Dnes Pátek - obcasny-dest 18°C
Zítra Sobota - oblacno 16°C
Pátek 27. 5. 2022
Svátek má Valdemar
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
ByznysDoprava

Označování elektromobilů a dobíjecích stanic má nová pravidla

Počet elektromobilů a dobíjecích stanic v Evropě stále roste a v této souvislosti schválila Evropská unie jednotná pravidla pro značení u dobíjecích stanic a vozidel do zásuvky (elektromobily a plug-in hybridy). Konkrétně se jedná vedle osobních vozů i o užitková vozidla, autobusy, autokary, mopedy, motocykly, tříkolky a čtyřkolky.

Cílem novely směrnice, jež upravuje zavádění infrastruktury pro alternativní paliva v celé Evropské unii, je usnadnit spotřebiteli orientaci při dobíjení. Ten si jednoduše podle štítku na svém vozidle vybere dobíjecí stanici s odpovídajícím štítkem, aniž by musel mít podrobné znalosti o různých typech konektorů a dobíjecích stanic.

Štítky mají podobu černého nebo bílého šestiúhelníku, který musí mít v průměru minimálně 30 mm. U konektoru a zásuvky vozidla bude šestiúhelník černý s bílým písmem. U zásuvky dobíjecí stanice bude bílý s černým písmem a černým okrajem.

Konkrétní typ rozhraní je pak určen jedním písmenem z běžné latinky. Například bílé písmeno B v černém šestiúhelníku označuje AC dobíjení s konfigurací TYP 1 a efektivní hodnotou napětí ≤ 250 V.

U vozidel jsou štítky umístěné u každé dobíjecí zásuvky a na samostatných dobíjecích kabelech. Dále informace o štítcích naleznete v návodu k obsluze vozidla nebo v elektronické příručce.

To nicméně neplatí pro všechny vozy, ale pouze pro ty, jež se dostaly na trh nebo byly poprvé zaregistrovány po 20. březnu 2021, kdy vstoupila nová směrnice v platnost. U starších vozidel se jejich umisťování nedoporučuje.

Na dobíjecích stanicích pak musí být nové štítky umístěny v blízkosti všech zásuvek nebo v blízkosti uložení kabelu pro připojení vozidla. Dále štítek naleznete buď přímo na konektoru každého kabelového svazku na straně vozidla, nebo musí být umístěný v bezprostřední blízkosti tohoto konektoru. Pokud má dobíjecí stanice oddělený terminál pro volbu nabíjení či placení, tak musí být štítek i zde.

Vedle sjednocení označování si však chce Evropská komise „posvítit“ i na sjednocení platebních metod za dobíjení elektromobilů. V současné době existuje nejen u nás, ale i napříč celou Evropskou unií několik navzájem nekompatibilních způsobů plateb, což řidičům mnohdy komplikuje cestování po Evropě. V tomto případě však ještě žádné finální rozhodnutí nepadlo.

innogy

V elektromobilitě a v dalších ekologických alternativních palivech vidí budoucnost například innogy. Energetická skupina postaví v Česku do konce roku 2022 celkem 112 nabíječek pro elektromobily. 

Stanice vyrostou v sedmnácti lokalitách po celé zemi. Nová síť nabíječek od innogy se bude jmenovat Park & Charge Net. První nabíjecí místa plánuje innogy otevřít motoristům už letos na podzim.

„Lokality pro stanice jsme vybírali velmi pečlivě. Naše síť bude pokrývat zajímavá místa po celé ČR jak ve městech, tak i ve vyhledávaných rekreačních oblastech. S projektovou přípravou jsme začali na podzim loňského roku. Pokud půjde vše podle plánu, první elektromobily se nabijí v síti Park & Charge Net už letos na podzim,“ uvedl Zdeněk Kaplan, CEO innogy Energo.


Autor: TZ, red

Konference ve Slovanském domě se zaměřila na digitalizaci a kryptoměny

24. května 2022 v 11:44

Jaký vliv a dopady má digitalizace na vzdělání, životní prostředí a platební systémy? Světoví experti a osobnosti na oblasti informačních technologií, bankovnictví i umění o tématu diskutovali na prestižní mezinárodní konferenci o digitalizaci a kryptoměnách – Platon Life Global Digital Ecosystem...

V dubnu vzniklo 2256 společností, nejméně od září loňského roku

24. května 2022 v 10:34

V dubnu vzniklo v České republice 2 256 obchodních společností, což je o 329 méně než v březnu a zároveň nejméně od září minulého roku. Zároveň v dubnu zaniklo 990 společností, o 123 méně než v březnu a nejméně od října 2017. V Česku tak minulý měsíc přibylo 1 266 obchodních společností. Vyplývá...

Rekonstrukce křižovatky Na Petřinách – Na Větrníku

21. května 2022 v 10:01

Technická správa komunikací (TSK) zahájí v pondělí 23. května 2022 rekonstrukci křižovatky ulice Na Petřinách a Na Větrníku, která bude nově osazena semaforem. Celá stavební akce skončí do konce srpna 2022.

Mezinárodní agentura Effectivity otevřela pobočku v Česku, do Prahy chce exportovat slovenské mozky

19. května 2022 ve 13:02

Slovenská mezinárodní agentura Effectivity (EFFE) otevřela své zastoupení v České republice. Jedná se tak o další kancelář mimo domovskou základnu, která bude vystupovat pod jménem EFFE Prague.     

Další články
Nahoru