dnes
Úterý - obcasny-dest
9°C
zítra
Středa - oblacno
11°C
pozítří
Čtvrtek - zatazeno
11°C
Ovlivnil veřejné mínění, soudy i Bushovo rozhodování. Vystavuje pod Petřínem
Srbové v roce 1991 oslavují vítězství v chorvatském Vukovaru. Foto: Ron Haviv

Ovlivnil veřejné mínění, soudy i Bushovo rozhodování. Vystavuje pod Petřínem

Výstava Rona Haviva nazvaná Testimony (Svědectví) se v Nikon Photo Gallery koná u příležitosti jeho členství v mezinárodní porotě 21. ročníku soutěže Czech Press Photo 2015. Haviv je zářivou hvězdou současné světové obrazové žurnalistiky.

Nikon Photo Gallery

Újezd 19, Praha 1 – Malá Strana
Úterý až neděle, 12–19 hodin

Vstupné zdarma

Fotograf se zaměřuje na základní bolesti našeho světa – násilí, krutost, chamtivost, bezohlednost, ale i přírodní katastrofy, v jejich dopadu na osudy lidí. Jeho práce na Balkáně, které se věnoval přes deset let, byla použita jako podklad pro obvinění a odsouzení válečných zločinců u Mezinárodního trestního soudu v Haagu.

Prezident George H. W. Bush přiznal, že Havivovy  fotografie zachycující násilí polovojenských jednotek v Panamě, byly jedním z důvodů americké intervence v Latinské Americe. Za posledních třicet let Ron Haviv fotografoval a filmoval ve více než stovce zemí a jeho práce významně ovlivňovala nejen veřejné mínění, ale i jednání soudů, konání politiků.

O Ronu Havivovi bylo natočeno i několik dokumentárních filmů, včetně pozoruhodného snímku Freelance in a World of Risk (Umělec ve světě nebezpečí) pro National Geographic Explorer, který pojednává o nebezpečí fotografování a filmování ve válečných konfliktech, o autorových početných zadrženích a o dramatických záchranách v poslední chvíli.

Havivovy práce jsou součástí sbírek mnoha významných muzeí a galerií včetně pařížského Louvre, newyorského OSN a TheCouncil on Foreign Relations,  The  Museum of Fine Arts v Houstonu a v George Eastman House v Rochesteru, ale jsou i  v  soukromých sbírkách.


Další články
Nahoru