Dnes Neděle - oblacno -2°C
Zítra Pondělí - snih 0°C
Neděle 17. 1. 2021
Svátek má Drahoslav
Koronavirus
Aktuální informace o šíření epidemie v Praze.
Noční osvětlení památek: Nejdříve jsou na řadě stavby z 10. století, Karlův most čeká dvanáct minut
Karlův most po setmění, pohled ze Smetanova nábřeží. Foto: THMP

Noční osvětlení památek: Nejdříve jsou na řadě stavby z 10. století, Karlův most čeká dvanáct minut

Od minulého týdne architekturu Karlova mostu a jeho bezprostředního okolí opět zdůrazňuje všech 230 svítidel. Část z nich musela být v říjnu dočasně vyřazena z provozu, probíhala totiž jejich plánovaná rekonstrukce. Světla na ledolamech navíc oslňovala lodě proplouvající pod mostními oblouky. K opraveným světlům byly instalovány pro eliminaci oslnění speciální clony. Ty dosavadní nedostatečně plnily svůj účel. 

V rámci kompletní výměny ledolamů před Karlovým mostem bylo v loňském roce demontováno a repasováno slavnostní osvětlení. Funkční zkouška ukázala, že svítidla na ledolamech nedostatečně eliminují oslnění dopravních prostředků proplouvajících pod oblouky Karlova mostu, ačkoliv byla opatřena clonami.

„Proto jsme je dočasně vyřadili z provozu a v součinnosti se Státní plavební správou učinili kroky k zajištění bezpečnosti lodní dopravy,“ vysvětlil pražský radní Jan Chabr. Za tímto účelem byly navrženy a následně vyrobeny speciální žaluziové clony svítidel slavnostního osvětlení. Ty jsou nově i natřené barvou zamezující oslňování.

Mimo to proběhla kompletní výměna vnitřní výzbroje svítidel, kabeláže, očištění a nátěr pomocných ocelových konstrukcí a svítidla na ledolamech byla doplněna i o ochranu proti poškození ptactvem.

Městská společnost Technologie hlavního města Prahy, která opravu světel a instalaci clon zajistila, se v Praze stará o slavnostní osvětlení 140 pražských architektonicky významných staveb. Slavnostní nasvícení památek mají v péči každý den dvě specializované posádky.

Osvětlení pražských památek se spouští po západu slunce postupně vždy ve tříminutovém intervalu podle jejich stáří. V potemnělém prostředí nejdříve vyniknou stavby z 10. století a jako poslední se rozsvítí nejmladší pamětihodnosti. Karlův most postavený ve 14. století tak přijde na řadu vždy dvanáct minut po památkách, které se rozsvěcují jako první.


Autor: Karel Netolický

První jednání Komise pro životní prostředí RMČ Praha 11

Dnes ve 12:14

Jednání komise pro životní prostředí je veřejné a bude se konat v pondělí dne 18. ledna od 17 hodin v zasedací místnosti Vidimova, na Úřadě MČ Praha 11, Vidimova 1324, Praha 4.

Praha 4 varuje před podvodníky

13. ledna 2021 v 18:02

Radnice čtvrté městské části upozorňuje obyvatele na nárůst nabídek podomního prodeje v Praze, především na sídlištích. Tento prodej se většinou maskuje jako nejrůznější ankety či nabídky servisu oken a jiných služeb.

Další články
Nahoru