Dnes Úterý - obcasny-dest 5°C
Zítra Středa - zatazeno 5°C
Úterý 29. 11. 2022
Svátek má Zina
Advent v Praze
Tipy na adventní akce v metropoli
Pražská kulturaVíkendové tipy

Otevřené ateliéry Praha nabídnou umění v místě svého vzniku

18. 6. 2021 - 20. 6. 2021
Praha
Otevřené ateliéry Praha je prvním festivalem v Praze, který otevře veřejnosti desítky výtvarných ateliérů umělců, designérů a příbuzných oborů. Během 19. a 20. června máte možnost objevovat zajímavé tvůrce, lokality a v neposlední řadě poznávat vlastní sousedy. V pátek 18. června proběhne slavnostní zahájení v Loft Bubny.

Desítky uměleckých ateliérů se otevřou během jednoho červnového víkendu po celé Praze. Akce si klade za cíl přiblížit současné umění veřejnosti, umožnit zájemcům nahlédnout do pozadí umělecké tvorby a umožnit umělcům prezentaci svých děl.

Po vzoru zahraničních metropolí se tak i v Praze uskuteční událost, jež zde dosud chyběla a která propojuje desítky ateliérů po celém městě. Právě v této době, kdy kvůli pandemické situaci byly zavřená muzea a galerie, je prezentace umělců velmi důležitá.

„Hlavním záměrem bylo vytvořit událost, kde se budou moci návštěvníci neformálně setkávat s výtvarným uměním a designem v atraktivních lokalitách jejich vzniku. Možnost navštívit zákulisí, nahlédnout do procesu vzniku, či setkat se osobně s umělcem vytváří jedinečné interakce a zážitky.” zmiňuje jedna ze zakladatelek akce, Ivona Dresslerová.

Akce by tak ráda podpořila vytváření pozitivního vztahu k umění, odbourávání předsudků vůči profesionálnímu umění jako takovému a v neposlední řadě výměně kontaktů a zjednodušení procesu nákupu uměleckých děl.

Díky festivalu budou moci návštěvníci objevit také řadu architektonicky hodnotných lokalit se silným geniem loci, které navíc nejsou běžně přístupné veřejnosti. Mezi ty patří například Kafkův ateliér, část barokní Invalidovny s rezidenty Studia ALTA, ateliéry Stalingrad ve Vysočanech nebo industriální areál Lieben Artcontemporary.

Pro zájemce je také připraven doprovodný program, například v prostoru SmetanaQ bude probíhat workshop na výrobu vlastních kožených papučí s designérem Fernandem Echeverria, v Kafkárně jsou připraveny dílny pro děti s Kurtem Gebauerem, zajímavý program chystá i prostor Bubahof v Parku Františka Suchého nebo Garden Gallery na Praze-západ.

Do Otevřených ateliérů se dále zapojily sdružené ateliéry jako MeetFactory, Prám, Pragovka, Prostor 39 či Inkubátor Krenovka, ale také jednotliví umělci a umělkyně jako například Martin Salajka, Pavel Příkaský, Anastasia Stročková, Jakub Janovský, Vladimír Houdek a rovněž designéři a designérky jako například ateliér Backyard, Smetana Q či Tomáš Bárta a mnozí další.

Vstup na akci je zdarma, na jednotlivé workshopy dle informací na www.otevreneatelierypraha.cz.


Autor: TZ, red

Praha 2: Soubor Linha Singers vystoupí na Novoměstské radnici

27. listopadu 2022 v 07:02

V pátek 2. prosince se bude konat ve Velkém sále Novoměstské radnice adventní koncert vokálně instrumentálního souboru Linha Singers s uměleckým vedoucím Jiřím Linhou.

Botanica – Karel Štědrý / Jakub Berdych / Kristýna Šnajdrová

26. listopadu 2022 v 19:11

Vernisáž výstavy, která probudí vaše smysly. Obrazy Karla Štědrého, objekty Jakuba Berdycha a floristické instalace Kristýny Šnajdrové společně tvoří silnou výtvarnou kompozici, v níž čas existuje pouze pro ty, kteří v něj věří.

Dubajské EXPO v Praze

25. listopadu 2022 v 10:10

Abstraktní umění, malby, sochy ze skla. To všechno návštěvníky čeká na výstavě EXPOFlashback Dubai 2020. Galerie Kroupa svým návštěvníkům umožní zažít alespoň část slavného dubajského EXPO. 

