dnes
Neděle - obcasny-dest
6°C
zítra
Pondělí - obcasny-dest
6°C
pozítří
Úterý - obcasny-dest
10°C
Otazníky nad novou radnicí v Praze 10
Radnice Prahy 10 sídlí v budově ze 70. let na sídlišti Vlasta. Foto: archiv

Otazníky nad novou radnicí v Praze 10

Vedení radnice Prahy 10 by rádo do nového. Stav sídla úřadu ve vršovickém panelovém komplexu na sídlišti Vlasta je podle něj nevyhovující. Městská část zadala vypracovat architektonickou studii, která bude stát pět milionů korun. Rozhodnutí zpochybnili zástupci občanských sdružení i opozice.

Prakticky všichni – koalice v Praze 10, opozice i občanští aktivisté – se shodují na tom, že stávající sídlo v panelovém komplexu Vlasta nevyhovuje požadavkům na moderní kancelářský provoz. Zanedbána byla i údržba budovy, což se negativně projevilo na jejím stavu.

Radnice proto zadala vypracovat architektonickou studii a na svém předposledním zastupitelstvu na ni odsouhlasila vynaložit pět milionů korun.

Zástupci občanských sdružení, ale i opoziční zastupitelé z TOP 09, toto rozhodnutí na jednání zastupitelstva zpochybnili, protože ho považují za předčasné. Nejdřív by podle nich mělo být ujasněno, zda rekonstruovat, či stavět novou budovu – a hlavně, jak by nová budova měla vlastně vypadat.

Na zpracování objemové studie by podle nich mohlo stačit pár desítek tisíc korun, aby bylo jasné, co má vzniknout a přibližně za kolik. Někteří aktivisté se obávají, že by mohlo dojít ke stavbě celého komplexu, nikoli jen radnice. Signálem je podle nich to, že studií bylo od roku 2006 již několik.

Radnice k architektonické soutěži

Podle vedení radnice schválilo zastupitelstvo Prahy 10 zadání architektonické soutěže pod vedením a podle pravidel České komory architektů loni v prosinci.

„Cílem studie je získat podklady k porovnání navržených řešení. Vypsání této soutěže některá média a občané mylně interpretovali jako rozhodnutí o stavbě radnice nové v lokalitě Strašnic. Toto vysvětlení je zcela nepravdivé,“ uvedla radnice ve stanovisku.

„Teprve na základě výsledků této soutěže a získání odhadů realizačních stavebních nákladů, které z ní vyplynou, bude moci vedení městské části a všichni zastupitelé rozhodovat o tom, jaká varianta bude pro Prahu 10 výhodnější," pokračovala.

radnice-praha-10-interier

I tak vypadá interiér stávající radnice… Foto: archiv

"Tedy zda bude výhodnější rekonstrukce současné radnice, nebo stavba radnice nové,“ dodala.

Starostou Milanem Richterem (ODS) bylo nakonec přislíbeno přistoupit k řešení problému zodpovědně a po projednání s veřejností.

Zastupitelstvo městské části Praha 10 bude při diskusích o nové radnici posuzovat dvě varianty: možnou rekonstrukci stávající budovy v komplexu Vlasta, nebo vybudování novostavby u stanice metra Strašnická.

Na základě požadavku občanů vznikla komise k řešení variant sídla radnice, která by se touto problematikou měla zabývat. Jejími členy jsou zástupci všech politických stran, dva zástupci občanských sdružení z Prahy 10 a zástupci městské části. Vše bude probíhat pod dohledem specialisty na participaci, architekta Petra Klápštěte.

Ivana Mádrová z občanského sdružení Útulné Strašnice je ráda, že radnice bude s občany i iniciativami diskutovat. Doufá, že bude zvážena zejména varianta rekonstrukce původního objektu, protože se domnívá, že by Praha 10 měla především dbát o stávající majetek a ne investovat miliony do nových objektů.

Polyfunkční centrum?

Podle Mádrové je v Praze 10 už několik chátrajících budov, například Strašnická škola či kulturní dům Eden, jejichž údržba stojí spoustu peněz a přitom stále leží ladem.

Oba objekty by se podle ní mohly stát součástí budoucího úřadu – ať již při rekonstrukci objektu Vlasty, nebo při stavbě na Strašnické „Obávám se, aby se nejednalo o stavbu celého polyfunkčního komplexu, nikoli jen radnice,“ řekla.

„Měla by zde být snaha o zachování veřejného prostoru, zeleně a zachování i dopravní obslužnosti, protože výstavba takového obrovského komplexu by s sebou nutně přinesla i omezení provozu tramvají a Metra na Strašnické,“ dodala.

To vše by se mělo podle ní řádně zvážit a projednat hlavně s těmi, kteří v této lokalitě žijí, než se začne s architektonickou soutěží.

Nemusí se rozhodnout v tomto období

Dotazy, jak to s novou radnicí bude, zaslal Pražský patriot přes tiskové oddělení starostovi Milanu Richterovi (ODS). Tiskový mluvčí Jan Charvát nás odkázal na speciální informační web k budoucnosti radnice.

Současná budova radnice je podle vedení radnice ve špatném technickém stavu a podle nynějších předpisů by již ani nemohla být zkolaudována, nemá odpovídající parkovací plochy, je energeticky i bezpečnostně zastaralá.

Zadaná studie podle vedení desáté pražské části posoudí, zda by pro město bylo výhodnější ji zrekonstruovat, nebo postavit radnici novou.

„Radnici si nestaví politici a úředníci pro sebe, ale proto, aby na vysoké úrovni a přitom levně vykonávali služby pro občany,“ uvedla místostarostka Ivana Cabrnochová (SZ). Podle jejích slov se letos uskuteční diskusní večery nad budoucností radnice. První se uskuteční 12. března ve strašnickém divadle Miriam.

Praha 10 deklaruje, že její ambicí není o stavbě či rekonstrukci rozhodnout „za každou cenu v tomto volebním období“.

Současná budova radnice ve Vršovické ulici vznikla v 70. letech minulého století, tehdejší obvodní úřad Prahy 10 se tam přestěhoval z Vršovického zámečku, takzvané Rangherky. O nevyhovujícím stavu komplexu se začalo hovořit již v devadesátých letech.


Autor: Anna Skálová

Pirátům v pražském zastupitelstvu byla zamítnuta možnost vzdát se odměn

2. listopadu 2017 v 15:15 | Aktualizováno 1. ledna 1970, 01:00

Pražští zastupitelé dnes nesouhlasili s tím, aby se jejich kolegové za Piráty zvolení do Sněmovny mohli vzdát odměn za výkon funkce v zastupitelstvu. Pro návrh Pirátů hlasovalo 13 z celkem 65 zastupitelů. Piráti mají v pražském zastupitelstvu čtyři členy. Ve volbách do Sněmovny získala strana...

Další články
Nahoru