Dnes Pátek - snih -3°C
Zítra Sobota - snih 0°C
Pátek 9. 12. 2022
Svátek má Vratislav
Advent v Praze
Tipy na adventní akce v metropoli
ByznysDoprava

Označování elektromobilů a dobíjecích stanic má nová pravidla

Počet elektromobilů a dobíjecích stanic v Evropě stále roste a v této souvislosti schválila Evropská unie jednotná pravidla pro značení u dobíjecích stanic a vozidel do zásuvky (elektromobily a plug-in hybridy). Konkrétně se jedná vedle osobních vozů i o užitková vozidla, autobusy, autokary, mopedy, motocykly, tříkolky a čtyřkolky.

Cílem novely směrnice, jež upravuje zavádění infrastruktury pro alternativní paliva v celé Evropské unii, je usnadnit spotřebiteli orientaci při dobíjení. Ten si jednoduše podle štítku na svém vozidle vybere dobíjecí stanici s odpovídajícím štítkem, aniž by musel mít podrobné znalosti o různých typech konektorů a dobíjecích stanic.

Štítky mají podobu černého nebo bílého šestiúhelníku, který musí mít v průměru minimálně 30 mm. U konektoru a zásuvky vozidla bude šestiúhelník černý s bílým písmem. U zásuvky dobíjecí stanice bude bílý s černým písmem a černým okrajem.

Konkrétní typ rozhraní je pak určen jedním písmenem z běžné latinky. Například bílé písmeno B v černém šestiúhelníku označuje AC dobíjení s konfigurací TYP 1 a efektivní hodnotou napětí ≤ 250 V.

U vozidel jsou štítky umístěné u každé dobíjecí zásuvky a na samostatných dobíjecích kabelech. Dále informace o štítcích naleznete v návodu k obsluze vozidla nebo v elektronické příručce.

To nicméně neplatí pro všechny vozy, ale pouze pro ty, jež se dostaly na trh nebo byly poprvé zaregistrovány po 20. březnu 2021, kdy vstoupila nová směrnice v platnost. U starších vozidel se jejich umisťování nedoporučuje.

Na dobíjecích stanicích pak musí být nové štítky umístěny v blízkosti všech zásuvek nebo v blízkosti uložení kabelu pro připojení vozidla. Dále štítek naleznete buď přímo na konektoru každého kabelového svazku na straně vozidla, nebo musí být umístěný v bezprostřední blízkosti tohoto konektoru. Pokud má dobíjecí stanice oddělený terminál pro volbu nabíjení či placení, tak musí být štítek i zde.

Vedle sjednocení označování si však chce Evropská komise „posvítit“ i na sjednocení platebních metod za dobíjení elektromobilů. V současné době existuje nejen u nás, ale i napříč celou Evropskou unií několik navzájem nekompatibilních způsobů plateb, což řidičům mnohdy komplikuje cestování po Evropě. V tomto případě však ještě žádné finální rozhodnutí nepadlo.

innogy

V elektromobilitě a v dalších ekologických alternativních palivech vidí budoucnost například innogy. Energetická skupina postaví v Česku do konce roku 2022 celkem 112 nabíječek pro elektromobily. 

Stanice vyrostou v sedmnácti lokalitách po celé zemi. Nová síť nabíječek od innogy se bude jmenovat Park & Charge Net. První nabíjecí místa plánuje innogy otevřít motoristům už letos na podzim.

„Lokality pro stanice jsme vybírali velmi pečlivě. Naše síť bude pokrývat zajímavá místa po celé ČR jak ve městech, tak i ve vyhledávaných rekreačních oblastech. S projektovou přípravou jsme začali na podzim loňského roku. Pokud půjde vše podle plánu, první elektromobily se nabijí v síti Park & Charge Net už letos na podzim,“ uvedl Zdeněk Kaplan, CEO innogy Energo.


Autor: TZ, red

Veolia a Elabe představují první celosvětový průzkum: 90 % Čechů je přesvědčeno, že probíhá klimatický rozvrat

Dnes v 07:12

Zpochybňování změny klimatu již není na pořadu dne. Stále častější zkušenosti s „nenormálními“ jevy poskytly důkaz, po kterém někteří lidé volali, zatímco jiní po několik desetiletí odmítali varování vědy: 90 % Čechů je nyní přesvědčeno, že probíhá klimatický...

innogy: Rady pro efektivní a úsporné pečení cukroví

Včera v 07:40

K adventnímu a vánočnímu času patří pečení cukroví. Letošní Vánoce budou ovšem poněkud jiné. Ceny surovin a energií trhají smutné rekordy. Pokud se tedy nechcete o pečení všemožných druhů cukroví ochudit, společnost innogy zveřejnila praktické rady, jež vám pomohou snížit spotřebu...

V říjnu v Česku ukončilo podnikání 7 394 živnostníků, o 2 632 více, než je letošní průměr

6. prosince 2022 v 08:24

V říjnu zahájilo v České republice živnost celkem 7 110 lidí. Zároveň svou živnost ukončilo celkem 7 394 fyzických osob podnikatelů, nejvíce za dobu, kdy jsou tyto analýzy prováděny. Poprvé od konce roku 2020 v Česku živnostníků ubylo, a to o 284. Vyplývá to z analýzy dat portálu...

Praha 5 zhodnotí, jak se chovají řidiči v parkovacích zónách

27. listopadu 2022 v 19:58

Praha 5 zatím neplánuje iniciovat zavádění nových parkovacích zón, nicméně chtěla by zhodnotit a podle toho případně i přehodnotit režimy v těch stávajících. Uvedl to místostarosta páté městské části Milan Kryl (Piráti) na nedávném setkání s novináři.

Další články
Nahoru