dnes
Čtvrtek - jasno
7°C
zítra
Pátek - snih-dest
3°C
pozítří
Sobota - snih
2°C
Pražská kultura

Palác Akropolis navštíví The Ukulele Orchestra of Great Britain

The Ukulele Orchestra of Great Britain se po dvou letech vrací do Paláce Akropolis, aby znovu předvedli Praze svoji drnkací euforii. Nejslavnější soubor hráčů na ukulele na celém světě baví fanoušky už od poloviny osmdesátých let osobitými coververzemi, které převracejí zažité představy o hudebních žánrech. Ve svém repertoáru mají skladby od Čajkovského přes Davida Bowieho až po Nirvanu. The Ukulele Orchestra of Great Britain zahrají 9. května v 19:30 hodin na večírku EuroConnections.

Navštívili všechny kontinenty, vystupovali v Royal Albert Hall či v opeře v Sydney, ale zahráli si i na rockovém festivalu v Glastonbury. Jejich desky bodují v žebříčcích, skladby doprovází seriály či filmy a jsou také častými hosty britských televizních stanic. Shrnuto a podrženo: slavnější těleso hráčů na ukulele než The Ukulele Orchestra of Great Britain patrně neexistuje.

Když ho v polovině osmdesátých let zakládal Uke Richie Williams, dali si za cíl „změnit náhled veřejnosti na ukulele" a o tři dekády později se dá říct, že jeho mise byla splněna na sto procent. UOGB jsou dnes tak slavní, že jejich pověst zrodila i jejich vlastní revival (The United Kingdom Ukulele Orchestra), který se snažil na jméně kapely přiživit. Po zásahu soudu museli ale přestat koncertovat.

Ačkoliv The Ukulele Orchestra skládá i vlastní skladby, největší proslulosti soubor dosáhl díky svérázným coververzím, které mají daleko k pokusům „na první dobrou". Mezi koncertní stálice patří Wuthering Heights od Kate Bush přepracovaná do swingové podoby nebo punková klasika Anarchy in the UK zahraná ve stylu Simona a Garfunkela. Pro punk mají ostatně velkou slabost – letos slavili úspěch s albem Pretty Girls – 20th Century Punk Classics, kde překopali další klasiky od The Undertones až po The Clash.

Filosofie The Ukulele Orchestra of Great Britain stojí na myšlence šíření radosti z hudby. Podtrhuje ji i fakt, že virtuózové se zkušenostmi z prestižních orchestrů se na pódiu neberou smrtelně vážně a vedle výletů do světa vážné hudby tak dojde i na komediální gagy, jako když pět členů kapely hraje spolu na jediný nástroj. Britský deník Independent je nazval „nejzábavnějším hudebním projektem v celé zemi" a sklidili uznání i od slavných kolegů Davida Bowieho či Briana Eno. Pódium sdíleli s Robbie Williamsem, Catem Stevensem či Kaiser Chiefs.

Předprodej lístků www.palacakropolis, v kavárně Paláce Akropolis, goout, ticketpro.


Rádio Expres FM představuje netradiční večerní show a nového moderátora Martina Vévodu

11. ledna 2018 v 11:47

Pražské rádio Expres FM zahajuje rok 2018 velkými změnami. Programové schéma od ledna doplňuje nová večerní show Večer na Expres FM pod taktovkou moderátorské dvojice Veronika Koloušková a Vladimír „Vlado“ Pavlík. Večerní show bude Expres FM vysílat každý všední den od 17 do...

Provokují: Politici, homosexuálové, pravdoláskaři, Brňáci, pražská kavárna, uprchlíci i Romové patří na Jatka!

10. ledna 2018 v 08:41

Patří politici, homosexuálové, intelektuálové, Brňáci, pražská kavárna nebo dokonce děti na Jatka? Rozhodně ano! Jatka78 v nové kampani reagují na aktuální situaci, kdy čeští politici a představitelé státu rozdělují společnost. Místo pro nové umění v pražských Holešovicích naopak vyzývá k tomu,...

Napůlkočkanapůlpes. Netradiční hrdina pobaví děti i dospělé

10. ledna 2018 v 08:08

Přední tlapky kočičí a zadní psí. Na zadečku dva ocásky, na hlavě jedno ucho vztyčené a druhé visící. Kožíšek napůl mourovatý, napůl hnědorezavý. Kouzelné vyprávění pro děti i dospělé je doplněné nádhernými ilustracemi od Lucie Dvořákové.

Otec pražské kanalizace W. H. Lindley

8. ledna 2018 v 07:00

Jméno Wiliama H. Lindleye, tvůrce pražské kanalizační sítě, se nesmazatelně zapsalo do historie hlavního města, ale i do dějin evropského technického myšlení. Zemřel na selhání srdce 30. prosince 1917 v Putney u Londýna. V Praze působil na přelomu 19. a 20. století. Složitost řešení odvodnění...

Další články
Nahoru