Dnes Čtvrtek - skorojasno 10°C
Zítra Pátek - obcasny-dest 8°C
Čtvrtek 18. 4. 2024
Svátek má Valérie
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Ovzduší v Praze působí na ženy a muže odlišně
K zhoršenému ovzduší v Praze přispívá hustá doprava. Ilustrační foto: ŠJů / Wikimedia Commons

Ovzduší v Praze působí na ženy a muže odlišně

Pražské ovzduší působí na ženy a muže jinak. Pro server Pražský patriot to uvedla Hana Tenglerová z Národního kontaktního centra – ženy a věda Sociologického ústavu Akademie věd ČR. Důvody jsou nejen biologické, ale například i sociální: ženy se po Praze více pohybují pěšky, kdežto muži jezdí častěji autem.

Hana Tenglerová

Narodila se v roce 1981.

Vystudovala veřejnou a sociální politiku na Fakultě sociálních věd Univerzity Karlovy a genderová studia na Fakultě humanitních studií Univerzity Karlovy.

Od roku 2008 působí v Národním kontaktním centru – ženy a věda Sociologického ústavu Akademie věd ČR, v.v.i., které se zabývá genderovou rovností ve vědě.

Zabývá se mimo jiné vědními politikami a jejich dopady na genderovou rovnost a postavení žen ve vědě.

Sedmadvacátého září se uskuteční Evropská noc vědců a vědkyň. Účastní se jí také Národní kontaktní centrum – ženy a věda. Jakému tématu se letos budete věnovat?
Hlavním tématem diskuse, kterou se připojujeme k celoevropské události pořádané od roku 2005, jíž zaštiťuje Evropská komise, bude ovzduší v Praze a jeho vliv na lidské zdraví. Mimo vědců a vědkyň chceme pozvat zástupce a zástupkyně neziskových organizací, občanských sdružení a další experty a expertky, jež by zmínili například i rozdílný vliv ovzduší na ženy a muže.

Z čeho při posuzování vlivu ovzduší v hlavním městě na ženy a muže vycházíte?
Především ze zahraničních případových studií, které se věnují tomu, jaký vliv mají na muže a ženy látky znečišťující ovzduší a obecně toxické látky. Rozdíly v dopadech na zdraví jsou v některých případech u mužů a žen různě silné a závažné.

tenglerova-nahled

Hana Tenglerová

Vycházíte i z domácích zdrojů?
Pokud vím, u nás, stejně jako v zahraničí, se provádí především výzkumy, které se zaměřují na jednotlivé skupiny zvlášť, nebo se v jejich případě žádné zásadní rozdíly nezjistily. Vědci a vědkyně z Ústavu experimentální medicíny Akademie věd studovali například to, jaký vliv mají látky ze znečištěného ovzduší na organismus těhotných žen, na vybrané (mužské) profesní skupiny nebo na děti.

K čemu došli?
Alarmující je především situace na Ostravsku, kde je největším problémem znečištění průmyslovou činností. V rámci diskuse se chceme podívat na situaci v Praze, kde je největším problémem doprava.

Jak pražská doprava působí na muže a jak na ženy?
Nevím. Přesné informace k situaci v Praze neznám, nějaké, předpokládám, může přinést právě námi plánovaná diskuse. Toto téma není v České republice příliš rozvíjeno a právě naše Noc vědců a vědkyň by na ně měla upozornit a otevřít ho. Už v minulosti bylo zjištěno, že vystavení některým chemikáliím má různě silný dopad na zdraví mužů a žen.

Jaké jsou rozdíly?
Mohou být způsobeny biologickými odlišnostmi, jako je hormonální systém nebo odlišné chromozomální nastavení. Mohou ale vycházet i z odlišností daných genderem nebo z kombinace biologického pohlaví a sociálního genderu.

Co to znamená?
Role, které muži a ženy ve společnosti hrají, očekávání, která jsou na ně kladena, i způsoby sebeprezentace, ovlivňují jejich životní styl a chování. Existují studie, které se například zaměřují na to, jak ženy a muži užívají prostor měst a jak různě se v něm pohybují.

Můžete uvést nějaký příklad?
Uvedu příklad z dopravy. Muži mají tendenci užívat spíš osobní automobilovou dopravu a vzdálenosti, na které se pohybují, jsou delší. Ženy (ale i studující a důchodci obecně) používají častěji veřejnou dopravu, pohybují se na menší vzdálenosti. Pohyb žen městem může určovat jejich pečovatelská role spojená s vyzvedáváním dětí ve škole, nákupy a péčí o domácnost. Liší se tedy způsob, jak muži a ženy užívají prostor, i čas, kdy se v něm nacházejí.

