Dnes Čtvrtek - oblacno 17°C
Zítra Pátek - polojasno 11°C
Čtvrtek 21. 10. 2021
Svátek má Brigita
Koronavirus
Aktuální informace o epidemii.
Otevřete opuštěnou školu u ruské ambasády všem, vyzývá starosta Prahy 6 Kolář
Starosta Prahy 6 Ondřej Kolář. Foto: archiv

Otevřete opuštěnou školu u ruské ambasády všem, vyzývá starosta Prahy 6 Kolář

Česko by podle starosty šesté městské části a kandidáta do Sněmovny Ondřeje Koláře (TOP 09) mělo začít jednat s Ruskem o dalším využití budovy školy na Krupkově náměstí v Praze 6. Budova, patřící Rusku a stojící na českém pozemku, je nyní prázdná.

Budova školy při ruském velvyslanectví v Praze 6 je momentálně prázdná. Vyučující, kteří v ní působili, museli zemi opustit po diplomatické roztržce mezi ČR a Ruskem, která byla vyústěním zjištění českých tajných služeb a vyšetřovatelů, že do výbuchů v muničních skladech ve Vrběticích na Zlínsku v roce 2014 byli zapojeni agenti ruských tajných služeb.

Česko by proto mělo usilovat o to, aby v místě vznikla škola, která se otevře všem, tedy i českým studentům, uvedl Kolář.

„Praha se dlouhodobě potýká s nedostatkem míst ve školách, v Praze 6 je přitom nyní prázdná budova školy u ruského velvyslanectví. Česko by podle nás mělo usilovat o to, aby se škola otevřela všem žákům. Je proto nutné začít jednat s Ruskou federací o tom, aby se škola časem transformovala na mezinárodní školu s rozšířenou výukou ruského jazyka,“ sdělil starosta.

Budova školy patří Rusku, pozemek, na kterém stojí, je český. Podle Koláře je proto vhodné začít s Ruskou federací jednat o tom, jak místo v budoucnu využít a pomoci tak restartovat česko-ruské vztahy.

Stejně jako české ministerstvo zahraničí i starosta Kolář odmítá, aby dál pokračovala střední škola při velvyslanectví v režimu, kdy měli její vyučující diplomatické pasy. Takový statut nenáleží žádným z vyučujících na ostatních školách, navíc by tím byla narušena rovnost počtu diplomatů, které Česko dosáhlo letos na jaře po vyhoštění ruských diplomatů kvůli útokům na muniční sklady ve Vrběticích.

„Navrhujeme proto, aby Česko začalo jednat o vzniku mezinárodní školy s rozšířenou výukou ruského jazyka. Učitelé by neměli diplomatické krytí a škola by se otevřela všem zájemcům o studium, a to i z řad českých studentů, což doposud nebylo možné. Na území Prahy 6 je několik mezinárodních škol, a to od mateřských přes základní až po střední," pokračoval Ondřej Kolář.

Vznik další by podle Koláře tak městská část uvítala. Praha podle něj obecně bojuje s počtem míst ve školách a vznik nové školy proto vidí jako příležitost, jak je rozšířit a zároveň žákům a studentům nabídnou kvalitní studium ruského jazyka, po kterém je poptávka.

„První krok musí udělat Ministerstvo zahraničí, které musí začít jednat s Ruskem. To je samozřejmě složité, protože velvyslanec Ruské federace momentálně raději jedná s kancléřem prezidenta. Obnovení korektních vztahů s Ruskem je nicméně jedním z úkolů, který stojí před další vládou, a vznik mezinárodní školy by měl být součástí budoucích jednání,“ uzavřel Ondřej Kolář. 

Rusko podle něj bylo opakovaně upozorněno na to, aby převedlo fungování školy do režimu takzvané zahraniční školy na území ČR. V takovém režimu podle Ministerstva zahraničí funguje dalších 18 škol, některé také při ambasádách v Praze.


Autor: TZ, red

Praha 2 vyzvala ostatní městské části, aby se připojily k deklaraci

4. října 2021 ve 20:07

Představitelé centrálních městských částí v deklaraci, kterou společně v polovině září podepsali, požadují od vedení hlavního města mimo jiné zlepšení komunikace v oblasti protidrogové politiky, rozšíření služeb pro drogově závislé a lidi bez domova i mimo centrální městské části, revizi obecně...

Další články
Nahoru