Dnes Pondělí - oblacno 2°C
Zítra Úterý - obcasny-dest 3°C
Pondělí 29. 11. 2021
Svátek má Zina
Koronavirus
Aktuální informace o epidemii.
Otevřelo se tržiště v Holešovicích, stánky fungují i na dalších místech. Start náplavky město odložilo
Zastřešené tržiště v holešovické tržnici. Foto: se svolením MHMP

Otevřelo se tržiště v Holešovicích, stánky fungují i na dalších místech. Start náplavky město odložilo

Hala 22 v Pražské tržnici v Holešovicích byla v souvislosti s pandemií covid-19 uzavřena na konci ledna, od té doby zelináři čekali na možnost opět prodávat svou letošní úrodu a další zboží. Tento týden v pondělí se do haly opět vrátil běžný život, tedy více než padesátka prodejců ovoce, zeleniny a dalších lokálních potravin od malých zemědělců, výrobců a pěstitelů.

„Sezonní ovoce a zeleninu mohou Pražané v areálu Pražské tržnice pořídit už od devadesátých let. Osobně velmi vítám, že oblíbené tržiště v Hale 22 můžeme jako město po dlouhých týdnech znovu otevřít. Oceňuji pestrou nabídku ovoce, zeleniny a dalšího sortimentu přímo od pěstitelů a stejně jako místní obyvatelé Holešovic sem rád chodím nakupovat. Provoz tohoto místa považuji za klíčový pro život a fungování celé Pražské tržnice,“ uvedl náměstek primátora pro oblast financí a rozpočtu Pavel Vyhnánek (Praha Sobě), který má areál Pražské tržnice ve své gesci. 

Hala 22 je největší zeleninový trh v Praze s celoročním provozem šest dní v týdnu. Pro většinu prodejců představovalo uzavření haly na základně lednových vládních opatření obrovské finanční ztráty. 

Podle některých z nich museli zlikvidovat nebo prodat hluboce pod cenou asi 20 procent své roční produkce. Co se týče prodeje sazenic, čísla prý mnohdy byla ještě horší a přerostlé sazenice se musely vyhazovat.

„Již před uzavřením haly jsme dodržovali všechna anti-covid opatření, stejně jako je tomu například v supermarketech. Tato pravidla budou platit i nyní – používání respirátorů, dezinfekce rukou, rukavice pro nákup, zákaz konzumace na místě a regulace počtu zákazníků uvnitř v jeden moment – na to všechno jsme od pondělí připraveni. Jsme rádi, že se zelináři chovají zodpovědně a také, že tuhle těžkou situaci ustáli,“ popisuje Michal Tošovský, kurátor a manažer Pražské tržnice.  

Hala 22 se rozprostírá na ploše téměř 2000 metrů čtverečních plochy, dodržování omezení, kdy v prodejně může být jeden zákazník na 15 metrů čtverečních, je zde tedy možné bez problémů dodržovat. Zaměstnanci ochranky u vstupu regulují počet zákazníků uvnitř haly v jeden moment. 

Hala 22 je otevřená každý všední den od 8 do 17 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin. Obvyklý sortiment prodejců, který zde mohou Pražané a všichni návštěvníci pořídit, tvoří čerstvá zelenina a ovoce, sazenice, květiny, houby, výběrové maso, vejce, ryby, pečivo, asijské a ruské potraviny, káva a další speciality. 

V pondělí se otevřely se i trhy na Tylové náměstí v Praze 2. Na prostranství u stanice metra I.P. Pavlova lze nakupovat od pondělí do pátku od 8 hodin do 18 hodin. 

V úterý začalo po nucené pauze fungovat opět farmářské tržiště Kubáň na Kubánském náměstí v Praze 10. Tržiště funguje třikrát v týdnu, v úterý a ve čtvrtek od 9 do 18 hodin a v sobotu od 9 do 14 hodin. 

Trhy na Jiřáku se po pauze konaly poprvé ve středu. Tržiště na náměstí Jiřího z Poděbrad funguje standardně od středy do pátku od 8 do 18 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

„Otevřeli jsme v omezeném rozsahu, i tak se lze  těšit na čerstvou zeleninu, ovoce, bylinky i sazenice, stejně jako na maso, uzeniny, pečivo a vejce. Zatím na trhu není žádné občerstvení ani káva,“ informuje Praha 3, která trhy organizuje.  

V sobotu 17. dubna se mělo od 8 do 14 hodin otevřít farmářské tržiště na pravobřežní náplavce mezi Palackého a železničním mostem, nicméně městská firma Trade Centre Praha (TCP) zrušila původní souhlas s řešením, které pořádající spolek Archetyp navrhl pro splnění vládních omezení.

„Pronajímatel dopisem zrušil předchozí souhlas se vznikem dvou kontrolovatelných vchodů na každé straně trhu, abychom tak mohli, jako jiní, zodpovědně vyhovět platným nařízením vlády o monitorování počtu lidí a o tom, s čím vším k nám jdou, například s vlastní kávou nebo pivem v ruce. Doufejme, že po jednání počátkem příštího týdne najdeme společnou řeč, aby se farmářské trhy na Náplavce mohly konat," uvedl Archteyp na svém webu.

Zítra lze od 8 do 14 hodin zajít na farmářský trh Heřmaňák na Řezáčově náměstí v Praze 7 a ve stejný čas budou otevřené i Farmářské trhy na Vítězném náměstí v Praze 6.


Autor: Jan Puci

Galerie Harfa nabídne vánočním trhovcům volné prodejní jednotky

27. listopadu 2021 ve 21:49

Obchodní centrum Galerie Harfa poskytne zdarma několik plně vybavených prodejních jednotek vybraných obchodníkům, kteří přišli o příležitost prodeje na tradičních vánočních trzích. Chce podpořit malé prodejce, kteří do příprav vložili svůj vlastní kapitál, energii, čas a snahu udělat všem...

Praha 11: Pro Místní akční plán otevřela pandemie nové možnosti

26. listopadu 2021 v 10:55

Místní akční plán (MAP) vzdělání pro Prahu 11 končí svou II. etapu, která byla zahájena v prosinci 2021. I přes komplikace spojené s pandemií Covid19 a uzavřením škol se pracovním skupinám a realizačnímu týmu MAP II podařilo na území městské části Praha 11 a spolupracujících MČ Křeslice, Šeberov a...

Radní odsouhlasili návrh memoranda o vzájemné spolupráci Prahy se Středočeským krajem

25. listopadu 2021 v 08:46

Pražští radní v pondělí odsouhlasili záměr uzavřít Memorandum o vzájemné spolupráci mezi hlavním městem Prahou a Středočeským krajem. Tímto krokem navazují na první povolební společné setkání zástupců obou krajů, které se uskutečnilo 10. června 2021. Samotný podpis memoranda bude následovat po...

Praha 5 schválila pravidla pro rozpočtové provizorium

24. listopadu 2021 ve 22:27

Na svém úterním zasedání zastupitelé Prahy 5 rozhodli, že pokud nebude včas schválen rozpočet na příští rok, začne městská část automaticky hospodařit od ledna v provizoriu. Nebude ho tak už muset schvalovat.

Příznivci návratu pomníku maršála Radeckého se sešli na Mariánském náměstí

23. listopadu 2021 v 19:37

Spolek Radecký Praha, který dlouhodobě usiluje o návrat pomníku maršála Václava Radeckého z Radče na Malostranské náměstí, uspořádal tradiční setkání podporovatelů obnovy pomníku. 

Další články
Nahoru