Dnes Středa - zatazeno 21°C
Zítra Čtvrtek - obcasny-dest 17°C
Středa 20. 10. 2021
Svátek má Vendelín
Koronavirus
Aktuální informace o epidemii.
ByznysDoprava

Označování elektromobilů a dobíjecích stanic má nová pravidla

Počet elektromobilů a dobíjecích stanic v Evropě stále roste a v této souvislosti schválila Evropská unie jednotná pravidla pro značení u dobíjecích stanic a vozidel do zásuvky (elektromobily a plug-in hybridy). Konkrétně se jedná vedle osobních vozů i o užitková vozidla, autobusy, autokary, mopedy, motocykly, tříkolky a čtyřkolky.

Cílem novely směrnice, jež upravuje zavádění infrastruktury pro alternativní paliva v celé Evropské unii, je usnadnit spotřebiteli orientaci při dobíjení. Ten si jednoduše podle štítku na svém vozidle vybere dobíjecí stanici s odpovídajícím štítkem, aniž by musel mít podrobné znalosti o různých typech konektorů a dobíjecích stanic.

Štítky mají podobu černého nebo bílého šestiúhelníku, který musí mít v průměru minimálně 30 mm. U konektoru a zásuvky vozidla bude šestiúhelník černý s bílým písmem. U zásuvky dobíjecí stanice bude bílý s černým písmem a černým okrajem.

Konkrétní typ rozhraní je pak určen jedním písmenem z běžné latinky. Například bílé písmeno B v černém šestiúhelníku označuje AC dobíjení s konfigurací TYP 1 a efektivní hodnotou napětí ≤ 250 V.

U vozidel jsou štítky umístěné u každé dobíjecí zásuvky a na samostatných dobíjecích kabelech. Dále informace o štítcích naleznete v návodu k obsluze vozidla nebo v elektronické příručce.

To nicméně neplatí pro všechny vozy, ale pouze pro ty, jež se dostaly na trh nebo byly poprvé zaregistrovány po 20. březnu 2021, kdy vstoupila nová směrnice v platnost. U starších vozidel se jejich umisťování nedoporučuje.

Na dobíjecích stanicích pak musí být nové štítky umístěny v blízkosti všech zásuvek nebo v blízkosti uložení kabelu pro připojení vozidla. Dále štítek naleznete buď přímo na konektoru každého kabelového svazku na straně vozidla, nebo musí být umístěný v bezprostřední blízkosti tohoto konektoru. Pokud má dobíjecí stanice oddělený terminál pro volbu nabíjení či placení, tak musí být štítek i zde.

Vedle sjednocení označování si však chce Evropská komise „posvítit“ i na sjednocení platebních metod za dobíjení elektromobilů. V současné době existuje nejen u nás, ale i napříč celou Evropskou unií několik navzájem nekompatibilních způsobů plateb, což řidičům mnohdy komplikuje cestování po Evropě. V tomto případě však ještě žádné finální rozhodnutí nepadlo.

innogy

V elektromobilitě a v dalších ekologických alternativních palivech vidí budoucnost například innogy. Energetická skupina postaví v Česku do konce roku 2022 celkem 112 nabíječek pro elektromobily. 

Stanice vyrostou v sedmnácti lokalitách po celé zemi. Nová síť nabíječek od innogy se bude jmenovat Park & Charge Net. První nabíjecí místa plánuje innogy otevřít motoristům už letos na podzim.

„Lokality pro stanice jsme vybírali velmi pečlivě. Naše síť bude pokrývat zajímavá místa po celé ČR jak ve městech, tak i ve vyhledávaných rekreačních oblastech. S projektovou přípravou jsme začali na podzim loňského roku. Pokud půjde vše podle plánu, první elektromobily se nabijí v síti Park & Charge Net už letos na podzim,“ uvedl Zdeněk Kaplan, CEO innogy Energo.


Autor: TZ, red

V lokalitách Baby a Liboce budou zóny placeného stání

Dnes v 11:56

V pondělí 15. listopadu spouští hl. m. Praha zóny placeného stání v Praze 6 v lokalitách Baba a Liboc. Na nich mohou bez omezení parkovat pouze řidiči s platným parkovacím oprávněním. K jeho získání je třeba občanský průkaz, kde je uvedeno místo trvalého pobytu v Praze 6, a velký technický průkaz...

Tesco vylepšilo v Praze službu online nákupy

Včera ve 23:09

V rámci online nakupování rozšiřuje Tesco závozové oblasti, doplňuje nabízený sortiment zboží a nově také nabízí doručení v den objednání. Služba je nyní k dispozici v hlavním městě.  

Začala oprava opěrné zdi a sanace svahu v Komořanské ulici

Včera v 08:40

Technická správa komunikací (TSK) naváže na přípravné práce, které probíhaly během září, a začne od úterý 19. října s opravou opěrné zdi včetně sanace nestabilního svahu u komunikace Komořanská.

PVK obhájily certifikát protikorupčního managementu

15. října 2021 v 08:12

Pražské vodovody a kanalizace (PVK) úspěšně prošly kontrolním auditem systému protikorupčního managementu AbMS dle ISO 37001 certifikovaného společností Bureau Veritas.

Ceny plynu od innogy se od listopadu upraví

14. října 2021 v 10:55

Největší tuzemský dodavatel plynu innogy Energie upraví od 20. listopadu ceny zemního plynu. Celková roční platba za dodávku plynu pro domácnosti a malé zákazníky se u základního produktu Standard zvýší v průměru o 10,6 procenta. Důvodem pro úpravu ceníků je aktuální dramatický růst ceny komodity...

Bubenečský tunel bude jednu noc uzavřen

14. října 2021 v 06:30

Ve čtvrtek 14. říjne ve 23 hodin dojde k uzavření Bubenečského tunelu. Uzavírka potrvá do pátku 15. října do 5 hodin.

Další články
Nahoru