Dnes Sobota - zatazeno 2°C
Zítra Neděle - obcasny-dest 5°C
Sobota 9. 12. 2023
Svátek má Vratislav
Vánoční nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz, do konce roku za zvýhodněné ceny.
Otevírá se Clam-Gallasův palác. Rekonstrukce barokního skvostu trvala čtyři roky
Clam-Gallasův palác je po čtyřleté rekonstrukci. Foto: Martin Frouz

Otevírá se Clam-Gallasův palác. Rekonstrukce barokního skvostu trvala čtyři roky

Clam-Gallasův palác se po obsáhlé rekonstrukci trvající čtyři roky opět otevírá veřejnosti. Poprvé jej budou moci lidé navštívit již 28. září. Komplexní rekonstrukce se týkala jak interiérů paláce, tak i jeho dvora a fasády. Hlavní město zaplatilo za jeho přeměnu přibližně 470 milionů korun bez DPH. Do budoucna bude prostory využívat Muzeum hl. m. Prahy pro výstavy a v plánu jsou i různé další akce pro veřejnost. Informoval o tom mluvčí pražského magistrátu Vít Hofman.

Clam-Gallasův palác postavil rakouský architekt a stavitel Tomáš Haffenecker v letech 1714 až 1718 podle návrhu vídeňského dvorního architekta Johanna Bernarda Fischera z Erlachu pro hraběte Jana Václava Gallase. Tato významná palácová barokní stavba, která ve své době reprezentovala bydlení nejvyšších společenských vrstev vídeňského dvora, však potřebovala obsáhlou rekonstrukci.

Ta začala na podzim roku 2018 a nyní se palác opět otevře veřejnosti. První návštěvníci budou moci přijít na komentované prohlídky 28. září v rámci dne otevřených dveří, přičemž palác bude zpřístupněn v tento den v plném rozsahu.

Další možnosti návštěvy budou navazovat v říjnu. Unikátní budovu využije Muzeum hlavního města Prahy pro svou expozici, ale také poslouží jako místo pro společenské akce.

Cílem rekonstrukce obsahující dvě etapy bylo oživení a zpřístupnění paláce Pražanům i návštěvníkům metropole, a přitom zachování historického a kulturního rázu památky.

V první etapě rekonstrukce se uskutečnily práce v suterénu, parteru, přízemí a dále byla vybudována nová výtahová šachta pro všechna podlaží. Zprovozněno bylo také zázemí pro personál a palác má také moderní technologie nezbytné k jeho provozu.

Druhá etapa se týkala reprezentačních prostor v prvním a druhém patře a sezonní expozice v podkroví. Dále byla kompletně dokončena rekonstrukce třetího patra, uskutečněny jiné drobné stavební úpravy umožňující zpřístupnění podkroví a doplněny byly veškeré potřebné technologie. Vytvořen byl také nový vstup do objektu z Husovy ulice.

„Magistrátu tento barokní skvost patří od roku 1993, a přestože na budovu téměř všichni koukáme ze svých kanceláří, pořádné rekonstrukce se dočkala až po 25 letech. Investice za téměř půl miliardy korun trvala čtyři roky a byla tak říkajíc „od sklepa po střechu“, a to včetně technologií,“ popsal pražský radní pro oblast majetku Jan Chabr (TOP 09).

„Nádherný Clam-Gallasův palác současně prošel modernizací, díky výtahu je téměř celý bez bariér a je připraven přivítat návštěvníky expozice baroka Muzea hlavního města Prahy nebo dalších kulturních a společenské akcí,“ dodala pražská radní pro kulturu a cestovní ruch Hana Třeštíková (Praha Sobě).

Do budoucna je plánováno široké využití paláce pro kulturně-společenské události a různé další akce pro návštěvníky. Kromě plánovaných expozic bude postupně v areálu otevřena restaurace, kavárna nebo například galerijní obchod.

Předpokladem je, že by výběrová řízení měla být zahájena do konce tohoto roku. Část prostor bude také využívána pro společenské akce. Rekonstrukce Clam-Gallasova paláce byla také nominována na Stavbu roku 2022.

„Palác je unikátní ukázkou způsobu života té nejvyšší aristokracie doby baroka. Komplexní obnova probíhala pod přísným památkovým dohledem a byla řešena do nejmenších detailů. V konfrontaci s minulostí stavby jsme se setkali s řadou příjemných i méně příjemných překvapení,“ sdělil předseda představenstva a generální ředitel společnosti Subterra Ondřej Fuchs.

Celkové náklady dosáhly 472 milionů korun bez DPH. Cena zahrnuje také opravu fasád paláce (zhruba 41 milionů korun) a portálů paláce (asi 13,5 milionu korun).

Muzeum hl. m. Prahy postupně zpřístupní předměty jedinečné hodnoty s využitím mnoha audiovizuálních prostředků. První akce v paláci jsou už nyní naplánovány. U příležitosti znovuotevření paláce připravilo muzeum zahajovací venkovní výstavu Clam-Gallasovský palác v Praze, která bude ke zhlédnutí na Mariánském náměstí od 17. října do 17. listopadu.

Na dvanácti panelových plochách představí historii a dějiny místa, dějiny paláce a historii rodiny Gallasů, jakož i rekonstrukci paláce. Od 21. října bude v paláci otevřena jedinečná výstava o Josefu Myslivečkovi.

Již v březnu 2023 je v plánu otevřít zahajovací výstavu Od korunovace 1723 ke korunovaci 1743 a expozicí baroka v červnu 2024 pak vyvrcholí realizace stálých expozic v Clam-Gallasově paláci.


Autor: puc

Praha hostila jednání Rady evropských obcí a regionů

Včera v 07:41

Svaz měst a obcí České republiky (SMO ČR) uspořádal ve dnech 6. a 7. prosince jednání Politického výboru Rady evropských obcí a regionů CEMR. Toto jednání bylo zaměřené především na otázky transformace společnosti, zapojení samospráv do tohoto procesu a také na možné dopady samotné...

Praha 4 vyhlásila dotace na rok 2024

Včera v 07:26

Rada Prahy 4 vyhlásila v pondělí 4. prosince dotační programy městské části na rok 2024, včetně harmonogramu dotačního řízení a zásad pro poskytování dotací městské části Praha 4.

Tržní místa v Praze zpřehlední aplikace

7. prosince 2023 v 07:31

Radní Prahy na pondělním jednání schválili nový tržní řád upravující podmínky pro tržní místa, trasy pro pojízdný prodej zboží nebo poskytování služeb, předsunutá prodejní místa či noční provoz restauračních zahrádek. Lepší přehled v oblasti tržního řádu přinese mapová aplikace pro veřejnost,...

Ze střechy OC Šestka spadl muž

6. prosince 2023 ve 22:14

Muže po pádu ze střechy obchodního centra Šestka nedaleko ruzyňského letiště museli v úterý večer resuscitovat záchranáři, kteří ho následně převezli do nemocnice. Policisté zjišťují, co se na střeše odehrálo. Střecha slouží jako parkoviště.

Praha oslaví 70. výročí získání Nobelovy ceny pořádáním chemického kongresu

6. prosince 2023 v 11:14

V roce 2029 uplyne přesně 70 let od doby, kdy do tehdejšího Československa zamířila první Nobelova cena. Profesor Jaroslav Heyrovský ji obdržel v roce 1959 za objev polarografie, chemické metody užívané k analýze roztoků. Praha toto významné výročí symbolicky oslaví pořádáním Světového chemického...

Další články
Nahoru