Dnes Sobota - polojasno 10°C
Zítra Neděle - skorojasno 12°C
Sobota 23. 10. 2021
Svátek má Teodor
Koronavirus
Aktuální informace o epidemii.
Pakt svobodných měst spoluzakládala Praha, nyní přibylo dvacet signatářů z celého světa
Vídeň, procházková zóna podél Dunajského kanálu. Foto: Regina Hügli / Eurocomm-PR

Pakt svobodných měst spoluzakládala Praha, nyní přibylo dvacet signatářů z celého světa

Dva roky stará iniciativa hlavních měst Visegrádské čtyřky, Pakt svobodných měst, získala dalších dvacet signatářů. K Praze, Budapešti, Bratislavě a Varšavě se aktuálně vedle evropských metropolí včetně Vídně přidalo i Los Angeles a Tchaj-pej. Server Pražský patriot o tom informoval Martin Landa ze zahraniční kanceláře města Vídně v Praze.

Vznik Paktu podepsali v prosinci 2019 představitelé Prahy, Bratislavy, Budapeště a Varšavy. Deklarovali vzájemnou spolupráci, sdílení zkušeností a podporu společných projektů. 

„Budeme usilovat o ochranu a prosazování společných hodnot svobody, demokracie, právního státu či sociální spravedlnosti. Zároveň chceme navázat úzkou spolupráci a sdílet osvědčené postupy řízení města v důležitých oblastech jako je doprava, dostupnost bydlení, ochrana klimatu nebo digitální agenda,“ uvedl při podpisu pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti)

Pakt znamená demokracii, svobodné volby a ochranu menšin před diskriminací a stojí proti vyprazdňování právního státu a populistickému nacionalismu. 

„Pro mne je právě v současné politické situaci plné velkých změn a výzev důležité podepsat tento Pakt a tím ještě jednou zdůraznit, že město Vídeň se zasazuje o lidská práva, otevřenost světu a toleranci – a především také o demokracii a svobodu,“ uved vídeňský starosta Michael Ludwig, který Pakt podepsal elektronicky. 

K Paktu kromě rakouské metropole aktuálně přistoupilo dalších dvacet měst, například Amsterdam, Barcelona, Florencie, Frankfurt, Londýn či Paříž, ale také Los Angeles a Tchaj-pej. Část představitelů se sešla na summitu v Budapešti 16. září.


Autor: puc

Praha podpoří integraci mladých lidí z dětských domovů

20. října 2021 v 10:54

Rada hl. m. Prahy schválila finanční podporu projektu Patron – podpora sociální integrace dospívajících z dětských domovů organizace Liga otevřených mužů ve výši 199,8 tisíc korun. 

Další články
Nahoru