Dnes Pondělí - skorojasno 12°C
Zítra Úterý - obcasny-dest 14°C
Pondělí 20. 5. 2024
Svátek má Zbyšek
Pražské drby
Co se v Praze povídá
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Pražská kultura

OxCollection představí devět speciálních děl

Festival Dvořákova Praha letos ozvláštní mimořádný doprovodný program – výstava digitálního umění ze sbírky OxCollection. Osm předních umělců se představí na Bořislavce ve foyer KKCG v rámci výstavy „Synesthetic Immersion“, zatímco před Rudolfinem bude k vidění instalace světoznámého umělce Refika Anadola pod názvem „Dvořák Dreams“.

Od čtvrtka 7. září mohou návštěvníci foyer KKCG na Bořislavce zažít nevšední pohled na to, co je umění, jak se dá vytvářet i vnímat a jaké by mohlo být – nyní i v budoucnosti. Výstava je otevřena po celou dobu trvání festivalu Dvořákova Praha, jehož dlouhodobým partnerem a podporovatelem je KKCG. Na Bořislavce se ve foyer také v průběhu září konají také čtyři speciální koncerty.

Od 8. do 13. září je před Rudolfinem instalované velkoformátové NFT dílo Refika Anadola s názvem „Dvořák Dreams“. Přístupné bude jak pro návštěvníky festivalu, tak pro veřejnost. Anadolova práce interpretuje život a hudbu Antonína Dvořáka do digitálního formátu s využitím nejmodernějšího strojového učení a umělé inteligence, aby přenesla odkaz světoznámého českého skladatele do současnosti.

Na Bořislavce výstava „Synesthetic Immersion“ představuje práci osmi umělců nových médií, jejichž tvorba přenáší jednu formu umění do druhé pomocí různých technologií. Zkoumání synestézie (odvozeného z řeckého výrazu pro „sjednocené vnímání“) jako poetického a neurologického stavu ukazuje, jak se vstup vnímaný jedním smyslem proměňuje na výstup v jiném. V tomto hybridním mechanismu může například barva mít zvuk nebo umělecké dílo může přímo vyvolávat pocit

Mezi vystavovanými umělci bude Nancy Baker Cahill prezentovat své dílo „Chvějící se a živý nerv našeho teď“. Daito Manabe představí návštěvníkům nové dílo „Buňky: Generace“, která je fúzí biologie a uměleckého vyjádření pomocí vizuálního ztvárnění neurologických výstupů potkanů a klade otázku, jaký stupeň lidskosti je zapotřebí při tvůrčím procesu. Ryoji Ikeda převádí převádí dvourozměrné sekvence vzorů odvozených z chyb pevného disku do audiovizuálního díla, nacházející krásu v technologických chybách.

Ve foyer KKCG na Bořislavce budou nainstalované architektonické krychle, které izolují zvuk a světlo pro každé umělecké dílo a zapojují publikum do pohlcující ho mikrokosmu 4D zážitku. Design výstavy se spirálovitě šíří od vstupů směrem dovnitř, zaujímá celý prostor, přičemž středobod architektonické promenády tvoří socha v rozšířené realitě od Sougwena Chunga.

Výstava „Synesthetic Immersion“ potrvá do 16. října. Otevřená je denně od pondělí do pátku od 10 do 18 hodin, o víkendech pak od 13 do 18. NFT dílo Refika Anadola před Rudolfinem bude možné spatřit pouze od 8. do 13. září denně od 10 do 22 hodin.
Autor: Cen

Soutěž s innogy o vstupenky na koncerty Pražského jara

Dnes v 07:31

Společnost innogy zve na koncerty Pražského jara do Fora Karlin a do Rudolfina. Spolupráce innogy a prestižního hudebního festivalu trvá od roku 1995.

Victoria Hanna a Omri Mor oživí dávné hebrejské písně

Včera ve 12:54

Výrazné osobnosti jeruzalémské scény, zpěvačka Victoria Hanna a klavírní virtuóz Omri Mor, se ponoří k pramenům levantské hudby. 

Dudes & Barbies gallery hostí Andyho Franka

Včera v 08:00

Výstava Andyho Franka se bude konat v prostorách Vnitroblocku od 24. května do 26 června. Již druhá autorova výstava v Praze bude největší v jeho dosavadní kariéře.

Praha 13: Výstava osmého ročníku Czech Nature Photo

18. května 2024 v 15:14

Přijďte se podívat na výstavu osmého ročníku Czech Nature Photo, která představuje nejlepší snímky přírody celého světa pořízené fotografy z České republiky a Slovenska. Fotografie ukazují unikátní krásu zvířat, rostlin a krajiny. Hlavním cílem soutěže je vzdělávat veřejnost a motivovat ji...

Výstava: Žijeme lidsky? Svaz československého díla 1914–1948, hnutí za reformu bydlení

18. května 2024 v 10:07

Název výstavy cituje dlouholetého předsedu Svazu architekta Pavla Janáka a vyjadřuje třicetileté úsilí o reformu bydlení. Proti měšťanským pseudohistorickým interiérům, jejichž produkce přetrvávala dlouho do třicátých let 20. století, Svaz usiloval o funkční, jednodušší, zdravější, levnější...

Galerie Na Věky: Bližní

18. května 2024 v 07:22

Nová výstava s názvem Bližní v Galerii Na Věky představí tvorbu současných mladých autorek, které reagují na téma mezilidských vztahů a pečování o ně. Naše rodina, přátelé a osoby nám blízké tvoří neodlučitelnou součást našeho života. Věnujeme však dostatek pozornosti a péče těm osobám, které nám...

Na vysočanské radnici uslyšíte Barokní perly

16. května 2024 v 10:26

Cyklus komorních koncertů na vysočanské radnici v Praze 9 pokračuje 23. května od 19 hodin. Kvarteto Musica Affecta představí Barokní perly.

Festival základních uměleckých škol ZUŠ Open

15. května 2024 v 08:44

Příští týden naplno vypukne celostátní festival základních uměleckých škol ZUŠ Open, který pod heslem ZUŠlechťujeme uměním nabídne od 23. května do 9. června 600 akcí. ZUŠ Open je v počtu účinkujících i rozsahem programu bezesporu největší kulturní událostí v České republice. ZUŠky vedle...

Královny, šlechtičny, měšťanky: kulturní aktivity žen ve středověku

15. května 2024 v 08:40

Od 17. května bude k vidění výstava Královny, šlechtičny, měšťanky: kulturní aktivity žen ve středověku.

Berlín - hlavní město vědkyň

14. května 2024 v 10:23

V prostorách rektorátu Univerzity Karlovy byla včera zahájena výstava Berlín – hlavní město vědkyň. Smyslem výstavního projektuje představit příběhy žen, které se navzdory překážkám staly úspěšnými vědkyněmi.

Výstava: Nové realismy

12. května 2024 v 17:41

Scény z kaváren, zachycení radosti, ale i odvrácené strany života ve městě i na venkově. Ženská emancipace, národnostní menšiny, móda a technologie. To vše ukazuje skrze malbu, sochu, fotografii, film i reklamu výstava Nové realismy v Galerii hl. m. Prahy.

Kreativní dílna v Galerii 9

12. května 2024 v 16:44

Dílna je určena pro všechny, tvoří se zde pro radost, zábavu, štěstí, harmonii, uklidnění. Za krátkou dobu můžete z obyčejných věcí vytvořit neobyčejné, na chvilku se odreagovat od denního shonu, a ještě si odnést vlastní umělecké dílo.

Další články
Nahoru