Dnes Sobota - skorojasno 10°C
Zítra Neděle - skorojasno 12°C
Sobota 23. 10. 2021
Svátek má Teodor
Koronavirus
Aktuální informace o epidemii.
Otékají vám nohy? Příznaků srdečního selhání může být několik, popisuje kardiolog Pudil
Dušnost se zpočátku může projevovat pouze při větší fyzické zátěži, každopádně je potřeba ji nepodceňovat. Foto: Lucie Rychlá / se souhlasem Kamily Veselé

Otékají vám nohy? Příznaků srdečního selhání může být několik, popisuje kardiolog Pudil

Lidé si v souvislosti se srdečním selháním nejčastěji vybaví infarkt, arytmii, anginu pectoris. „Srdeční selhání jim nic neříká, a přitom s ním žije v Česku přes 200 tisíc pacientů. A ještě velké množství těch, kteří o svém onemocnění nevědí. V tomto případě je nejdůležitější včasná diagnostika, která prodlouží život pacienta o mnoho let,“ říká pro Lab Tests Online Radek Pudil z 1. interní kardioangiologické kliniky FN a LF Hradec Králové.

Srdeční selhání je stav, při kterém srdce není schopné přečerpat krev k jednotlivým orgánům podle jejich potřeb. Mezi nečastější příznaky srdečního selhání patří podle Pudila dušnost, únavnost a známky zadržování vody v těle, tedy otoky.

Dušnost se zpočátku může projevovat pouze při větší fyzické zátěži a nemocný si často neuvědomí, že něco není v pořádku a může to přičítat své nižší kondici. Jindy se to projeví nástupem suchého kašle při námaze.

„Později se dušnost může objevit i v klidu, vcelku typickým projevem srdečního selhání je stav, kdy nemocný pociťuje dušnost vleže, musí se posazovat a často si všimne, že se mu lépe spí s více polštáři pod hlavou. Dalším příznakem je zvýšená únavnost, pacient musí častěji odpočívat. Při zadržování vody v těle pacient pozoruje otoky kolem kotníků, které mohou postupovat výše,“ popisuje kardiolog Pudil.

Přetěžované srdce se umí bránit

Nejčastější příčinou srdečního selhání je ischemická choroba srdeční jako projev aterosklerózy věnčitých tepen a následného infarktu. Druhou nejčastější příčinou jsou nemoci srdečního svalu, ty vznikají dědičně, nebo po virové infekci postihující srdeční sval. Srdce je pak v běžném životě přetěžováno a začíná se bránit.

A tady nastupují metody, které jsou v krvi pacienta schopné vystopovat projevy této obrany. Srdce totiž ve zvýšené míře vytváří obranné látky-natriuretické peptidy, které odhalí krevní test.

„Bylo vypozorováno, že čím vážnější je srdeční selhání, tím více tělo vytváří tyto látky. Lékaři mají v ruce nástroj, kterým mohou velmi přesně srdeční selhání potvrdit, nebo spolu s ostatními metodami (echokardiografie) vyloučit. Proto by lidé v případě problémů neměli návštěvu lékaře oddalovat, včasná diagnostika má zásadní význam,“ apeluje kardiolog.

Jak srdeční selhání pozná lékař

Lékař zpravidla provede fyzikální vyšetření. Dělá se elektrokardiogram, vyšetření krve, echokardiografie, rentgenové metody a řada dalších vyšetření.

K problémům kardiovaskulárního systému podle Pudila vede mimo jiné nezdravý životní styl a nedostatečná fyzická aktivita. A mnohdy také přehlížení aktuálního zdravotního stavu.

Blíží se období chřipek a nejrůznějších viróz. „Snažte se každou nákazu opravdu poctivě vyležet, protože přechozená nemoc může mít na vaše srdce negativní vliv. Choďte pravidelně na preventivní prohlídky, abyste včas zachytili například počínající diabetes nebo zvýšenou hladinu tuků v krvi, které provázejí vyšší riziko vzniku srdečního selhání,“ dodává profesor Radek Pudil z 1. interní kardioangiologické kliniky FN a LF Hradec Králové.


Autor: Lucie Rychlá

Mentoring pro ženy z Prahy 4: Jak najít vysněnou práci?

14. října 2021 v 06:41

Jste na rodičovské nebo mateřské dovolené a chystáte se zpět do práce? Máte z návratu do pracovního kolotoče obavy? Přijďte se inspirovat zkušenostmi dalších žen u kulatého stolu v rámci projektu Po rodičovské do práce pro ženy z Prahy 4.

6 potravin, které nejsou vhodné pro ketodietu

13. října 2021 v 06:52

Podívejte se, která jídla nejsou vhodná pro vaši ketodietu a jak je nahradit.

Profesia days a HR days v Letňanech

2. října 2021 v 07:08

Veletrh práce Profesia days a odborný veletrh HR days, se konají ve středu 6. a čtvrtek 7. října na výstavišti PVA EXPO PRAHA Letňany. Letos je navíc doprovází odborná konference Hospodářské komory ČR s názvem HR chytře.

Ušijte si sami a nakupte všechno na jednom místě

29. září 2021 v 06:50

Také se vám stává, že jdete do obchodu s oblečením, ale odcházíte s prázdnou? Současná móda vám nesedne, a když už, tak je to vyrobeno z nepříjemného materiálu? Pokud jste zruční a umíte šít, můžete si své oblečení vyrobit sami. Problémem může být to, že ne každý obchod disponuje vším, co...

Den zdraví na Poliklinice Parník

26. září 2021 ve 13:54

Ve čtvrtek 14. října se ve vestibulu Polikliniky Parník v ulici Generála Janouška 17 koná od 7 do 12 hodin Den zdraví 2021.

Další články
Nahoru