K čemu to vede?
Podobné rozdíly v životním stylu mohou vést k odlišné míře vystavení se rizikovým nebo zdraví ohrožujícím faktorům. V rozvojových zemích jsou ženy násobně více než muži vystaveny respiračním onemocněním, protože jsou zodpovědné za vaření, které se často odehrává v interiérech a na otevřených ohních. Řada toxických látek se do těla žen dostává prostřednictvím šperků, make-upu nebo kvůli vyšší expozici látek obsažených v čistících prostředcích. To jsou jen některé rozdíly v životním stylu a chování žen a mužů, které mohou mít vliv na zdraví.

A co biologické rozdíly? Můžete uvést nějaký příklad?
Výzkumy, které se běžně provádějí, se obvykle do hloubky nezabývají příčinami rozdílného dopadu určitých látek na ženy a muže. A už vůbec ne snahou rozlišit, zda jsou tyto rozdíly dané pohlavím, genderem, nebo kombinací obou faktorů. Nejznámější příklad obecně v oblasti toxikologie se týká vlivu alkoholu na zdraví žen. Podle výzkumů na ně působí silněji než na muže, protože se váže na vodu, a té mají ženy v porovnání s muži v těle méně.

Co to způsobuje?
Kvůli nižšímu obsahu vody a nižší tělesné hmotnosti tak u žen dochází rychleji ke stavům opilosti a negativním vlivům konzumace na organismus. Některé výzkumy ukazují, že existují biologické rozdíly v tom, jak kůže žen a mužů absorbuje látky z prostředí. Respirační absorpce vzdušných plynů a prostupnost plynů tak zvanou bariérou krev-vzduch se v případě žen a mužů údajně také liší.

Působí ovzduší rozdílně i na psychiku žen a mužů?
Nevím. Je to možné.

Jak?
Může to souviset jednak s vlastní fyziologií dané osoby, jednak s tím, jak muži a ženy využívají prostor města, jakým způsobem a jak dlouho jsou vystaveni různým látkám, jak na sebe tyto látky vzájemně působí… Žádný výzkum na toto téma ale neznám.

Jeden průzkum už prokázal, že u mužů může mít špatné ovzduší negativní vliv na potenci…
Ano, jednalo se pravděpodobně právě o výzkum provedený Výzkumným ústavem veterinárního lékařství v Brně, který sledoval dobrovolníky v Praze. I toto téma bychom rádi během Noci vědkyň a vědců diskutovali.


Autor: Anna Skálová

Tragická nehoda na železnici

Dnes ve 13:22

Mezi Stodůlkami a Jinonicemi ve čtvrtek ráno po deváté hodině srazil vlak člověka, který zraněním na místě podlehl. Provoz v uvedeném úseku trati zhruba dvě hodiny stál, cestující museli místo vlaku použít MHD či jiný způsob dopravy.

Do kolejiště ve stanici metra Flora spadl muž

Dnes ve 13:17

Zhruba pětapadesátiletý cestující spadl ve čtvrtek dopoledne kolem půl desáté do kolejiště ve stanici metra Flora na lince A. Utrpěl zranění hlavy, byl převezen do nemocnice. Provoz metra mezi stanicemi Želivského a Náměstí Míru byl obnoven v 10:43 hodin.  

Provoz Škodova paláce bude v pátek omezen

Včera ve 13:34

V pátek 19. dubna odpoledne se v budově Magistrátu hl. m. Prahy, ve Škodově paláci v Praze 1, uskuteční evakuační cvičení, které bude trvat zhruba půl hodiny. Provoz Škodova paláce bude v tento den výrazně omezen a po dobu cvičení bude objekt zcela uzavřen.

Tragédie v Kyjích: Vlak srazil dva muže, přebíhali přes koleje

16. dubna 2024 v 09:41

Kolem půl desáté v pondělí večer došlo k tragédii u železniční zastávky Praha – Kyje. Dva muže, které přebíhali přes koleje v místech, kde to je zakázáno, srazil vlak mířící do centra Prahy. Oba na místě zemřeli. Železniční doprava byla odkloněna.

Další články
Nahoru