Dnes Čtvrtek - jasno 31°C
Zítra Pátek - skorojasno 31°C
Čtvrtek 17. 6. 2021
Svátek má Adolf
Koronavirus
Aktuální informace o šíření epidemie v Praze.
Pražská kulturaVíkendové tipy

Otevřené ateliéry Praha nabídnou umění v místě svého vzniku

18. 6. 2021 - 20. 6. 2021
Praha
Otevřené ateliéry Praha je prvním festivalem v Praze, který otevře veřejnosti desítky výtvarných ateliérů umělců, designérů a příbuzných oborů. Během 19. a 20. června máte možnost objevovat zajímavé tvůrce, lokality a v neposlední řadě poznávat vlastní sousedy. V pátek 18. června proběhne slavnostní zahájení v Loft Bubny.

Desítky uměleckých ateliérů se otevřou během jednoho červnového víkendu po celé Praze. Akce si klade za cíl přiblížit současné umění veřejnosti, umožnit zájemcům nahlédnout do pozadí umělecké tvorby a umožnit umělcům prezentaci svých děl.

Po vzoru zahraničních metropolí se tak i v Praze uskuteční událost, jež zde dosud chyběla a která propojuje desítky ateliérů po celém městě. Právě v této době, kdy kvůli pandemické situaci byly zavřená muzea a galerie, je prezentace umělců velmi důležitá.

„Hlavním záměrem bylo vytvořit událost, kde se budou moci návštěvníci neformálně setkávat s výtvarným uměním a designem v atraktivních lokalitách jejich vzniku. Možnost navštívit zákulisí, nahlédnout do procesu vzniku, či setkat se osobně s umělcem vytváří jedinečné interakce a zážitky.” zmiňuje jedna ze zakladatelek akce, Ivona Dresslerová.

Akce by tak ráda podpořila vytváření pozitivního vztahu k umění, odbourávání předsudků vůči profesionálnímu umění jako takovému a v neposlední řadě výměně kontaktů a zjednodušení procesu nákupu uměleckých děl.

Díky festivalu budou moci návštěvníci objevit také řadu architektonicky hodnotných lokalit se silným geniem loci, které navíc nejsou běžně přístupné veřejnosti. Mezi ty patří například Kafkův ateliér, část barokní Invalidovny s rezidenty Studia ALTA, ateliéry Stalingrad ve Vysočanech nebo industriální areál Lieben Artcontemporary.

Pro zájemce je také připraven doprovodný program, například v prostoru SmetanaQ bude probíhat workshop na výrobu vlastních kožených papučí s designérem Fernandem Echeverria, v Kafkárně jsou připraveny dílny pro děti s Kurtem Gebauerem, zajímavý program chystá i prostor Bubahof v Parku Františka Suchého nebo Garden Gallery na Praze-západ.

Do Otevřených ateliérů se dále zapojily sdružené ateliéry jako MeetFactory, Prám, Pragovka, Prostor 39 či Inkubátor Krenovka, ale také jednotliví umělci a umělkyně jako například Martin Salajka, Pavel Příkaský, Anastasia Stročková, Jakub Janovský, Vladimír Houdek a rovněž designéři a designérky jako například ateliér Backyard, Smetana Q či Tomáš Bárta a mnozí další.

Vstup na akci je zdarma, na jednotlivé workshopy dle informací na www.otevreneatelierypraha.cz.


Spanilá jízda skútrů Vespa Prahou ovlivní dopravu

Dnes v 08:34

V sobotu 19. června se v Praze uskuteční Spanilá jízda skútrů Vespa. Povede po komunikacích na území městských částí Praha 1, 2, 3, 5, 6, 7 a 8. V trase jízdy je povolen pohyblivý zábor. 

Praha 5: Májové slavnosti na Malostranském hřbitově

Včera v 07:00

Obnovené Májové slavnosti na Malostranském hřbitově se uskuteční v sobotu 19. června od 14 do 17 hodin.

Děti: Ztratily se pohádky

15. června 2021 v 19:19

V pohádkovém království na Proseku se ztratily všechny pohádky. Pohádkový král je velice smutný a žádá všechny děti, aby přišly do jeho království a pomohly mu ztracené pohádky nalézt. Za pomoc nabízí bohatou odměnu a svoji vděčnost.

Libeňský zámek ožije divadlem

14. června 2021 v 19:40

Od pátku 18. června můžete v Praze 8 zažít deset jedinečných večerů na nádvoří rokokového zámku, který si oblíbila i Marie Terezie.

Africký den v Modřanech

14. června 2021 v 16:15

Africký den se koná v pátek 18. června od 15 do 19 hodin ve Viničním domku v Modřanech.

Tutto Italiano zažijete v Praze 8

14. června 2021 ve 12:35

Akce plná pohody, dobrého jídla a pití s typicky italskou atmosférou a bohatým doprovodným programem na Karlínském náměstí 20. června od 10 do 20 hodin.

Ashley Audrain: Druhá tvář

14. června 2021 v 11:36

Psychologické drama o odvrácené straně mateřství. Druhá tvář je znepokojivé, dech beroucí a silné čtení o posedlosti a nejhlubších obavách matky, jež by měla své dítě milovat… 

Pragovka odstartuje letní sezónu otevřenými ateliéry a kultovním Kouřem

13. června 2021 v 18:29

Pragovka 17. června zahájí letní sezónu otevřenými ateliéry části rezidentů, kurátorskou prohlídkou výstavy Ko-Laborace, ale také zahájením letního kina projekcí kultovního filmu Kouř. V průběhu léta se pak krom spolupráce s FAMU v rámci letních kin diváci mohou těšit na drobné letní programy...

Skupina Tři sestry vyrazila na letní open-air turné Sex drógy rokenról

13. června 2021 v 18:18

Po téměř devítiměsíční vynucené pauze vyrazila skupina Tři sestry na své tradiční letní open-air turné, které je letos pojmenováno po aktuálním albu souboru – Sex drógy rokenról!  

Pražské věže s Prahou 5

12. června 2021 v 06:22

Pražské věže, velká celodenní dobrodružná hra po Pražských věžích, se koná v neděli 13. června na území Prahy 5.

Další články
Nahoru