Dnes Středa - zatazeno 22°C
Zítra Čtvrtek - zatazeno 25°C
Středa 7. 6. 2023
Svátek má Iveta, Slavoj
Newsletter Pražský patriot
Pro odběr ranního přehledu článků za posledních 24 hodin se přihlaste zde.
Pacienti by kvůli vládnímu hospodaření ve zdravotnictví měli vyrazit do ulic, burcují komunisté
Tisková konference po úterním jednání vlády, na kterém bylo odsouhlaseno rozvolnění protiepidemických opatření. Zleva premiér Petr Fiala a ministři Vlastimil Válek a Marian Jurečka. Zdroj foto: Odbor komunikace Úřadu vlády ČR

Pacienti by kvůli vládnímu hospodaření ve zdravotnictví měli vyrazit do ulic, burcují komunisté

Zdravotnictví, které zvládá za cenu velké obětavosti lékařů a sester pandemii covidu, doplatí nejvíc na brutální škrty vlády. Tvrdí to komunistka Soňa Marková, která byla v letech 2002 až 2017 poslankyní za KSČM. „Z avizovaných 80 miliard úspor ubude více než 14 miliard právě kvůli zmrazení plateb za státní pojištěnce,“ uvádí.

Na minulou vládou schválené navýšení finančních prostředků a vydanou úhradovou vyhlášku nastavily zdravotní pojišťovny své pojistné plány a již druhý měsíc podle toho také hradí péči zdravotnickým zařízením. 

Ty nyní čekají i na další kompenzační vyhlášku, která by měla řešit výpadky financí za kvůli covidu odloženou péči a vícenáklady za energie. Nejsou vyloučeny ani další náklady na testování a očkování. 

„Proti úbytku peněz do zdravotnictví se musí postavit nejen zdravotnické odbory, ale i zaměstnavatelé a zdravotní pojišťovny. Těm se již nyní výrazně snižují rezervy. Na konci roku 2021 bylo na bankovních účtech všech zdravotních pojišťoven 51,8 miliardy korun, což vystačí pouze na 45 dnů nákladů na zdravotní péči. Do ulic by ale měli vyjít i pacienti,“ tvrdí.

Proč veřejnost vybízí k projevům nespokojenosti? Podle ní hrozí lidem, že na jejich potřebnou péči nebudou veřejné finanční prostředky a budou muset sahat hlouběji do svých kapes. 

„Vláda ODS, TOP 09, STAN, lidovců a pirátů udělala ze svého vlastního programového prohlášení cár papíru a plivla do tváře všem zdravotnickým pracovníkům, kterým se ještě před nedávnem tleskalo a slibovaly se odměny za nasazení zdraví a životů v boji s pandemií. Myslela pětikoalice skutečně vážně své sliby o zavedení pravidelné valorizace plateb za státní pojištěnce a plány na rozvíjení kvality a dostupnosti zdravotní péče?,“ ptá se dlouholetá poslankyně, která po patnácti letech pobytu v dolní komoře Parlamentu svůj mandát při volbách v roce 2017 z druhého místa v Královéhradeckém kraji neobhájila.

„Je skandální, že si vláda dovolí snižovat finanční prostředky do zdravotnictví v době, kdy v akutní péči dlouhodobě chybí tisíce lékařů a sester, kdy při současné nemocnosti při vypadnutí ještě třeba jednoho zdravotníka může u rychlé záchranné služby dojít k nepokrytí částí okresů,“ varuje Marková. 

Anketa

Jako ve škole: Jak byste ohodnotili dosavadní působení vlády ČR ?

