Dnes Neděle - jasno 22°C
Zítra Pondělí - oblacno 25°C
Neděle 16. 6. 2024
Svátek má Zbyněk
Pražské drby
Co se v Praze povídá aneb Tak trochu jiný pražský bulvár
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Pacienti s roztroušenou sklerózou zasadí v zahradě slunečnice
Sázení je každoroční tradicí, takto vypadalo loni. Foto: NF IMPULS

Pacienti s roztroušenou sklerózou zasadí v zahradě slunečnice

Desítky slunečnic rozzáří ve čtvrtek 30. května Kateřinskou zahradu v Praze. Zasadí je sem pacienti s roztroušenou sklerózou (RS) v rámci akce Rozsviťme Českou republiku. Ta se koná u příležitosti Světového dne RS a startuje v poledne. Lidé s roztroušenou sklerózou budou společně s lékaři sázet symbolicky za každého nově diagnostikovaného pacienta jednu slunečnici. Chtějí tím upozornit na onemocnění, kterým v Česku trpí přibližně 26 000 lidí. Informovala o tom Kateřina Bémová z Nadačního fondu IMPULS (NF IMPULS), který akci pořádá.  

„Dlouhodobě se snažíme rozšířit povědomí o RS a novým pacientům ukázat, že na svou nemoc nejsou sami. Květiny symbolizují naději – s tím, jak se neustále vyvíjí léčba a je možné ji pacientům nasazovat dříve, se lidem otevírají dveře do lepší budoucnosti,“ řekla Bémová.

Letošní 8. ročník Rozsviťme Českou republiku se zaměřuje na včasnou diagnostiku a její dostupnost pro všechny pacienty. Akci doplní i řada odborných přednášek na toto téma. Lidé se dozví o nových metodách rehabilitace a možnostech léčby. Každá zasazená květina symbolizuje naději pro každého nově diagnostikovaného pacienta. „Roztroušenou sklerózou ročně onemocní asi 700 až 800 lidí, proto říkáme, že denně se tuto diagnózu dozví dva až tři mladí lidé,“ přibližuje Kateřina Bémová.

„Potvrdit nebo vyloučit, zda člověk trpí roztroušenou sklerózou, v dnešní době není složité. Náročné je ale na nemoc vůbec pomyslet, proto potřebujeme hodně osvěty mezi praktickými lékaři a praktickými neurology, aby pacienty posílali zavčas na odborná vyšetření, která nemoc odhalí,“ řekla Eva Kubala Havrdová, vedoucí Centra pro demyelinizační onemocnění Neurologické kliniky 1. LF UK a VFN v Praze.

RS je chronické zánětlivé onemocnění centrálního nervového systému, jehož příčina není doposud známa. Toto onemocnění propuká většinou v mladším věku, častěji postihuje ženy. Pro RS je typické střídání období záchvatů (atak) a období zdánlivého klidu. Tento proces je nepředvídatelný, a proto i léčba či prevence je těžká.

Nemoc se vyskytuje především ve středních a chladnějších zeměpisných šířkách. Rizikovými faktory nemoci jsou kromě genetické dispozice Epsteina-Barrové virus, kouření a nedostatek vitaminu D.

„Roztroušená skleróza se bohužel nedá vyléčit. Projevuje se poruchami chůze, zraku – například dvojitým nebo mlhavým viděním, motorickými problémy, poruchami citlivosti, koordinace či funkcí svěračů. Často ji provází únava a úzkost nebo deprese. Spouštěčem nemoci může být infekce nebo velký stres,“ popsala profesorka Kubala Havrdová.

I z toho důvodu pořádá NF IMPULS spolu s lékaři a fyzioterapeuty pro pacienty pravidelně různé aktivity, které jim dodávají pocit sounáležitosti a odvahu se s nemocí „poprat“.

Akci Rozsviťme Českou republiku mohou lidé podpořit i na dálku, a to darováním virtuální slunečnice v rámci projektu Kytka pro zdraví, který NF IMPULS spustil v loňském roce.

„Každá zakoupená slunečnice představuje 15 minut psychoterapie nebo fyzioterapie pro nemocného s roztroušenou sklerózou. Přestože je to velmi důležitá součást léčby, tak si ji pacienti často nemohou dovolit – my jim chceme tímto způsobem zprostředkovat pomoc,“ doplnila Bémová.

Rozsviťme Českou republiku se koná u příležitosti Světového dne RS, jenž připadá na 30. května. Informace o nemoci mohou pacienti najít také na webu aktivnizivot.cz nebo rskompas.cz.


Autor: red

Praha 13 zve na Den zdraví na Slunečním náměstí

14. června 2024 v 07:07

Praha 13 zve na jednodenní festival zdraví a zdravého životního stylu – Den zdraví, který nabídne bohatý program partnerů akce, informace ze světa zdraví a prevence proti nemocem. Děti si mohou zasoutěžit o zajímavé ceny.

Praha 15: Setkání u kulatého stolu pro pečující osoby

8. června 2024 v 18:01

Pečujete o děti, mladistvé, dospělé osoby se zdravotním postižením (jakéhokoliv handicapu), partnery po úraze, akutních příhodách, dlouhodobě vážně nemocné, rodiče seniory, kteří vyžadují z důvodu svého zdravotního a psychického stavu pomoc druhé osoby?

Databáze ukáže, který praktik očkuje proti černému kašli

8. června 2024 v 07:53

Zájemci o očkování proti černému kašli už nebudou hledat, kde vakcínu dostanou. Díky nově spuštěné webové databázi snadno zjistí, kdo ze všeobecných praktických lékařů v jejich okolí proti nemoci aktuálně očkuje a jak se mohou objednat. Praktici totiž ve spolupráci s ministerstvem zdravotnictví...

Reuse den na Smíchově

7. června 2024 v 08:57

Před kostelem sv. Václava se koná Reuse den od 11 do 17 hodin.

Pádluj pomáhat se spolkem ALSA a Take up

4. června 2024 v 10:25

Už pošesté proběhne v pražském Podolí výjimečná akce spojující sport, zábavu a dobrou věc. Spolek ALSA, který se dlouhodobě věnuje pacientům s amyotrofickou laterální sklerózou (ALS) a jejich rodinám, pořádá v sobotu 15. června Prague City Swim: Plav a pádluj...

Andělské Pivobraní

1. června 2024 v 10:35

Setkání pěti spřátelených pražských pivovarů, kde se bude slavit láska k pivu, dobrému jídlu a skvělé zábavě.

Kožené pantofle, proč jsou tak oblíbené? Který model bude nejmódnější?

31. května 2024 v 06:49

Kožené pantofle se staly velmi oblíbeným doplňkem nejen na pláži, ale i ve městě. Pohodlí, elegance a univerzálnost jsou hlavními důvody, proč si je vybírá stále více lidí. Ale co konkrétně dělá kožené pantofle tak atraktivními a jaký model bude letos nejvíce trendy?

Další články
Nahoru