dnes
Pondělí - snih-dest
6°C
zítra
Úterý - obcasny-dest
10°C
pozítří
Středa - zatazeno
11°C
Ovčáček na nočníku, cena se zvýšila o dva tisíce
Nočníky před začátkem charitativní dražby. Foto: Robert Pavelka

Ovčáček na nočníku, cena se zvýšila o dva tisíce

Na začátku léta se Muzeum historických nočníků a toalet spojilo s vybranými osobnostmi, které dostaly bílý porcelánový nočník a barvy.  Zadání bylo jasné: jakkoliv se kreativně na nočníku podepsat a připravit ho na budoucí charitativní dražbu. Výsledky jsou různorodé, někteří sebrali veškerou svou schopnost a dali si na své tvorbě opravdu záležet, někteří pojali dílo spíš s humorem. Dražba se konala včera večer v Malostranské besedě, výtěžek je 315 000 korun. 

Peníze poputují na účet Nadačního fondu Mathilda, jehož patronkou je Mathilda Nostitzová, která byla na dražbě osobně přítomna. Pomáhá lidem se zrakovým postižením, nevidomým a věnuje se i výcviku slepeckých psů.

Dražbu si nenechali ujít ani někteří autoři porcelánových trůnů, které byly až doposud vystaveny v Muzeu historických nočníků a toalet ve Vyšehradské ulici v Praze 2, jako například opěrní pěvkyně Andrea Kalivodová, architekt Vlado Milunič, sochař Pavel Opočenský, zpěvačka Linda Finková, Markéta Krajčovičová a malířka Alena Kupčíková.

Andrea Kalivodová svou přítomností vyburcovala dražitele a její dílo se vydražilo za rekordních 50 000 korun. O tisícovku méně zaplatila zájemkyně o nočník Aleny Kupčíkové, který byl jako jediný ze smaltu.

nocnik-jiri-menzel-07-nahled

Nočník Jiřího Menzela

Souboj mezi dražiteli se strhnul také o nočník režiséra Jiřího Menzela, který nakonec koupil zájemce s číslem 16. Na dně nočníku je podobizna prezidenta Miloše Zemana a za ním stojícího mluvčího Jiřího Ovčáčka. Dílo se jmenuje Pravidelná stolice je předpokladem zdraví – všechno špatné musí pryč.

Ve finále přihazovali už jen dva zájemci. Když byla cena 21 000, zeptala se dáma, která o něj měla zájem, kdo stojí za prezidentem. „To je Ovčáček, mluvčí, jeho stín,“ napovídali diváci. „Tak to přihodím tisícovku," řekla dáma. Nicméně nakonec ji „tajemná šestnáctka“ přebila stejnou částkou, takže cena za tento výtvor se vyšplhala na  23 000 korun.

„Obdivuji pana Menzela, líbí se mi, jakým způsobem vyjádřil svůj názor. Byl jsem ochoten jít až na třicet tisíc,“ prozradil kupec, který nechtěl prozradit své jméno. Nadační fond Mathilda podporuje dlouhodobě, na čtvrteční dražbě ještě koupil Preissův nočník za 26 tisíc korun a dílo výtvarníka Jiřího Slívy za sedm tisíc.

Dražba „Nočníky pro Mathildu“ – výsledky

drazba-nocniky

drazba-nocniky1

Celkem 315 000 korun

+ 31. Nočník Marty Jandové 10.000,–

+ 7 nočníků zůstává v prodeji v muzeu, předpokládaný výnos  35.000,– (7×5.000,– vyvolávací cena)


Další články
Nahoru