4.2%
(4.2%)
1.6%
(1.6%)
0.9%
(0.9%)
2.1%
(2.1%)
91.2%
(91.2%)

Snížením plateb za státní pojištěnce ale škrty do zdravotnictví podle ní nekončí. „Hygieny dostanou o 95 milionů korun méně, což znamená minus 134 pracovních míst. Ministerstvo zdravotnictví přitom ještě minulý týden tvrdilo, že informace o tom, že hygiena bude pracovní místa snižovat a sníží se jí finanční prostředky, není pravdivá,“ pokračuje. „V pondělí ráno ale proběhlo on-line jednání zástupců ministerstva zdravotnictví s řediteli krajských hygienických stanic, kde bylo sděleno, že se 95 milionů skutečně musí uspořit a že mají hledat zaměstnance, které propustí. Některé hygieny mají dokonce škrtnout více zaměstnanců, než na kolik kvůli covidu dostaly přidáno,“ dodává Marková. 

Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) ale včera zopakoval, že zaměstnanci hygienických stanic se nebudou propouštět. Po jednání tripartity o tom informoval novináře premiér Petr Fiala (ODS). Řeší se podle něj pouze stav neobsazených míst.

„Pan ministr zdravotnictví znovu na jednání tripartity jasně řekl, že nejde o propouštění zaměstnanců. Jde o neobsazená místa, o zjištění, jaký je tento stav. Nakonec ministerstvo zdravotnictví ani nemůže propouštět lidi z hygienických stanic," řekl premiér Fiala. Podle něj jde také o nějaký odhad toho, jak se bude vyvíjet situace po ukončení některých věcí, které souvisejí s bojem s covidem.

Kroky vlády premiéra Fialy v oblasti zdravotnictví minulý týden kritizovala i ČSSD, která podobně jako KSČM při loňských volbách propadla a už není v Poslanecké sněmovně.

Sociálním demokratům vadí, že Fialův kabinet údajně chystá zmrazit platby státu za své pojištěnce, i když se ve vládním programovém prohlášení zavázal, že do konce volebního období zajistí pravidelnou zákonnou valorizaci plateb. Podle představitelů Ministerstva zdravotnictví však bude případné škrtnutí navýšení plateb teprve předmětem dalších jednání.


Autor: Karel Netolický

Zastupitelé Prahy 14 budou jednat 13. června

Dnes v 08:23

IV. zasedání Zastupitelstva MČ Praha 14 se uskuteční v úterý 13. června od 15 hodin v Galerii 14 (NÁM. PLK. VLČKA 686) na Černém Mostě.

Zklidňování dopravy na obou březích Vltavy? Zastupitelé Prahy 1 schválili memorandum

17. května 2023 ve 21:02

Na návrh radního pro dopravu Prahy 1 Vojtěcha Ryvoly (ANO) projednali zastupitelé Prahy 1 Memorandum o zklidnění dopravy na obou březích Vltavy.

Praha 18 zve na zasedání Kontrolního výboru ZMČ

16. května 2023 v 11:58

Zasedání Kontrolního výboru ZMČ Prahy 18 se koná ve středu 17. května od 18 hodin.

Zasedne Výbor pro životní prostředí, veřejný prostor, bezpečnost a ICT Prahy 18

15. května 2023 v 11:37

Zasedání Výboru pro životní prostředí, veřejný prostor, bezpečnost a ICT Prahy 18 se uskuteční v úterý 16. května v 17 hodin.

Zasedání výboru pro otevřenou radnici Prahy 18

11. května 2023 v 07:48

Výbor pro otevřenou radnici zasedá v pondělí 15. května v 17:30 v obřadní síni ÚMČ Praha 18, Bechyňská 639.

V Letňanech zasedne Výbor pro školství vzdělávání a sport

10. května 2023 v 07:00

V budově ZŠ generála Františka Fajtla se 15. května v 17 hodin koná zasedání Výboru pro školství vzdělávání a sport.

Na radnici Prahy 18 zasedne Výbor pro dopravu a majetek

6. května 2023 v 06:26

V úterý 9. května se v obřadní sni ÚMČ Praha 18 v Bechyňské ulici 639 koná zasedání Výboru pro dopravu a majetek. Začíná v 17 hodin a je přístupné veřejnosti.

Další články
Nahoru