Dnes Sobota - jasno 9°C
Zítra Neděle - jasno 9°C
Sobota 3. 6. 2023
Svátek má Tamara
Newsletter Pražský patriot
Pro odběr ranního přehledu článků za posledních 24 hodin se přihlaste zde.
Otevřelo se tržiště v Holešovicích, stánky fungují i na dalších místech. Start náplavky město odložilo
Zastřešené tržiště v holešovické tržnici. Foto: se svolením MHMP

Otevřelo se tržiště v Holešovicích, stánky fungují i na dalších místech. Start náplavky město odložilo

Hala 22 v Pražské tržnici v Holešovicích byla v souvislosti s pandemií covid-19 uzavřena na konci ledna, od té doby zelináři čekali na možnost opět prodávat svou letošní úrodu a další zboží. Tento týden v pondělí se do haly opět vrátil běžný život, tedy více než padesátka prodejců ovoce, zeleniny a dalších lokálních potravin od malých zemědělců, výrobců a pěstitelů.

„Sezonní ovoce a zeleninu mohou Pražané v areálu Pražské tržnice pořídit už od devadesátých let. Osobně velmi vítám, že oblíbené tržiště v Hale 22 můžeme jako město po dlouhých týdnech znovu otevřít. Oceňuji pestrou nabídku ovoce, zeleniny a dalšího sortimentu přímo od pěstitelů a stejně jako místní obyvatelé Holešovic sem rád chodím nakupovat. Provoz tohoto místa považuji za klíčový pro život a fungování celé Pražské tržnice,“ uvedl náměstek primátora pro oblast financí a rozpočtu Pavel Vyhnánek (Praha Sobě), který má areál Pražské tržnice ve své gesci. 

Hala 22 je největší zeleninový trh v Praze s celoročním provozem šest dní v týdnu. Pro většinu prodejců představovalo uzavření haly na základně lednových vládních opatření obrovské finanční ztráty. 

Podle některých z nich museli zlikvidovat nebo prodat hluboce pod cenou asi 20 procent své roční produkce. Co se týče prodeje sazenic, čísla prý mnohdy byla ještě horší a přerostlé sazenice se musely vyhazovat.

„Již před uzavřením haly jsme dodržovali všechna anti-covid opatření, stejně jako je tomu například v supermarketech. Tato pravidla budou platit i nyní – používání respirátorů, dezinfekce rukou, rukavice pro nákup, zákaz konzumace na místě a regulace počtu zákazníků uvnitř v jeden moment – na to všechno jsme od pondělí připraveni. Jsme rádi, že se zelináři chovají zodpovědně a také, že tuhle těžkou situaci ustáli,“ popisuje Michal Tošovský, kurátor a manažer Pražské tržnice.  

Hala 22 se rozprostírá na ploše téměř 2000 metrů čtverečních plochy, dodržování omezení, kdy v prodejně může být jeden zákazník na 15 metrů čtverečních, je zde tedy možné bez problémů dodržovat. Zaměstnanci ochranky u vstupu regulují počet zákazníků uvnitř haly v jeden moment. 

Hala 22 je otevřená každý všední den od 8 do 17 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin. Obvyklý sortiment prodejců, který zde mohou Pražané a všichni návštěvníci pořídit, tvoří čerstvá zelenina a ovoce, sazenice, květiny, houby, výběrové maso, vejce, ryby, pečivo, asijské a ruské potraviny, káva a další speciality. 

V pondělí se otevřely se i trhy na Tylové náměstí v Praze 2. Na prostranství u stanice metra I.P. Pavlova lze nakupovat od pondělí do pátku od 8 hodin do 18 hodin. 

V úterý začalo po nucené pauze fungovat opět farmářské tržiště Kubáň na Kubánském náměstí v Praze 10. Tržiště funguje třikrát v týdnu, v úterý a ve čtvrtek od 9 do 18 hodin a v sobotu od 9 do 14 hodin. 

Trhy na Jiřáku se po pauze konaly poprvé ve středu. Tržiště na náměstí Jiřího z Poděbrad funguje standardně od středy do pátku od 8 do 18 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

„Otevřeli jsme v omezeném rozsahu, i tak se lze  těšit na čerstvou zeleninu, ovoce, bylinky i sazenice, stejně jako na maso, uzeniny, pečivo a vejce. Zatím na trhu není žádné občerstvení ani káva,“ informuje Praha 3, která trhy organizuje.  

V sobotu 17. dubna se mělo od 8 do 14 hodin otevřít farmářské tržiště na pravobřežní náplavce mezi Palackého a železničním mostem, nicméně městská firma Trade Centre Praha (TCP) zrušila původní souhlas s řešením, které pořádající spolek Archetyp navrhl pro splnění vládních omezení.

„Pronajímatel dopisem zrušil předchozí souhlas se vznikem dvou kontrolovatelných vchodů na každé straně trhu, abychom tak mohli, jako jiní, zodpovědně vyhovět platným nařízením vlády o monitorování počtu lidí a o tom, s čím vším k nám jdou, například s vlastní kávou nebo pivem v ruce. Doufejme, že po jednání počátkem příštího týdne najdeme společnou řeč, aby se farmářské trhy na Náplavce mohly konat," uvedl Archteyp na svém webu.

Zítra lze od 8 do 14 hodin zajít na farmářský trh Heřmaňák na Řezáčově náměstí v Praze 7 a ve stejný čas budou otevřené i Farmářské trhy na Vítězném náměstí v Praze 6.


Autor: Jan Puci

V Letňanech zasedne kontrolní výbor

Dnes v 06:30

Ve středu 7. června v 18 hodin bude v Praze 18 jednat kontrolní výbor.

Školní psychologové dorazili na radnici Prahy 2

1. června 2023 ve 23:28

Starostka Prahy 2 a náměstkyně primátora Alexandra Udženija (ODS) se v pondělí 29. května setkala v budově radnice se školními psychology.

Praha 4: Zapojte se do diskuse o rozvoji městské části

1. června 2023 v 07:42

V červnu se v Praze 4 uskuteční několik veřejných akcí, do kterých se může zapojit veřejnost. Mluvit se bude o ulicích Pujmanové, Podolí, sídlišti Antala Staška a Zátišském potoku, jejich plánovaných proměnách a rozvoji městské části, které Prahu 4 čekají.

Další články
Nahoru