Festival Věčná naděje zve na představení …a bolelo nebe

25. listopadu 2022 v 08:52

Pátý ročník festivalu Věčná naděje uzavře svou podzimní část 28. listopadu inscenací “…a bolelo nebe” v pražském Divadle Minor. Dismanův rozhlasový dětský soubor uvede literárně-hudební pásmo přibližující obrazy ze života dětí internovaných za druhé světové války...

Jana Jarkovská představí flétnový repertoár napříč časem

25. listopadu 2022 v 08:46

V dalším z večerů Obrazy a hudba v produkci Pražských symfoniků vystoupí flétnistka Jana Jarkovská společně s klavíristou Bohumírem Stehlíkem a houslistkou Markétou Janouškovou. 

Bohumil Míra a Milan Míšek: silná dvojka českého designu

24. listopadu 2022 v 07:30

Národní technické muzeum otevírá první retrospektivní výstavu věnovanou ojedinělému tvůrčímu tandemu designérů, fungujícího v šedesátých letech a na počátku sedmdesátých let minulého století. Bohumil Míra a Milan Míšek rozvinuli např. pozoruhodnou designérskou tvorbu pro několik závodů podniku...

Praha 2: Adventní koncerty v kostelích

23. listopadu 2022 v 09:16

Praha 2 zve milovníky hudby na již tradiční cyklus adventních koncertů v kostelích Prahy 2. První z koncertů proběhne v úterý 29. listopadu od 18 hodin v Kostele Panny Marie Sedmibolestné.

Big Band Pražského salonního orchestru v Praze 11

23. listopadu 2022 v 07:26

Ve čtvrtek 24. listopadu od 20 hodin uslyšíte swingové melodie. Večerní koncert Big Bandu Pražského salonního orchestru nás přenese do 30. let minulého století.

Divadlo: Prasklej svět

22. listopadu 2022 v 18:51

Městská divadla pražská uvedou inscenaci Rolanda Schimmelpfenniga Prasklej svět.  Přijměte pozvání na večírek. Budou ústřice, šampaňské a hodně zábavy. Premiéra se koná 10. prosince v Rokoku.

Koncert: Od baroka po současnost

22. listopadu 2022 v 11:09

V Lidické ulici si ve čtvrtek 24. listopadu můžete poslechnout koncert Od baroka po současnost. Vstupné je dobrovolné, koncert se koná za finanční podpory páté městské části.

Nahlédněte do historie země skrze malby, objekty a fotografie

22. listopadu 2022 v 06:43

Výstava Geometria naturalis sleduje dlouhodobé kurátorské zaměření Jana Dotřela a galerie Kvalitář, na interdisciplinární propojování umění a vědy. Skupinová výstava s podtitulem “A Chapter from Crystallography” se zaměřuje se na fascinující svět krystalů, přírodní geometrii a geologický čas skrze...

Vtípečky se zelím přivezou na Žižkov svéráznou show

22. listopadu 2022 v 06:24

Komediální skupina Vtípečky se zelím přináší své nejvypečenější vtipy do Pracovny na Žižkově. V sobotu 26. listopadu se mikrofonu chopí šestice komiků, kteří divákům naservírují vtipy ze všech sfér lidského života.

V Praze zazní Skrjabinovy klavírní sonáty

21. listopadu 2022 ve 14:03

Akademie Ivana Moravce ve spolupráci s Prague Music Performance představí 22.–23. listopadu dvoudenní program s dramaturgickým zaměřením na hudbu komponovanou v letech 1890–1915. Britský klavírista Jonathan Powell vzdá hold Alexandru Skrjabinovi u příležitosti 150. výroční narození tohoto...

Pavel Baňka vystavuje v Jungmannově ulici

21. listopadu 2022 v 10:55

Fotograf Gallery v Jungmannově ulici připravila výstavu Pavla Baňky s názvem Fotograf(ové) tady dole i tam nahoře.

Hudba na hradbách představí Bona Fide Tango

21. listopadu 2022 v 10:41

Praha 2 zve milovníky hudby na další z koncertů cyklu Hudba na hradbách, který se uskuteční v úterý 22. listopadu od 18 hodin v restauraci Bastionu.

Další články
Nahoru