Dnes Čtvrtek - oblacno 9°C
Zítra Pátek - obcasny-dest 8°C
Čtvrtek 18. 4. 2024
Svátek má Valérie
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Palác Archa v centru Prahy slaví sto let od dokončení
Interiéry Paláce Archa. Foto: CPI

Palác Archa v centru Prahy slaví sto let od dokončení

Ikonická kancelářská budova Palác Archa, vystavěná v rondokubistickém slohu, slaví sto let od svého dokončení. U příležitosti oslav tohoto významného jubilea vznikne limitovaná edice obrazu někdejší Legiobanky od autora Eugena Finkeie. K prodeji bude 23. března v kavárně Černá Madona v přízemí paláce.

„Jsme velmi hrdí, že máme možnost být u toho, když tato unikátní budova slaví sto let existence,“ říká David Votřel, vedoucí asset managementu kanceláří v CPI Property Group. „Palác Archa je důležitou součástí kulturního dědictví a jsme rádi, že můžeme společně s našimi nájemci přispět k jejímu uchování pro další generace,“ dodává. 

K oslavám stého výročí Paláce Archa vznikla limitovaná edice obrazu budovy od autora Eugena Finkeie. Grafika ve formátu A3 bude vytištěna pomocí risografické technologie, podle Votřela se jedná o proces šetrný k životnímu prostředí. 

 „Inkousty jsou vyrobeny ze sóji a rýže, papír pro tiskovou matrici je vyroben z banánových slupek, papír pro tisk pak pochází z udržitelného lesního hospodářství a samotný tisk spotřebuje méně energie než jiné typy tisku,“ popisuje autor grafiky Eugen Finkei. 

 „Risograf vytváří dojem ruční výroby tradičního tisku tím, že se při něm dělají drobné chyby. Dochází například k barevným posunům, různým skvrnám, ale také k tečkování, které je součástí risografického tisku. V tom spočívá jedinečnost výtisků, každý z nich je originál,“ dodává Finkei, slovenský ilustrátor a grafik žijící a tvořící v Praze. 

Limitovaný počet 300 kusů obrazů bude v prodeji 23. března od 16 do 20 hodin v kavárně Černá Madona, která se nachází přímo v budově paláce. Každý bude stát 800 korun. 

Historie objektu na adrese Na Poříčí 24 se začala psát přesně před sto lety. Stavba probíhala v letech 1921 až 1923 na základě návrhu proslulého Josefa Gočára, který budově vtiskl vzhled originálního rondokubistického stylu.

Do roku 1955 byla sídlem Banky československých legií, odtud vznikl název Legiobanka. A jelikož se v té době Legiobance dařilo, nechala v letech 1937 ž 1938 přistavět ještě další budovu v těsném sousedství. Ta je již ve znamení modernějšího funkcionalistického stylu.

Areál obou budov po válce znárodněné Legiobanky pak dlouhá léta sloužil k různým administrativním účelům. Ke své původní funkci se plně vrátil až po roce 1990, kdy jej zakoupila Československá obchodní banka a nechala ho velkolepě zrekonstruovat a zároveň dostavět novou šestipatrovou budovu s podzemním parkovištěm. Později jej dále rozšířila.

Dnešní název Palác Archa tak pochází až z doby po velké rekonstrukci. Tehdy bylo v suterénu, který v době první republiky obývalo slavné Burianovo „déčko“, později Divadlo E. F. Buriana, otevřeno Divadlo Archa.

V současnosti patří tento architektonický skvost společnosti CPI Property Group. Komplex tvoří čtyři budovy se samostatnými vchody, které jsou propojeny klidným zeleným atriem, umožňujícím zároveň průchod mezi ulicemi Na Poříčí a Na Florenci. Prostory skýtají přes 15 tisíc čtverečních metrů kancelářských ploch.


Autor: puc

Praha 4: Zájemci si mohou vyzkoušet dobrovolnictví

Dnes ve 14:02

Ústav sociálních služeb v Praze 4 (ÚSS4) se v letošním roce zapojí do celorepublikových Dnů dobrovolnictví. Ve dnech 25. až 28. dubna si zájemci mohou vyzkoušet různé dobrovolnické aktivity a načerpat informace, jak se stát dobrovolníkem a jak se v dobrovolnictví neztratit. Máte chuť se do...

PVK: Přehled plánovaných výluk vody na 17. týden

Dnes ve 12:27

Pražské vodovody a kanalizace zveřejnily plánované výluky v dodávkách pitné vody příští týden. Výluky jsou z důvodu provádění plánovaných oprav, udržovacích a revizních prací.

Garážový výprodej v Praze 6

Dnes v 09:59

V ulicích Polní, Na rovni, Štolbova a Na Okraji v Praze 6 se koná garážový výprodej. Přijďte si nakoupit, popovídat se sousedy a ochutnat domácí koláče, domácí limonádu, čaj nebo kávu.

Pálení Čarodějnic a stavění májky

Dnes v 09:33

Spolek za veselejší Střížkov a Praha 9 zvou na tradiční Pálení Čarodějnic a stavění májky v Parku Václavka. Masky čarodějnic a čarodějů vítány.

První městská část udělí pět Čestných občanství a dvě Ceny Prahy 1

Včera ve 23:33

Zastupitelstvo městské části Praha 1 schválilo udělení dvou Čestných občanství Prahy 1, a to starostovi jihofrancouzského města Nîmes Jeanu-Paulu Fournierovi a in memoriam muzikoložce Lence Hlávkové. Už dříve zastupitelé souhlasili s udělením Ceny Prahy 1 lékaři Jaroslavu Eliášovi a tanečnici,...

Pozvánka Prahy 4: Poslední adresa Antonína Šindeláře

Včera ve 14:34

V pátek 19. dubna ve 12 hodin si městská část Praha 4 připomene úspěšného stavitele a politika Antonína Šindeláře, kterého komunistický režim připravil o podnikání, majetek a nakonec i život. Na domě číslo 1664/1 v ulici Sdružení v Nuslích bude umístěna pamětní tabulka Poslední adresa. Bude...

Slavnostní umístění pamětních tabulek

Včera v 11:56

Praha 6 zve na slavnostní umístění pamětní tabulky Poslední adresa staviteli a účastníkovi III. odboje Jaroslavu Klabíkovi na domě v ulici Milady Horákové 115/107 v Praze 6 u příležitosti výročí jeho úmrtí.

Praha 1 poděkovala pracovníkům školství

Včera v 11:51

Muziky, tance, vybraných pochoutek i výhledů na historické centrum metropole si užívali účastníci plavby pro zaměstnance škol, kterou v pondělí 15. dubna zorganizovala radnice Prahy 1.

První jarní košt

Včera v 09:07

Vítání jara se sklenkou v ruce v sobotu 20. dubna na náplavce v Praze 2.

Praha 14 zahájila sběr věcí pro Swap

Včera v 08:33

Dnes začíná sběr oblečení a knih pro Swap, který proběhne 25. dubna před metrem Rajská zahrada v rámci Den Země a Reuse den Prahy 14.

Další články
Nahoru