Dnes Pondělí - prehanky-snih 2°C
Zítra Úterý - obcasny-dest 3°C
Pondělí 30. 1. 2023
Svátek má Robin
Pražské masopusty
Letošní masopustová sezona v Praze zahrnuje řadu akcí
Pakt svobodných měst spoluzakládala Praha, nyní přibylo dvacet signatářů z celého světa
Vídeň, procházková zóna podél Dunajského kanálu. Foto: Regina Hügli / Eurocomm-PR

Pakt svobodných měst spoluzakládala Praha, nyní přibylo dvacet signatářů z celého světa

Dva roky stará iniciativa hlavních měst Visegrádské čtyřky, Pakt svobodných měst, získala dalších dvacet signatářů. K Praze, Budapešti, Bratislavě a Varšavě se aktuálně vedle evropských metropolí včetně Vídně přidalo i Los Angeles a Tchaj-pej. Server Pražský patriot o tom informoval Martin Landa ze zahraniční kanceláře města Vídně v Praze.

Vznik Paktu podepsali v prosinci 2019 představitelé Prahy, Bratislavy, Budapeště a Varšavy. Deklarovali vzájemnou spolupráci, sdílení zkušeností a podporu společných projektů. 

„Budeme usilovat o ochranu a prosazování společných hodnot svobody, demokracie, právního státu či sociální spravedlnosti. Zároveň chceme navázat úzkou spolupráci a sdílet osvědčené postupy řízení města v důležitých oblastech jako je doprava, dostupnost bydlení, ochrana klimatu nebo digitální agenda,“ uvedl při podpisu pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti)

Pakt znamená demokracii, svobodné volby a ochranu menšin před diskriminací a stojí proti vyprazdňování právního státu a populistickému nacionalismu. 

„Pro mne je právě v současné politické situaci plné velkých změn a výzev důležité podepsat tento Pakt a tím ještě jednou zdůraznit, že město Vídeň se zasazuje o lidská práva, otevřenost světu a toleranci – a především také o demokracii a svobodu,“ uved vídeňský starosta Michael Ludwig, který Pakt podepsal elektronicky. 

K Paktu kromě rakouské metropole aktuálně přistoupilo dalších dvacet měst, například Amsterdam, Barcelona, Florencie, Frankfurt, Londýn či Paříž, ale také Los Angeles a Tchaj-pej. Část představitelů se sešla na summitu v Budapešti 16. září.


Autor: puc

Pro Euroklíč na radnici Prahy 9

26. ledna 2023 v 19:10

Euroklíč je speciálně upravený univerzální klíč, který je určen pro osoby se sníženou schopností pohybu a orientace. Slouží k otevření veřejně přístupných sociálních zařízení, výtahů, schodišťových plošin a podobných zařízení.

Praha 13 rozšířila ZŠ Mezi Školami o dvě třídy

25. ledna 2023 ve 22:44

Ve Fakultní základní škole Mezi Školami v Praze 13 vznikly dvě nové třídy pro zhruba 40 předškoláků. Radnice z nevyužitých prostor vytvořila moderní třídy i zázemí, na stavební úpravy dala deset milionů korun. Informovala o tom mluvčí městské části Lucie...

Praha 1 by měla ze Sberbanky získat zpět téměř všechny peníze

25. ledna 2023 ve 22:10

Radnice Prahy 1 je na dobré cestě získat zpět 93 až 100 procent finančních prostředků, které měla před válkou na Ukrajině uloženy ve Sberbank CZ. Informovali o tom zástupci vedení první městské části.

Další články
Nahoru