Dnes Neděle - zatazeno 0°C
Zítra Pondělí - oblacno -1°C
Neděle 5. 2. 2023
Svátek má Dobromila
Pražské masopusty
Letošní masopustová sezona v Praze zahrnuje řadu akcí
Lifestyle / ZdravíVíkendZpravodajství

Otevřené dveře do zákulisí moderního strojírenství

3. 12. 2022
Laboratoře Fakulty strojní ČVUT jste si nemohli prohlédnout ve všední den? Nevadí! Otevřou se i v sobotu 3. prosince. Zájemci o studium i jejich rodiče mohou nahlédnout do zákulisí výuky moderního strojírenství. 

Den otevřených dveří začíná v 10 hodin prezentacemi projektů studentských týmů. Ve vestibulu najdete závodní formuli z dílny týmu Formula Student CTU CarTech, kterou studenti s použitím mnoha nových technologií sami vyvinuli. Můžete se jich zeptat na vývoj, stavbu formule nebo výsledky v mezinárodních soutěžích, kterých se tým pravidelně účastní.

Letošní čtrnáctá verze studentské formule je výjimečná tím, že poprvé je spalovací motor doplněný elektrickým pohonem, a formule se tak zařadila mezi hybridní vozy.

Další studentský tým CTU Space Research, který se zabývá návrhem, testováním a stavbou vysoce výkonných raket, předvede ukázky kosmických technologií. Fanoušci letadlové techniky si mohou prohlédnout modely soutěžních letadel studentského týmu Chicken Wings CTU.

O široké nabídce studijních oborů, odborných profilacích bakalářského studia i uplatnění absolventů se návštěvníci dozví na přednášce proděkana pro pedagogiku doc. Ing. Jana Řezníčka, CSc., která začíná v 11 hodin. Po diskuzi promluví zástupci studentů o životě a všech aktivitách, na kterých se studenti mohou podílet. Na závěr si zájemci budou moci vybrat exkurzi do fakultních laboratoří.

Komentované prohlídky s ukázkami některých procesů proběhnou v Laboratoři mechaniky tekutin a termodynamiky, včetně aerodynamického tunelu. Na výběr bude dále návštěva Laboratoře konstruování a částí strojů s ukázkou zakladače pro vnitřní detektor Atlas/CERN, automatizované přípravy balené sazby stromků a 3D tiskárna celých budov. Jiní zájemci si mohou prohlédnout Laboratoř mechatroniky, Laboratoř pevnosti a pružnosti nebo Laboratoře svářečských technologií. A připravují se další ukázky ze světa techniky pro 21. století.

Otevírá se v sobotu 3. prosince od 10 hodin na adrese Technická 4, Praha 6.


Autor: Alo

Praha 7 opravuje školní střechy

Dnes v 09:21

Praha 7 dokončila rozsáhlou rekonstrukci střechy ZŠ Fr. Plamínkové. Kompletní renovací prošla střecha hlavní budovy a proběhly také úpravy střechy přístavby, kde je umístěna jídelna. 

Praha 6 podpoří ekologické projekty, je několik dotačních programů

Včera v 18:27

Letos opět lze žádat Prahu 6 o finanční podporu na své ekologické projekty z několika programů. Městská část o tom informovala na svém webu.

Praha 2 dotacemi podpoří sedm oblastí, od sociální až po sport a kulturu

Včera v 18:15

Praha 2 letos vyčlenila na dotace 4,12 milionu korun, což je meziročně o 50 000 korun více. Radnice poskytne na období roku 2023 a 1. čtvrtletí roku 2024 veřejnou finanční podporu v těchto oblastech: sociální a sociálně zdravotní, sport, kultura, mimoškolní činnost dětí a mládeže, životní...

Hasiči měli kvůli větru napilno, zasahovali u popadaných stromů

Včera v 17:58

Od pátečního odpoledne do sobotního rána zasahovali pražští hasiči u desítky případů v souvislosti se silným větrem. Jednalo se o popadané stromy a uvolněné plechy. Informovali o tom na twitteru.

O princezně, Luciášovi a makových buchtách

Včera v 07:50

Nedělní pohádkové odpoledne v KD Kyje v Praze 14.

Pro kočičku do knihovny, koná se umísťovací výstava

Včera v 07:19

Umísťovací výstava koček se koná v sobotu 4. února od 11 do 17 hodin v prostorách Městské knihovny v Praze 2.

Adapterra Awards symbolicky odstartoval v den svátku mokřadů

3. února 2023 v 15:21

U příležitosti Světového dne mokřadů, který každoročně připadá na 2. února, zahájila Nadace Partnerství ve spolupráci s Integra Consulting a hlavním městem Prahou pátý ročník soutěže Adapterra Awards. Ta oceňuje projekty bojující proti suchu, přehřívání měst v letních vedrech, důsledkům...

Čtyři městské části na Praze 21 se spojily. Budou řešit společná témata

3. února 2023 v 15:04

V prosinci loňského roku byla zřízena pracovní skupina, která je složena vždy ze 2 zástupců všech 4 městských částí v obvodu Prahy 21 – Újezda nad Lesy, Běchovic, Klánovic a Kolodějí. 

Praha 10 schválila rozpočet na rok 2023

3. února 2023 v 06:58

Praha 10 již může hospodařit s přesným plánem příjmů a výdajů na letošní rok. Její zastupitelstvo v pondělí večer schválilo rozpočet, a zároveň také plán zdaňované činnosti a akční plán navázaný na desetiletou strategii rozvoje Desítky. Podstatná část finančních prostředků je podobně jako loni...

Praha 12 má schválený rozpočet

2. února 2023 ve 21:54

Zastupitelé na svém 3. zasedání v úterý 31. ledna schválili rozpočet městské části Praha 12 pro rok 2023 s objemem výdajů ve výši 710,235 milionu korun. Příjmy rozpočtu jsou ve výši 491,205 milionu korun a financování ve výši 219,03 milionu korun.

Další články
Nahoru