Dnes Úterý - prehanky-dest 11°C
Zítra Středa - prehanky-dest 8°C
Úterý 18. 5. 2021
Svátek má Nataša
Koronavirus
Aktuální informace o šíření epidemie v Praze.
Pádu letadla do zahrádkářské kolonie v Praze mohl zabránit cestující, nestihl doběhnout za piloty
Letoun DC-9 na archivním snímku z roku 1973. O dva roky později havaroval nedlouho před přistáním v Praze. Foto: WikUdo K. Haafke / airliners.net - FDL 1.2 / wikipedia.org

Pádu letadla do zahrádkářské kolonie v Praze mohl zabránit cestující, nestihl doběhnout za piloty

Let JP 450 bylo označení charterového spoje z 30. října 1975 z jugoslávského letoviska Tivat na pražské ruzyňské letiště. Pár kilometrů od přistávací dráhy se letadlo se 120ti lidmi na palubě zřítilo do zahrádkářské kolonie na kraji Suchdola. Následky byly tragické.

Americký letoun DC-9 jugoslávské registrace YU-AJO vezl na palubě 115 cestujících a pětičlennou posádku, která měla za úkol dopravit do Prahy dovolenkáře, převážně se jednalo o Čechoslováky.

Charterový let odstartoval těsně před sedmou hodinou tamního času a trval hodinu a půl. Cestou panovalo dobré počasí, až když se před devátou hodinou blížilo letadlo k ruzyňskému letišti, situace se začala komplikovat. V okolí byla mlha, což se týkalo i Suchdola, přes který letadla nalétávala na přistání.

Dispečer v oblastním středisku upozornil posádku na to, že na dráze 25 je mimo provoz přístrojový přistávací systém (ILS) a přesný přibližovací radar (PAR). Právě při zhoršené viditelnosti výpadek těchto navigačních systémů pro konečnou fázi přistání znamenal komplikaci.

Poměrně zkušené jugoslávské piloty to také vyvedlo z rovnováhy, což dokazuje dochovaný přepis radiokomunikace. Nejdříve se piloti zeptali, co mají dělat. Když se dozvěděli, že mohou buď pokračovat na Prahu, nebo se odklonit na jiné letiště, vyžádali si další informace. Dispečer jim potvrdil, že ILS je mimo provoz, ale že fungují přibližovací světla, osvětlení ranveje i nesměrové majáky.

Na základě těchto informací se piloti rozhodli přistát v Praze. V 9:20 hodin však letadlo havarovalo necelých devět kilometrů před přistávací dráhou. Pád do zahrádkářské kolonie, která byla naštěstí kvůli špatnému počasí vylidněná, nepřežilo 75 osob, další čtyři pak zemřeli v nemocnicích.

Ačkoli řídící věž povolila klesat do výšky 550 metrů nad dráhou, letadlo se zřítilo 100 metrů pod její úrovní. Jak mohlo k takové chybě dojít, když dvojice pilotů byla poměrně zkušená? Při vyšetřování se ukázalo, že se jednalo o souhru okolností a chyb pilotů.

Vyšetřovací zpráva uvedla, že posádka nedodržela stanovený výškový profil letu v části středního přiblížení a nebyla dodržena trajektorie letu. Proč se tak stalo, vyšetřovatelé nezjistili. 

Objevilo se několik teorií, ale ty byly později odborníky vyvráceny. Například ta, že si piloti spletli udávanou výšku v metrech s výškou ve stopách, nebo, že osvětlenou silnici a železniční koleje, které vedou podél Vltavy nedaleko místa nárazu, považovali za ranvej.

Při vyšetřování se ukázalo, že v kokpitu bylo nedostatečné nastavení radiokompasů a posádka spolu pravděpodobně nedostatečně komunikovala a příliš nespolupracovala. Nesledovala výškoměry, protože kdyby to dělala, nemohla klesnout tak nízko.

Prokázalo se, že letadlo těsně před nárazem stoupalo, takže si pilot evidentně uvědomil chybu, ale bylo to už pozdě. Tragédii možná mohl zabránit jeden z cestujících. Letadlem se totiž vracel do Prahy technik, který na ruzyňském letišti testoval funkčnost navigačních zařízení. Díky tomu se účastnil stovek přiblížení a znal dokonale okolí letiště.

Při nehodě zemřel, ale ze zaznamenaných vzpomínek jeho manželky, která byla také na palubě a přežila, je patrné, že technik skutečně poznal, že letadlo letí špatně a běžel na to piloty upozornit. Bohužel, udělal to pozdě a do kokpitu se už nestačil dostat.


Zájemci se mohou hlásit do grantového programu Cesta ke vzdělání 2021

Dnes ve 12:20

Již potřinácté Nadační fond Cesta ke vzdělání nabízí možnost pražským studentům a pedagogům zapojit se do grantového programu Cesta ke vzdělání 2021, který poskytuje příspěvky na vzdělávací pobyty v zahraničí, stáže či soutěže. Jedním z nich je také i pomoc se začleňováním studentů se speciálními...

Praha finančně podpoří kontaktní místo pro bydlení Prahy 14

Dnes ve 12:08

Pražští radní jednali o finanční podpoře Kontaktního místa pro bydlení na území Prahy 14. Neinvestiční účelová dotace ve výši necelých 835 000 korun umožní personální zajištění provozu tohoto místa, které poskytne poradenství lidem v bytové nouzi, do konce roku...

Diskuze radních a odborníků o dostupném rodinném bydlení v Praze 8

Včera ve 20:32

V Centru architektury a městského plánování se z iniciativy radního městské části Praha 8 pro strategický rozvoj Tomáše Hřebíka a radní hl. m. Prahy pro oblast legislativy, veřejné správy a podpory bydlení Hany Kordové Marvanové konala panelová diskuse zaměřená na dostupnost bydlení v Praze 8, a...

Praha pronajme čtyři byty Dětskému domovu Dolní Počernice

Včera ve 20:00

Rada hlavního města Prahy schválila pronájem čtyř městských bytů pražské příspěvkové organizaci Dětský domov v Dolních Počernicích. Dva byty bude využívat tzv. rodinná skupina, další dva poslouží jako startovací či cvičné.

Povodňová aktivita prozatím ustala, otevírají se náplavky i Čertovka

Včera v 16:04

Průtok Vltavy je od noci příznivý a dnes dopoledne v 10 hodin byl 403 m3/s, což je pod hranicí prvního stupně povodňové aktivity. Stále se však jedná o zvýšenou hodnotu průtoku. Počasí by se v následujících dvou dnech nemělo měnit a situace by měla být podobná i v následujících sedmi dnech. Na...

Další články
Nahoru