Dnes Neděle - polojasno 30°C
Zítra Pondělí - prehanky-dest 28°C
Neděle 22. 6. 2025
Svátek má Pavla
Zpravodajství
Co se v metropoli děje aneb Buďte v Praze v obraze
Pražský patriot na Seznamu
Nejnovější články na Seznamu ze zdroje Pražský patriot
Pacienti z bývalého východního bloku častěji trpí nemocným srdcem či ledvinami
MUDr. Petr Šonka. Zdroj foto: Sdružení praktických lékařů

Pacienti z bývalého východního bloku častěji trpí nemocným srdcem či ledvinami

Praktici musí mít větší pravomoci v léčbě chronického selhání srdce, ledvin nebo cukrovky. Shodli se na tom čeští, slovenští a polští praktičtí lékaři, kteří se nedávno sjeli do Prahy, aby řešili, jak vlně pacientů s těmito chorobami čelit. Postkomunistické země totiž trápí výrazně vyšší počty pacientů s nemocným srdcem či ledvinami než země západního bloku. Praktici ze Slovenska, Polska a ČR vidí řešení ve větších investicích do prevence a ve včasném záchytu nemocí. Posílení pravomocí praktiků by podle nich mělo jít ruku v ruce s možností předepisovat na tato onemocnění moderní léky.

„S chronickým selháním ledvin, srdce nebo s diabetem 2. typu se v Česku potýkají statisíce lidí. Celosvětově je takto nemocných přes miliardu a asi 20 milionů osob na tyto choroby zemře. Česká republika, Polsko a Slovensko i 30 let po pádu železné opony stále bojují s vysokým výskytem kardiovaskulárních a metabolických onemocnění,“ prohlásil předseda Sdružení praktických lékařů (SPL) Petr Šonka. 

I když se podle něj situace pomalu zlepšuje, stále se nedaří dohnat země na západ od nás. Jak se experti z Česka, Polska a Slovenska shodli, situaci by pomohlo posílení role praktiků, především aby mohli včas zachytit rizikové pacienty, kteří k jedné z chorob směřují. Nutné je podle nich také péči lépe koordinovat – praktici by v tomto ohledu měli fungovat jako „manažeři“ péče o pacienty. 

„Pracujeme intenzivně na změně náplně preventivních prohlídek, abychom uměli tato onemocnění dříve zachytit. Jen to ale nestačí. S lidmi, kteří jsou v riziku, musíme být schopni něco dělat, a k tomu nám chybějí kompetence. Především možnost předepisovat moderní léky, které by rozvoji nemocí zabránily. Stejný problém řeší kolegové na Slovensku a donedávna i v Polsku, kde už ale praktici mohou předepisovat veškeré moderní léky bez omezení,“ zmínil Šonka.

Zpočátku je totiž možné vzniku nemoci zabránit – když například pacient spolupracuje a změní dosavadní nezdravý životní styl. Nebo nemoc o několik let oddálit tím, že se zavčas nasadí léky, které ji zkrotí. „Dnes už máme prostředky, jak sledovat, zda u rizikového jedince nedochází k selhání ledvin, k rozvoji cukrovky nebo srdečnímu kolapsu,“ dodal Šonka. 

Polští, slovenští a čeští praktici se podle něj nachází v přibližně stejné situaci. „Po téměř 60 letech sovětského modelu poskytování zdravotní péče je třeba dát všeobecným lékařům co nejvíce kompetencí k tomu, aby mohli poskytovat péči, která bude komplexní. Na tomto poli s českými a polskými kolegy sdílíme společnou minulost a dědictví v podobě vysokého počtu pacientů s chronickým selháním ledvin, srdce nebo s diabetem. Řešení v jednotlivých zemích se ale mírně liší, proto se navzájem stále inspirujeme a intenzivně si předáváme zkušenosti,“ řekl Peter Lipovský, viceprezident Slovenské spoľočnosti všeobecného praktického lekárstva. 

Polští praktičtí lékaři například v reakci na vlnu nových pacientů již druhým rokem zavádí tzv. koordinovanou péči, kdy má praktik větší pravomoci v oblasti diabetologie, kardiologie, endokrinologie, pneumologie a nefrologie. 

„Dobře zavedená koordinovaná péče představuje velmi dobrý model pro fungování primární péče. S rostoucím počtem pacientů trpících cukrovkou, hypertenzí nebo jinými civilizačními chorobami jsou taková řešení stále důležitější. Stárnoucí společnosti nebudeme moci poskytovat péči pouze s využitím ambulantních specialistů,“ řekl Aleksander Biesiada z Polské společnosti rodinného lékařství.

