dnes
Čtvrtek - oblacno
7°C
zítra
Pátek - snih-dest
5°C
pozítří
Sobota - snih
2°C
Pražská kultura

Otevřené čtení z textů Václava Havla

V pátek 18. prosince uběhnou čtyři roky od smrti Václava Havla. Od 16 hodin bude v divadle Alfred ve dvoře probíhat otevřená událost „Čtení z Havla“. Pozváni jsou všichni, kdo se během odpoledne či večera budou mít chuť se na chvíli zastavit a přečíst (nebo si jen poslechnout) z některého Havlova textu pasáž, kterou mají rádi či ji považují za důležitou.

Knihy budou k dispozici i na místě. „Čtení z Havla“ je míněno především jako chvíle soustředění a zastavení: texty Václava Havla zůstávají otevřenou platformou.

18. prosince bude možné se dočíst o Václavu Havlovi v novinách nebo online médiích. Čtení z Havla je ale spíše pobídkou k tomu, aby se lidé obrátili přímo ke zdroji – a četli z Havlových knih: úvah, reflexí, her, pohádek či básní.

Dramaturgii neurčují organizátoři – vše se stejně jako vloni bude odvíjet spontánně podle toho, co si čtoucí vyberou a k jakým textům se vrátí. Bude atmosféra letošního čtení podobná té loňské? Zarezonují jiné texty? Vrátí se totéž aktivní publikum, nebo přijde jiné? To všechno jsou otázky, na které nelze v tuto chvíli odpovědět.  

Myšlenka „Čtení z Havla“ vznikla spontánně v den Havlova úmrtí v roce 2011. „Poprvé jsme četli venku, v zimě pod svatým Václavem. Několik přátel jen přineslo knihy a mikrofon, pak se začali přidávat lidé okolo. Úplně neznámý člověk nám pak večer přivezl na autě zesilovače, abychom prý byli líp slyšet,“ vzpomíná Matěj Chytil, jeden z organizátorů akce. „Říkali jsme si, že má smysl to zopakovat. Loni jsme to zkusili v komorním divadelním prostředí a povedlo se to nadmíru. Mám radost, že se Alfred ve dvoře i tento rok čtení ujal,“ dodává Ondřej Buddeus.

Dveře divadla budou během „Čtení z Havla“ otevřené od 16 do 21 hodin, vstup je volný.

Alfred ve dvoře / Františka Křížka 36, Praha 7, (10 minut od zastávky Vltavská a 5 minut od zastávky Strossmayerovo náměstí).


Rádio Expres FM představuje netradiční večerní show a nového moderátora Martina Vévodu

11. ledna 2018 v 11:47

Pražské rádio Expres FM zahajuje rok 2018 velkými změnami. Programové schéma od ledna doplňuje nová večerní show Večer na Expres FM pod taktovkou moderátorské dvojice Veronika Koloušková a Vladimír „Vlado“ Pavlík. Večerní show bude Expres FM vysílat každý všední den od 17 do...

Provokují: Politici, homosexuálové, pravdoláskaři, Brňáci, pražská kavárna, uprchlíci i Romové patří na Jatka!

10. ledna 2018 v 08:41

Patří politici, homosexuálové, intelektuálové, Brňáci, pražská kavárna nebo dokonce děti na Jatka? Rozhodně ano! Jatka78 v nové kampani reagují na aktuální situaci, kdy čeští politici a představitelé státu rozdělují společnost. Místo pro nové umění v pražských Holešovicích naopak vyzývá k tomu,...

Napůlkočkanapůlpes. Netradiční hrdina pobaví děti i dospělé

10. ledna 2018 v 08:08

Přední tlapky kočičí a zadní psí. Na zadečku dva ocásky, na hlavě jedno ucho vztyčené a druhé visící. Kožíšek napůl mourovatý, napůl hnědorezavý. Kouzelné vyprávění pro děti i dospělé je doplněné nádhernými ilustracemi od Lucie Dvořákové.

Otec pražské kanalizace W. H. Lindley

8. ledna 2018 v 07:00

Jméno Wiliama H. Lindleye, tvůrce pražské kanalizační sítě, se nesmazatelně zapsalo do historie hlavního města, ale i do dějin evropského technického myšlení. Zemřel na selhání srdce 30. prosince 1917 v Putney u Londýna. V Praze působil na přelomu 19. a 20. století. Složitost řešení odvodnění...

Další články
Nahoru