
Palác Archa v centru Prahy slaví sto let od dokončení
22. března 2023 08:53
„Jsme velmi hrdí, že máme možnost být u toho, když tato unikátní budova slaví sto let existence,“ říká David Votřel, vedoucí asset managementu kanceláří v CPI Property Group. „Palác Archa je důležitou součástí kulturního dědictví a jsme rádi, že můžeme společně s našimi nájemci přispět k jejímu uchování pro další generace,“ dodává.
K oslavám stého výročí Paláce Archa vznikla limitovaná edice obrazu budovy od autora Eugena Finkeie. Grafika ve formátu A3 bude vytištěna pomocí risografické technologie, podle Votřela se jedná o proces šetrný k životnímu prostředí.
„Inkousty jsou vyrobeny ze sóji a rýže, papír pro tiskovou matrici je vyroben z banánových slupek, papír pro tisk pak pochází z udržitelného lesního hospodářství a samotný tisk spotřebuje méně energie než jiné typy tisku,“ popisuje autor grafiky Eugen Finkei.
„Risograf vytváří dojem ruční výroby tradičního tisku tím, že se při něm dělají drobné chyby. Dochází například k barevným posunům, různým skvrnám, ale také k tečkování, které je součástí risografického tisku. V tom spočívá jedinečnost výtisků, každý z nich je originál,“ dodává Finkei, slovenský ilustrátor a grafik žijící a tvořící v Praze.
Limitovaný počet 300 kusů obrazů bude v prodeji 23. března od 16 do 20 hodin v kavárně Černá Madona, která se nachází přímo v budově paláce. Každý bude stát 800 korun.
Historie objektu na adrese Na Poříčí 24 se začala psát přesně před sto lety. Stavba probíhala v letech 1921 až 1923 na základě návrhu proslulého Josefa Gočára, který budově vtiskl vzhled originálního rondokubistického stylu.
Do roku 1955 byla sídlem Banky československých legií, odtud vznikl název Legiobanka. A jelikož se v té době Legiobance dařilo, nechala v letech 1937 ž 1938 přistavět ještě další budovu v těsném sousedství. Ta je již ve znamení modernějšího funkcionalistického stylu.
Areál obou budov po válce znárodněné Legiobanky pak dlouhá léta sloužil k různým administrativním účelům. Ke své původní funkci se plně vrátil až po roce 1990, kdy jej zakoupila Československá obchodní banka a nechala ho velkolepě zrekonstruovat a zároveň dostavět novou šestipatrovou budovu s podzemním parkovištěm. Později jej dále rozšířila.
Dnešní název Palác Archa tak pochází až z doby po velké rekonstrukci. Tehdy bylo v suterénu, který v době první republiky obývalo slavné Burianovo „déčko“, později Divadlo E. F. Buriana, otevřeno Divadlo Archa.
V současnosti patří tento architektonický skvost společnosti CPI Property Group. Komplex tvoří čtyři budovy se samostatnými vchody, které jsou propojeny klidným zeleným atriem, umožňujícím zároveň průchod mezi ulicemi Na Poříčí a Na Florenci. Prostory skýtají přes 15 tisíc čtverečních metrů kancelářských ploch.