dnes
Čtvrtek - zatazeno
10°C
zítra
Pátek - polojasno
13°C
pozítří
Sobota - obcasny-dest
8°C
Colloredo-Mansfeldský palác: dlouho chátral, nyní se blíží jeho otevření
Colloredo-Mansfeldský palác. Ilustrační foto: GHMP

Colloredo-Mansfeldský palác: dlouho chátral, nyní se blíží jeho otevření

Mnoho let chátrající Colloredo-Mansfeldský palác v Karlově ulici na Starém Městě se konečně dočká svého otevření. Historický objekt na turisticky frekventované Královské cestě má od roku 2010 ve správě Galerie Hlavního města Prahy, která slibuje lákavý program pro návštěvníky.

Colloredo-Mansfeldský palác

Karlova ulice 2/189, Staré Město.

Vrcholně barokní čtyřkřídlý palác vystavěný po roce 1735 podle projektu projektu F. I. du Prée pro knížete 
Vincence Pavla Mansfelda.

Kolem poloviny 19. století byl k paláci přičleněn sousední dům a vznikl průjezd v pravé části hlavního průčelí, které bylo spolu s částí interiérů upraveno ve stylu neorokoka.

V roce 1840 se v paláci konala první výstava obrazů Krasoumné jednoty, až do roku 1914 zde byla stavovská šermírna.

Palác měl od roku 1994 pronájmu nadační fond Polyhymnia, který sliboval do deseti let opravu. Nestalo se tak.

Po roce 2004 až do roku 2010 byl palác ve správě odboru správy majetku MHMP.

Poslední tři roky je palác ve správě Galerie hlavního města Prahy.

„Převzetím Colloredo-Mansfeldského paláce do správy Galerie Hlavního města Prahy se otevřela nová etapa jeho rehabilitace, která by měla vést k rozšíření nabídky galerie pro veřejnost. Letos bude objekt zpřístupněn veřejnosti takovým způsobem, který má v obrysech načrtnout budoucí podobu jeho využívání,“ uvádí se v prohlášení galerie.

Tým odborníků dlouhodobě pracuje na vybudování prohlídkové trasy, která návštěvníkům zprostředkuje stavební a kulturní historii Colloredo-Mansfeldského paláce.

Zasvěceně je provede sály v reprezentativních prostorách piano nobile včetně ohromujícího a téměř neznámého barokního tanečního sálu s freskou od Pietra Scottiho a Giovanniho Battisty Zeista.

Prohlídková trasa bude otevřena v červnu, přesný termín bude ještě upřesněn.

Start up pro mladé umělce

Ve 3. patře paláce bude dobudován výstavní prostor pro krátkodobé prezentace současného umění. První přehlídkou bude výstava Jiřího Davida (od soboty 25. května). Na podzim letošního roku se sem z Domu U Zlatého prstenu přesune také projekt Start up pro nejmladší generaci umělců.

Galerie hlavního města Prahy počítá rovněž ještě v letošní sezoně s vytvořením společenského zázemí na nádvoří paláce včetně otevření kavárny a s umístěním výtvarného ateliéru, který rozšíří nabídku galerie především v oblasti práce s nejmladšími diváky a návštěvníky.

Colloredo-Mansfeldský palác


Autor: Mojmír Kadeřábek
Další články
Nahoru