Dnes Úterý - jasno 6°C
Zítra Středa - jasno 11°C
Úterý 18. 3. 2025
Svátek má Eduard
Pražské drby
Co se v Praze povídá aneb Tak trochu jiný pražský bulvár
Pro inzerenty
Inzercí na serveru www.prazskypatriot.cz cílíte na pražské zákazníky
Lifestyle / Zdraví

Pacienti s epilepsií mohou žít bez záchvatů, správná léčba se pomáhá nastavit ve specializovaných centrech

Když se řekne epilepsie, řada lidí si představí život omezený pravidelně se vyskytujícími záchvaty. Díky pokrokům současné medicíny už tomu ale tak dnes být nemusí. Moderní léčbou lze u většiny lidí s epilepsií dosáhnout úplného vymizení záchvatů. Pacienti, u nichž se dosud nepodařilo dostat nemoc pod kontrolu, by měli navštívit specializovaného neurologa – epileptologa – nebo některé z center pro epilepsie, kde odborníci dokážou přesněji zmapovat příčiny nemoci a nastavit cílenou léčbu. Lékaři to připomínají u příležitosti Mezinárodního dne epilepsie, který připadá na 10. února.

„Pojem epilepsie zahrnuje desítky různých onemocnění, která mají široké spektrum příčin. Projevují se různorodými typy záchvatů. Nejčastěji bývají epilepsie geneticky podmíněné. Vznikají ale také v důsledku cévního onemocnění mozku, po úrazech hlavy, vlivem nádorů či zánětů mozku,“ říká Jana Zárubová z Centra pro epilepsie Motol.

Podle odborníků v Česku žije asi 80 000 pacientů s epilepsií. V evidenci lékařů ale zůstává dalších přibližně 160 000 lidí, kteří jsou více než pět let bez záchvatu. „Největší výskyt epilepsií zaznamenáváme u dětí v novorozeneckém či kojeneckém věku. Následně pak u seniorů, kteří se častěji potýkají s cévními nebo neurodegenerativními onemocněními mozku,“ doplňuje neuroložka.

Nejnápadnějším projevem epilepsie jsou tonicko-klonické záchvaty. „Jde o stav, kdy člověk náhle ztrácí vědomí, padá, má křeče v obličeji, křeče končetin a těla, nejprve se zvýšeným napětím, které později přejde do rytmických záškubů, může dojít k promodrání v obličeji a slinění. Velmi často pacient zjistí, že má epilepsii až ve chvíli, kdy prodělá takto nepřehlédnutelný záchvat. Když ale s nemocným mluvíme nebo se ptáme příbuzných, mnohdy narazíme na to, že už dříve měl jiné obtíže. Nebyly ovšem tak výrazné, proto jim nikdo nevěnoval pozornost,“ přibližuje Zárubová.

Epileptický záchvat se může projevit také tím, že se člověk zastaví v činnosti, přestane odpovídat, opakuje jednu slabiku nebo si například popotahuje oblečení. U dětí se zase objevují krátká zahledění, která mohou být mylně považována za nepozornost.

„Epilepsie je závažné onemocnění, které s sebou přináší různá omezení v každodenním životě – ať už jde o řízení auta, sport, výběr školy, nebo povolání. Přestože epilepsie nejsou jenom záchvaty, tak právě dosažení stavu, ve kterém pacient záchvaty vůbec netrpí, je klíčem ke kvalitnímu životu,“ říká Jana Amlerová z Centra pro epilepsie Motol.

Přibližně u 60 až 70 % pacientů s epilepsií jsou podle lékařů záchvaty léčbou dobře ovlivnitelné. „V těchto případech zvolíme vhodný lék, vysvětlíme pacientovi, jaká musí dodržovat režimová opatření, a pokud je plní, žije zcela bez záchvatů,“ říká dr. Zárubová. Předejít záchvatům pomáhají dle neurologů tři základní kroky. „Pravidelné užívání léků, režim v podobě pravidelného spánku, kvalitní stravy a dostatečného pitného režimu a v neposlední řadě pohyb,“ dodává Amlerová.

U některých nemocných je ale situace složitější. „Pacienti mohou mít alergickou reakci na lék nebo se objeví další nežádoucí účinky, takže hledáme jiná řešení. V současnosti máme na trhu přes 25 léků na epileptické záchvaty, takže jsme schopni pacientům šít léčbu opravdu na míru,“ vysvětluje Zárubová.

Cílem neurologů je přitom vždy dosáhnout úplného vymizení záchvatů. „Pokud se to nedaří, měli by být pacienti odesláni do péče speciálně proškolených neurologů, tzv. epileptologů. Jejich seznam je dostupný na webu České ligy proti epilepsii (https://www.clpe.cz/seznam-epileptologu),“ říká MUDr. Zárubová. Pokud se problémy nepodaří vyřešit ani na této úrovni, měli by pacienti zamířit do specializovaných center pro epilepsie. V Česku jich existuje celkem osm – v Praze, Brně, Plzni, Hradci Králové a Ostravě.

