní architektury

img-1502-nahled

img-1553-nahled

img-1555-nahled

V současné době je dokončena hrubá stavba a kompletují se fasády a střechy. Pracuje se také na mříži, která citlivě propojí sousední domy s Palácem Národní. V rámci Schönkirchovského paláce probíhají restaurátorské práce na barokní fasádě a restaurují se také původní malované stropy. Palác se může pochlubit unikátní replikou barokního krovu.

 „Jde o krov typu ležatá stolice, je to nejsložitější systém krovu, k jeho výrobě je třeba znát původní tesařskou technologii. Bylo na něj potřeba asi sto kubíků dřeva.“ Popisuje stavební projektant Vít Mlázovský a dodává: „Byla to obrovská příležitost postavit raně barokní krov, od 2. světové války jich vzniklo jen pár, jeho výroba je totiž velmi drahá a investoři se mu proto vyhýbají.“ Krov není zakrytý sádrokartonem a nemá žádné podpory, takže pod ním vznikly dvě patra otevřeného prostoru.

V souladu s úctou k historické hodnotě původních barokních objektů chce investor stavby, firma SEBRE, využít všechny části Schönkirchovského paláce, které dnes na místě zůstaly stát. Věří, že zrestaurované omítky a stropy budou velmi atraktivní pro budoucí nájemce.

„Zachováme nejen cenné malby na stěnách a malované dřevěné stropy, řemeslné prvky určené k restaurování a repasi. Vážíme si i obyčejných původních stavebních materiálů, jako cihel, opukových kamenů, dřevěných trámů či valounů ze staré dlažby. Všechny tyto materiály schraňujeme a pečlivě ukládáme, abychom je pak v nové stavbě apracovali,“ popisuje architekt Stanislav Fiala.

„Výstavbu Paláce Národní bedlivě sleduji, jedná se o unikátní projekt, který je tvořen s péčí a zájmem investora o zachování veškerých dochovaných památek, a také chválím snahu dodat zeleň do centra, i když trochu neobvyklým způsobem. Jde rozhodně o zkvalitnění veřejného prostoru. Stavba nabídne kromě obchodů, restaurací, kanceláří a ateliérů i pasáž a vnitřní dvůr s klidovou zónou, což jistě i naši občané uvítají. Kvituji také, že součástí objektu budou parkovací místa pro nájemce,“ říká starosta první městské části Oldřich Lomecký (TOP 09).

Nová pasáž a nádvoří

Investor projektu chce veřejnosti zpřístupnit co možná největší části prostor. Domem povede pasáž, která bude spojovat Národní a Mikulandskou ulici. Pasáž bude dále propojena s nově rekonstruovanou budovou Vysoké školy umělecko-průmyslové, kde vznikne centrum českého designu. „Tato pasáž dovede lidi na vnitřní dvůr, kde vyroste odpočinková zóna s vzrostlým stromem a zelení. Počítáme samozřejmě i s restauracemi a kavárnami,“ říká investor Petr Němec.

Předpokládané dokončení projektu je začátek roku 2017, otevření plánuje investor na jaře 2017.


Další články
Nahoru