Podle profesora Michala Vrablíka, předsedy České asociace preventivní kardiologie, často jedno z civilizačních onemocnění provází, podmiňuje a zhoršuje druhé. „Až 60 procent lidí se srdečním selháním trpí zároveň selháním ledvin. Přibližně 37 procent pacientů s diabetem má chronické onemocnění ledvin a 44 procent osob se selháním srdce má zároveň cukrovku 2. typu. Všechno má navíc stejného jmenovatele – věk, obezitu, vysoký tlak a aterosklerotické onemocnění tepen. Tito pacienti také mívají vysoký cholesterol nebo depresi,“ popsal Vrablík. 

Jak dále uvedl, na vině je špatná zdravotní gramotnost a často i postoj zakořeněný z minulých dob – „o mé zdraví se stará lékař, ne já“. „V Česku se pořád hodně kouří, jsme 2. až 3. v Evropě v konzumaci alkoholu, málo se hýbeme a nejíme dost ovoce a zeleniny. Celkem 66 procent Čechů trpí nadváhou a obezitou. Máme tady 2,5 milionu lidí s vysokým tlakem, 1,2 milionu osob s cukrovkou a 85 procent dospělé populace s dyslipidemií,“ dodal Vrablík a připomněl, že výhled do budoucna není o nic růžovější – 33 procent dětí má nadváhu a obezitu a u značné části adolescentů je stále populární kouření.


Autor: Karel Netolický

Praha 2: Pečujte o svůj zrak a využijte nejmodernější vyšetření zdarma

Včera v 09:14

Praha 2 ve spolupráci s optikou v Korunní 65 nabízí svým občanům v červenci bezplatné oční vyšetření. Stačí se prokázat občanským průkazem s trvalým pobytem v Praze 2 a můžete využít moderní technologii, kterou jinde v Praze nenajdete.

Rychlost metabolismu, kvalitu zraku, krevní tlak nebo cukr si mohli nechat zkontrolovat zájemci v Praze 13

20. června 2025 v 09:18

Ve středu proběhl na Slunečním náměstí již desátý ročník Dne zdraví. Na travnaté ploše před radnicí byly k dispozici desítky stánků, které návštěvníkům nabídly pestré informace ze světa zdraví, prevence a zdravého životní stylu.

Den zdraví na Karláku: Nechte se vyšetřit zdarma

12. června 2025 v 19:34 | Aktualizováno v 23:08

Ve středu 18. června se od 13 do 16:30 hodin na Karlově náměstí v Praze 2 koná Den zdraví. 

Den zdraví 2025 před radnicí Prahy 13

10. června 2025 v 07:42

Praha 13 prostřednictvím místní Agendy 21 zve na 10. ročník akce Den zdraví 2025. Akce je zaměřena na podporu zdraví a zdravého životního stylu a koná se ve středu 18. června od 10 do 17 hodin.

Praha hostí první dětský revma den

6. června 2025 ve 14:34

V Česku žije přibližně čtyři tisíce dětí s juvenilní idiopatickou artritidou (JIA), chronickým zánětlivým onemocněním, které výrazně omezuje jejich každodenní život. První ročník Dětského revma dne s názvem „Úsměvy navzdory bolesti“, který se uskuteční 7. června v pražském Divadle Kašpar, chce...

Každá plechovka se počítá: Na náměstí Míru vznikne šestimetrový velkoformátový obraz

3. června 2025 v 16:05

Oslavy Světového dne životního prostředí se konají ve čtvrtek 5. června od 8:30 na náměstí Míru před kostelem sv. Ludmily. Umělecký happening v podobě tvorby PixelCan – z více než 1900 hliníkových plechovek vznikne šestimetrový velkoformátový obraz ohroženého zvířete. Výsledný motiv je...

Bezpečnost dětí na internetu. Online Kavárna pro rodiče

2. června 2025 v 10:32

Rodiče dětí školního věku zve Praha 1 na další setkání v rámci oblíbeného cyklu Kavárna pro rodiče online, tentokrát na aktuální téma Bezpečnost dětí na internetu.

Den pěstounství s Prahou 4

1. června 2025 v 15:30

Praha 4 zve na již tradiční Den pěstounství nazvaný v letošním roce Děti na prvním místě aneb Den pěstounství s MČ Praha 4 a Dětským centrem Krč.

Další články
Nahoru