Zlepšovat kvalitu života lidí s epilepsií pomáhá spolek EpiStop, z.s. Cílem je omezit vyloučení lidí s epilepsií ze společnosti a jejich povzbuzení k aktivnímu přístupu k nemoci. EpiStop spolupracuje s odbornou lékařskou společností Česká liga proti epilepsii ČLS JEP, je přidruženým členem Mezinárodního výboru pro epilepsie (International Bureau for Epilepsy). Spolek vydává publikace určené ke vzdělávání lékařů i nelékařů, např. Soubor minimálních diagnostických a terapeutických standardů u pacientů s epilepsií, Žena a epilepsie, Epilepsie a zaměstnávání či Epilepsie, základní informace pro dospělé a další.

Pro děti s epilepsií je velmi důležité prostředí školy, ve kterém tráví podstatnou část života a mimo jiné si zde vytváří důležité sociální vazby. Vytvořit bezpečné školní prostředí pro děti s epilepsií může pomoci tzv. plán podpory, který je představován v rámci kurzu Epilepsie, škola a sport pořádaného spolkem EpiStop ve FN Motol pro učitele a trenéry všech úrovní škol. „Jde o nástroj, jehož cílem je zajištění bezpečného a rovnocenného zapojení žáků s epilepsií do školních aktivit. Cílí na zdravotní a sociální bariéry, kterým děti ve školách nejčastěji čelí,“ říká Šárka Káňová ze Západočeské univerzity v Plzni.

Plán podpory u konkrétního dítěte s epilepsií by měl vzniknout po diskusi učitelů či vychovatelů s rodiči a ošetřujícím lékařem. Upřesňuje například okolnosti poskytnutí první pomoci při záchvatech, včetně podání tzv. záchranné medikace.

 „Nedostatek informací učitelům často brání včas a správně při záchvatech zasáhnout. Děti s epilepsií také někdy bývají zbytečně vylučovány z běžných školních aktivit, jako jsou lyžařské nebo plavecké kurzy. Za dodržení základních bezpečnostních pravidel je většina těchto aktivit pro děti s epilepsií nejen možná, ale i velmi prospěšná. Na rodiny pak školy někdy kladou nepřiměřené podmínky, například povinnou přítomnost rodičů, i když je onemocnění kompenzované. Takové situace mohou vést k izolaci, úzkosti dítěte a k problémům s přijetím kolektivem,“ dodává Káňová.


Autor: TZ, red

Víkendové akce PVK: Rozbory vody zdarma a prohlídky čistírny odpadních vod

Včera v 10:45

Pražské vodovody a kanalizace připravily na sobotu 5. dubna dvě akce pro veřejnost – rozbory vody ze soukromých studní zdarma v akreditované laboratoři v Dykově ulici a komentované prohlídky čistírny odpadních vod v Újezdu nad Lesy.

Praha 4: Jak si udržet mozek v dobré kondici

16. března 2025 v 09:16

Jak funguje lidský mozek, podle čeho poznat příznaky blížících se potíží nebo jak si udržet mozek v dobré kondici se dozvědí všichni, kteří zavítají do DBK v Krči na osvětovou iniciativu Mozek v akci. Součástí je také interaktivní vzdělávací program. Preventivní akce se uskuteční v 1. patře DBK ve...

Zaměstnanci mohou získat granty na dobrovolnictví

12. března 2025 ve 12:42

Nadační fond Veolia nabízí již poosmnácté možnost získat podporu pro dobrovolnické aktivity zaměstnanců skupiny Veolia. Další ročník oblíbeného programu, ve kterém lze získat podporu až 50 000 korun na projekt, kterému se ve volném čase zaměstnanci věnují.

Praha 15: Den zdraví s OZP

11. března 2025 v 11:19

Praha 15 zve na Den zdraví s OZP, který se bude konat ve středu 19. března v obřadní síni ÚMČ Praha 15, Boloňská 478/1.

V souvislosti s chřipkou zemřelo ve Středočeském kraji už 13 lidí

10. března 2025 v 15:43

Od začátku chřipkové sezóny evidují středočeští hygienici v souvislosti s tímto onemocněním 40 závažných případů, z toho bohužel 13 úmrtí. Informovala o tom jejich mluvčí Dana Šalamunová.

Přednáška Prahy 9: Psychické problémy u dětí a mladých lidí

9. března 2025 v 08:21

Rodina je základním pilířem naší společnosti. Jako každé vztahy i ty rodinné procházejí vývojem a mají svou dynamiku, v podstatě denně zažíváme emoční horskou dráhu. Jsou období plné radosti, štěstí, ale i starosti a smutku. Některé vývojové fáze, ať ty pozitivní nebo negativní, jsou přirozené a...

Centrum Sarema rozšiřuje služby pro maminky s miminky

4. března 2025 v 15:01

Pražské neurorehabilitační Centrum Sarema od března nabídne vedle fyzioterapie a ergoterapie pro děti také cvičení pro těhotné ženy, lekce pro maminky po porodu s miminky či kondiční a rehabilitační cvičení. 

Další články
Nahoru