Dnes Neděle - jasno 16°C
Zítra Pondělí - skorojasno 18°C
Neděle 26. 6. 2022
Svátek má Adriana
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
Pacienti by kvůli vládnímu hospodaření ve zdravotnictví měli vyrazit do ulic, burcují komunisté
Tisková konference po úterním jednání vlády, na kterém bylo odsouhlaseno rozvolnění protiepidemických opatření. Zleva premiér Petr Fiala a ministři Vlastimil Válek a Marian Jurečka. Zdroj foto: Odbor komunikace Úřadu vlády ČR

Pacienti by kvůli vládnímu hospodaření ve zdravotnictví měli vyrazit do ulic, burcují komunisté

Zdravotnictví, které zvládá za cenu velké obětavosti lékařů a sester pandemii covidu, doplatí nejvíc na brutální škrty vlády. Tvrdí to komunistka Soňa Marková, která byla v letech 2002 až 2017 poslankyní za KSČM. „Z avizovaných 80 miliard úspor ubude více než 14 miliard právě kvůli zmrazení plateb za státní pojištěnce,“ uvádí.

Na minulou vládou schválené navýšení finančních prostředků a vydanou úhradovou vyhlášku nastavily zdravotní pojišťovny své pojistné plány a již druhý měsíc podle toho také hradí péči zdravotnickým zařízením. 

Ty nyní čekají i na další kompenzační vyhlášku, která by měla řešit výpadky financí za kvůli covidu odloženou péči a vícenáklady za energie. Nejsou vyloučeny ani další náklady na testování a očkování. 

„Proti úbytku peněz do zdravotnictví se musí postavit nejen zdravotnické odbory, ale i zaměstnavatelé a zdravotní pojišťovny. Těm se již nyní výrazně snižují rezervy. Na konci roku 2021 bylo na bankovních účtech všech zdravotních pojišťoven 51,8 miliardy korun, což vystačí pouze na 45 dnů nákladů na zdravotní péči. Do ulic by ale měli vyjít i pacienti,“ tvrdí.

Proč veřejnost vybízí k projevům nespokojenosti? Podle ní hrozí lidem, že na jejich potřebnou péči nebudou veřejné finanční prostředky a budou muset sahat hlouběji do svých kapes. 

„Vláda ODS, TOP 09, STAN, lidovců a pirátů udělala ze svého vlastního programového prohlášení cár papíru a plivla do tváře všem zdravotnickým pracovníkům, kterým se ještě před nedávnem tleskalo a slibovaly se odměny za nasazení zdraví a životů v boji s pandemií. Myslela pětikoalice skutečně vážně své sliby o zavedení pravidelné valorizace plateb za státní pojištěnce a plány na rozvíjení kvality a dostupnosti zdravotní péče?,“ ptá se dlouholetá poslankyně, která po patnácti letech pobytu v dolní komoře Parlamentu svůj mandát při volbách v roce 2017 z druhého místa v Královéhradeckém kraji neobhájila.

„Je skandální, že si vláda dovolí snižovat finanční prostředky do zdravotnictví v době, kdy v akutní péči dlouhodobě chybí tisíce lékařů a sester, kdy při současné nemocnosti při vypadnutí ještě třeba jednoho zdravotníka může u rychlé záchranné služby dojít k nepokrytí částí okresů,“ varuje Marková. 

Anketa

Jako ve škole: Jak byste ohodnotili dosavadní působení vlády ČR ?

4.1%
(4.1%)
1.5%
(1.5%)
0.9%
(0.9%)
2.1%
(2.1%)
91.4%
(91.4%)

Snížením plateb za státní pojištěnce ale škrty do zdravotnictví podle ní nekončí. „Hygieny dostanou o 95 milionů korun méně, což znamená minus 134 pracovních míst. Ministerstvo zdravotnictví přitom ještě minulý týden tvrdilo, že informace o tom, že hygiena bude pracovní místa snižovat a sníží se jí finanční prostředky, není pravdivá,“ pokračuje. „V pondělí ráno ale proběhlo on-line jednání zástupců ministerstva zdravotnictví s řediteli krajských hygienických stanic, kde bylo sděleno, že se 95 milionů skutečně musí uspořit a že mají hledat zaměstnance, které propustí. Některé hygieny mají dokonce škrtnout více zaměstnanců, než na kolik kvůli covidu dostaly přidáno,“ dodává Marková. 

Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) ale včera zopakoval, že zaměstnanci hygienických stanic se nebudou propouštět. Po jednání tripartity o tom informoval novináře premiér Petr Fiala (ODS). Řeší se podle něj pouze stav neobsazených míst.

„Pan ministr zdravotnictví znovu na jednání tripartity jasně řekl, že nejde o propouštění zaměstnanců. Jde o neobsazená místa, o zjištění, jaký je tento stav. Nakonec ministerstvo zdravotnictví ani nemůže propouštět lidi z hygienických stanic," řekl premiér Fiala. Podle něj jde také o nějaký odhad toho, jak se bude vyvíjet situace po ukončení některých věcí, které souvisejí s bojem s covidem.

Kroky vlády premiéra Fialy v oblasti zdravotnictví minulý týden kritizovala i ČSSD, která podobně jako KSČM při loňských volbách propadla a už není v Poslanecké sněmovně.

Sociálním demokratům vadí, že Fialův kabinet údajně chystá zmrazit platby státu za své pojištěnce, i když se ve vládním programovém prohlášení zavázal, že do konce volebního období zajistí pravidelnou zákonnou valorizaci plateb. Podle představitelů Ministerstva zdravotnictví však bude případné škrtnutí navýšení plateb teprve předmětem dalších jednání.


Autor: Karel Netolický

Zastupitelé Prahy 4 se sejdou na 21. zasedání, radnice zveřejnila program

Dnes v 09:53

V zasedacím sále 301 na historické Nuselské radnici (Táborská 500) se ve středu 29. června uskuteční od 13 hodin 21. zasedání zastupitelstva Prahy 4. Informoval o tom mluvčí městské části Jiří Bigas.

Zastupitelstvo Prahy 17 schválilo vypsání tendru na pečovatelský dům

Včera v 10:06

Stavba domu s pečovatelskou službou (DPS) v pražských Řepích by měla odhadem stát 380 milionů korun. Kapacita domova je plánovaná pro 125 osob. Vyplývá to z usnesení zastupitelstva Prahy 17, které schválilo vypsání zadávacího řízení na stavitele DPS. Informovala...

Zastupitelé Prahy 15 se sejdou na mimořádném zasedání

23. června 2022 v 07:11

Osmé mimořádné zasedání ZMČ Praha 15 se koná dne 24. června od 17 hodin v Kulturním centru Varta, Boloňská 310, Horní Měcholupy. Zasedání bude opět vysíláno on‑line.

Zastupitelé Prahy 14 se sejdou na zasedání

22. června 2022 ve 20:24

Ve čtvrtek 23. června se bude v Galerii 14 (náměstí Plukovníka Vlčka 686, Praha 9) konat 16. zasedání Zastupitelstva městské části Praha 14. Začátek je v 15 hodin. Interpelace občanů budou probíhat tradičně od 17 do 17.30 hodin.  

Další články
Nahoru